blank

Pentax Ricoh Lens ailesinin F2.8, 70-200 özellikli yeni bireyi

RICOH IMAGING tüm hava koşullarına dayanıklı iki yeni HD PENTAX D FA objektifini tüm dünyaya duyurdu. Mevcut PENTAX K-mount DSLR fotoğraf makineleri ve gelecekte üretilecek PENTAX sensör teknolojileri ile tam uyumlu olacak bu iki objektif ile PENTAX kullanıcılarının uzak nesnelerin fotoğraflamasında kullanacağı Star serisi telephoto zoom ve süper telefoto zoom objektif ihtiyaçlarının giderilmesi planlanıyor. HD PENTAX D FA objektiflerde uygulanan HD kaplama ile ekstra keskin ve yüksek kontrastlı fotoğraflara ulaşılmasını hedeflenirken, olumsuz aydınlatma ortamları ve ters ışık çekimlerinde yaşanan parlama ve yansıma sorunlarının giderilmesi sağlanıyor.

PENTAX’ın en yüksek görüntü kalitesine ulaşmak üzere tasarlanmış yeni Star serisi optik tasarıma sahip objektifi olan HD PENTAX-D FA 70-200mm F2.8ED DC AW’nin üretiminde HD kaplamanın yanı sıra uygulanan Aero Bright Coating II (Areo Parlak Kaplama) ile yansımaların en aza indirilmesi hedefleniyor. Objektiflerin içindeki büyük sabit diyafram mekanizması 70mm’den 200mm’ye kadar tüm odak uzaklıklarında sabit F2.8 maksimum diyafram açıklığının kullanımına olanak sağlıyor. Ek olarak yapısında bulunan dört adet süper düşük dağılımlı cam elementi ve iki adet ED (Extra-low Dispersion) elementi ve bir çift Süper ED cam elementi ile tüm zoom aralıklarında oluşabilecek kromatik sapmaların önüne geçilerek köşeden köşeye yüksek netlik ve kontrast oranına sahip fotoğraflara ulaşılabiliyor. Tüm zorlu koşullarda oluşabilecek olumsuzluklara karşı toz ve hava şartlarına dayanıklı yapısı, hızlı ve sesiz iç netlemesi, etkileyici zoom aralığı ve AF netleme süresini hızlandıran AF limit anahtarı ile mükemmel fotoğraflara ulaşmanız artık çok daha kolay.

Fotoğraf makinesi kullanıcılarının uzak mesafe fotoğraf çekim ihtiyaçlarını karşılamak üzere 150mm’den 450mm’ye kadar değişken odak uzunluğuna sahip olarak üretilmekte olan HD PENTAX-D FA 150-450mm F4.5-5.6ED DC AW PENTAX ile yapısında kullanılan üç adet ED (Extra-low Dispersion) cam elementi ve süper düşük dağılımlı cam elementi ile renk sapmalarının giderilmesi amaçlanıyor.Tüm zorlu koşullarda oluşabilecek olumsuzluklara karşı toz ve hava şartlarına dayanıklı yapısı ile objektif içinde toz veya nemin girişi engellenerek uzun ömürlü kullanımı hedefleniyor.

DFA70-200_copie

GENEL ÖZELLİKLER

HD PENTAX-D FA 70-200mm F2.8ED DC AW

Yüksek performanslı Yıldız serisi F2.8 maksimum diyafram açıklığı

Yeni model Star (★) serisi bu telefoto zoom objektif köşeden köşeye yüksek keskinlik ve renk sapmalarını en aza indirgeyerek çok yüksek fotoğraf kalitesi sunmak üzere üretilmektedir. PENTAX K-mount SLR gövdelerde 2.9 kat yakınlaştırma sağlayarak 107mm’dem 307mm’ye kadar odak uzaklıkları arasında değişken zoom kabiliyetine sahiptir. Tüm odak uzaklıklarında sabit F2.8 maksimum diyafram açıklığı ile portre fotoğraflarınızda arka alanın netsizleştirilmesini, ayrıca spor fotoğrafçılığında zorlu yüksek enstantane fotoğraflarınızda hareketin dondurulmasını sağlar. Objektifin iç görüntü çemberi 35mm film formatını kapsayacak yapıda üretildiğinden full frame SLR fotoğraf makinelerinde kullanılabilir. Bu sayede mevcut DSLR PENTAX fotoğraf makinesi gövdesinde dahi köşeden köşeye yüksek verim sağlamak üzere tasarlanmış objektifinizi hiçbir kalite değişimi olmaksızın gelecekte imal edilecek büyük ebatlı sensörlere sahip gövdelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sanatsal teknoloji

Bu objektif yeni geliştirilmiş Aero Bright Coating II lens kaplaması ile imal edilmektedir. Bu nano teknolojik kaplama üretim aşamasında objektife Aero Bright kaplama teknolojisine nazaran daha yüksek oranda düşük kırılma oranı sağlamaktadır.

Bu yeni nesil lens kaplama teknolojisi geleneksel çok katmanlı kaplama teknolojisine oranla görülür ışık spektrumu yansımalarını %50 oranında azaltır. Bu sayede düşük ışık koşullarında veya ters ışıkta yapılan çekimlerde fotoğrafta oluşabilecek parlama ve hayalet etkisi en aza indirilmiş olur. Objektifin iç yapısında kullanılan dört süper düşük dağılımlı cam element, iki ED (Extra-low Dispersion) cam element ve iki Super ED cam element ile benzer özellikteki objektiflere göre ışık dağılımları ve kromatik sapmalar çok daha etkin şekilde azaltılarak tüm zoom aralıklarında dengeli ve köşeden köşeye yüksek kontrast oranına sahip fotoğraflara ulaşılması sağlanır.

Toza ve suya dayanıklı gövde

Tüm hava şartlarına dayanıklı (AW) olarak üretilen bu model yapısındaki 13 adet conta ile toz ve su girişine karşı korunmuştur. Zorlu koşullara dayanıklı PENTAX gövdenizle yağmurlu, sisli, aşırı tozlu ortamlarda dahi güvenle kullanabilirsiniz.

Quick-Shift Focus sistemi için eklenen yeni üçlü durum anahtarı

Bu objektif PENTAX tarafından geliştirilen Quick-Shift Focus sistemi ile donatılmıştır, bu sayede kullanıcı çekim sırasında istediği anda otomatik netleme (AF) ve manuel netleme arasında kolaylıkla geçiş yapabilir. Kullanım sırasında QFS / A, QFS / M ve MF modları arasında geçişi kolaylaştırmak için üçlü durum anahtarı eklenmiştir. QFS/A otofokus öncelikli mod, kullanıcıya otomatik netleme tamamlandıktan sonra manuel hassas netlemeye geçiş imkânı verir. QFS/M manuel netleme öncelikli mod AF sistemi çalışırken dahi kullanıcıya herhangi bir zamanda elle netleme şansı veriri. MF manuel netleme modunda ise kullanıcı objektifin manuel netleme halkasını çevirerek elle netleme yapar. Bu üç farklı netleme modu arasından kullanıcı yapacağı çekime göre daha rahat ve hızlı çalışacağı durumu seçerek çekim yapabilmektedir.