blank

Tesla’nın Geride Bıraktığı Notlar

Sırp asıllı ünlü bilim adamı Tesla, bir otel odasında ansızın ölmesi ve ölümünün ardından FBI tarafından notları ve makalelerinin toparlanması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Tesla’nın notlarında neler yazıyordu ve hangi projeleri vardı?

Nikola Tesla, 1943 yılında Manhattan’da New Yorker otelinin 3327 nolu odasında 7 Ocak gecesinde kalp yetmezliğinden ölü bulundu. Ne zaman öldüğü tam olarak bilinemeyen Tesla, günlerce odasına kapanması ile tanındığı için o zamana kadar dikkat çekmemişti.

IMG_2648-tesla-3327

Tesla’nın yeğeni Sava Kosanovich ve iki bilim editörü röportaj için Tesla’nın odasına gitmeleri ve ölü olarak bulmalarının ardından FBI, iki büyük kamyon ile odadaki tüm eşyaları Sovyetler Birliği’nin eline geçmemesi için hızlı bir şekilde toparlayarak götürürler. Bu andan sonra odada Tesla’nın eşylarından haber alınamaz.

tesla_e_tsunami_01

Tesla tüm makalelerini 50 kutu içerisine sığdırmıştı. Bir kutu farklı olarak Grosvenor Clinton‘de bulunuyordu fakat FBI o gece, o kutuyu da ele geçirdi. Kutularda Tesla’nın kablosuz enerji aktarımı ile ”Ölüm Işını” isimli projeleri bulunmaktaydı. Ölüm Işını sonraki bir kaç yıl boyunca incelemeye alınmıştır. Projeye göre düşmanların elektronik sistemleri tümüyle iptal edilecek ve bir elektronik duvar örülecekti. Bu proje Körfez Savaşı ve Yugoslavya’nın bombalanması sırasında kullanılmış olsa da farklı bir amaç ile Tsunami Silahı olarak da kullanıldı.

tesla_fbi

Ayrıca Tesla’nın ölümünden 6 ay sonra radyo’nun Tesla tarafından yapıldığı söylenmişti. Tesla’nın makaleleri ve notları hala FBI tarafından saklanmakta ve halka kapalı durmakta.