blank

Sultan Abdülmecid’in Bulunamayan Kuruş’u Bulundu

Sultan Abdülmecid’in şu ana kadar görülmeyen ve 1849’da bastırılan 5. emisyon kâğıt 500 kuruş, Ankara’da bir koleksiyoncuda ortaya çıktı.

Şu ana kadar görülmeyen 5. emisyon kâğıt 500 kuruş, araştırmacı-yazar Necati Doğan tarafından ortaya çıkarıldı. Paranın sahibi Necati Doğan, kağıt paraların ile defa “Kaime-i Nakdiye-i Mütebere” adı ile Sultan Abdülmecid döneminde oraya çıktığını belirtti. Ayrıca :

İlk dönem Osmanlı paralarından şimdiye kadar görülmeyenler arasında baskı kalıbı Darphane arşivinde olanlar var ama 5. emisyon 500 kuruşun basılı hali, kalıbı ve görseli dahi şimdiye kadar görülmedi. Varlığını, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürülüğü arşivindeki kayıt sayesinde biliyorduk. Bu paranın, o dönem basılan diğer paralar gibi tek tarafı basılmış. Basılı yüzünde Abdülmecid’in çiçekli kabartma tuğrası, paranın değeri olan 500 kuruş ve yıllık yüzde 6 faizli olduğu yer alıyor. Arka yüzünde ise dönemin Maliye Nazırı Hüseyin Hüsnü’nün mührü bulunmaktadır. Taş baskı yöntemiyle 149×211 milimetre ebadındaki basılan paranın kağıdı ise bugünkü paralara göre oldukça incedir.” dedi.

29237_1

Bu zamana kadar 10 kitap yayınlayan Necati Doğan, yeni kitabında paraya yer vereceğini açıkladı. İlk defa böyle bir keşif gerçekleştirmemiş olan Doğan, Doğan Koleksiyon Para ve Madalya 2016 kitabını hazırladığını belirtti.