blank

Vietnam’da Yeşil Kampüs Adımları..

FPT Üniversitesi Vietnam Ho Chi Minh’de yer alan tatlı bir üniversite ,kalıplaşmış beton mimari geleneğini yıkmaya hazır  ve ekolojik çözümler aramakta bunun için ilk adımı  Vo Trong Nghia isimli mimarlık şirketiyle anlaşarak attı. Anlaşmaya göre mimarlık şirketi, 22 bin 500 metrekarelik kampüsün tamamını ağaçlarla donatacak ve bitkinin olmadığı köşe dahi olmayacak..

arch2o-FPTUniversityCampus-VoTrongNghiaArchitects-001

3_university-forested-campus

5_university-forested-campus

Yeşile boyalı kampüs tabi ki sadece görsellik için olmamalı temiz hava , gölgelik de diğer artılarından ve hava sıcaklığının düşmesine katkıda bulunacak ağaçlar sayesinde yağmur suyu da birikecek. Yatay bahçe ve çatılar sayesinde yüksek enerji tüketimi ve  artan hava sıcaklıklarının da önüne geçilmesi planlanıyor. Okul ve otel gibi büyük arazilerde uyguladıkları çevre dostu doğal mimari sloganıyla yola çıkan şirket geçen sene Vietnam’daki Hanoi Üniversitesi için de benzer planlama uygulamıştı.

images

Yeşili seven çalışmalar sayesinde, yeşil alanlar sehirlerde gün geçtikçe daha da artıcak gibi görülüyor.Mimarlık Şirketinin araştırmacılarına göre Ho Chi Minh şehrinde yalnızca 0,25’i yeşil alan var. Ama halkta bu hem estetiksel hem de doğa dostu mimariyle tanıştıkça daha fazla yeşil alana yönlenilmesi kaçınılmaz tatlı bir son gibi .