blank

Milli içkiye laf eden Didi’ye ceza!

Didi reklamlarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ‘milli içkimiz’ kabul edilen ayran için kötüleyici ve saldırgan ifadeler kullandığı gerekçesiyle Çaykur firmasını cezalandırdı.

Bakanlık, rap sanatçısı Ceza’nın reklamlarında oynadığı sofra içeceği firması Didi’nin reklamlarının durdurulmasına ve Çaykur firmasına ise 220 bin lira ceza kesilmesine karar verdi.

Bakanlık, Çaykur markası bünyesindeki yer alan Didi içeceğinin reklam filminde Ceza’nın seslendirdiği şarkıda, Türk mutfağıyla özdeşen yemeklerin yanında Didi’nin içilebileceği yönündeki ifadeleri kanuna aykırı buldu ve kararını açıkladı.

‘Ayran tüketimini engellemeye yönelik olumsuz mesaj’

Bakanlık kararında “Ceza isimli şarkıcının rol aldığı reklam filminde ‘Ayranı denedim, o uyutuyor zaten’ ifadesine yer verilerek, bir sofra içeceği olan ayranın herhangi bir veriye dayanmadan kötülendiği, tüketicilere ayran tüketimini engellemeye yönelik olumsuz bir mesaj verilerek ayran yerine reklamı yapılan ürünün tüketimine yönlendirildikleri belirlendi” denildi.

Reklam filminde ayranın uykuya yol açtığı hususundaki iddiaların ispatlanmadığını vurgulayan bakanlık, “Ayran pazarında faaliyet gösteren firmalar aleyhine haksız rekabet yaratıldığına karar verildi. Saldırgan ve kötüleme içeren bir reklam kampanyasıyla ayranla ilgili olumsuz algı yaratılarak dürüst rekabet ilkesi ihlal edildi” ifadelerini kullandı.