blank

Umberto Eco’dan Efsanevi Yerlerin Tarihi

Çağımızın en önemli edebiyatçı ve tarihçilerinden biri olan Umberto Eco, Çirkinliğin Tarihi ve Güzelliğin Tarihi ve Ortaçağ‘dan sonra Efsanevi Yerlerin Tarihi‘ni bizlere sunuyor.

Atlantis, Eldorado, Thomas More’un Ütopya’sı, Agarta gibi bir çok hayali ülkeyi ve mekanı barındıran kitap içerisinde bilgilerin haricinde, haritalar ve illüstrasyonları da barındırıyor. Doğan Kitap tarafından çıkarılacak kitap Kemal Atakay tarafından çevirildi.

46358_1445077210

Kitabın tanıtım bülteni ise şu şekilde :

“Efsanevi topraklar ve yerlerde resimler eşliğinde bir gezinti. Hayal dünyamızda, Yedi Cücelerin kulübesinden Gulliver’in ziyaret ettiği adalara, Madam Bovary’nin evinden Sherlock Holmes’un dairesine, hiç var olmamış nice beldeler, nice yerler var.
Ama genel olarak, bu yerlerin yalnızca bir hikâyecinin ya da şairin düş gücünden doğduğunu biliyoruz. Bunun tam tersine, en eski zamanlardan beri, insanlar Atlantis, Mu, Lemurya, Saba Kraliçesi’nin ülkesi, Rahip Johannes’in krallığı, Mutlular Adaları, Eldorado, Ultima Thule, Hiperborea, Hesperidlerin Bahçesi (Kutsal Kâse’nin saklandığı yer), Haşhaşi Kalesi, Bolluk Ülkesi, Ütopya adaları, Solomon Adası, Terra Australis (“Güney Ülkesi”), içi oyuk Yer’in iç yüzeyi ve gizemli yeraltı krallığı Agarta gibi gerçek sanılan yerler üzerine hayaller kurmuştur.

Bu yerlerden bazıları, yalnızca büyüleyici efsanelere hayat vermiş ve bu kitapta yer alan nefis görsel tasvirlerden bir kısmının esin kaynağını oluşturmuştur. Bazıları giz avcılarının zihninde bir saplantıya dönüşmüştür. Bu yerlerden bazıları ise, yolculuk ve keşiflerin itici gücü olmuş; böylece dünyanın dört bir yanından gezginler, boş bir hayalin peşine düşüp, başka beldeler keşfetmişlerdir.”