blank

Mercedes Son Teknoloji Otomobilini Tanıttı

Geçtiğimiz günlerde Mercedes’i CES 2015’te yeni bir aracını tanıtacağını sizlere açıklamıştık.

Mercedes beklentinin dışında tamamen farklı tasarım anlayışı ile hayat verdiği yeni arabası f 015 modelini tanıttı. Firma bu araçta gelecekte araçlarda kullanmak istediği teknolojileri de yer verirken aracın tasarımının günümüz araçlarıyla ilgisinin olmaması bir hayli tepki aldı.

mercedes-benz-f-015-2-640x427

f 015 modeli günümüzdeki herhangi bir araçla bir ortak noktası var diyemeyiz. 4 tekerlekli olması dışında tamamen gelecekte geçen filmlerin araç tasarımlarına benzeyen F 015 iki adet elektrik motoruyla çalışıyor. Dışarıdan şarj edilebilen batarya ve hidrojen yakıt hücreleriyle çalışan araç 200 km yapabiliyor ve bin kilometre menzili var.

mercedes-benz-f-015-3-640x427

Gövde tasarımı ise bir hayli ilginç.  İç kısmı geniş tasarlanan aracın kapıları farklı bir çok noktadan kitleniyor ve kaza durumunda araçta bir bütünlük sağlıyor. Marşpiyelerde bulunan fazladan hava yastıkları ise dışarıdan darbeyi azaltmak için dış tarafa doğru patlıyor.

Ön koltukların geriye dönebilmesi ve kapı içlerinde bulunan HD ekranlara sahip tabletler sayesinde araç iş adamları için tasarlanmış gibi görünüyor. Ayrıca gerekirse ön cam büyük bir ekran olarak kullanılabiliyor ve aracın içi dış dünyadan yalıtılabiliyor.

mercedes-benz-f-015-4-640x427

F 015 aslında bir otonom yani kendi kendine yolculu yapabilecek bir araç olarak tasarlanmış Kendi kendine park edebilen araç çevresinde de neler olduğunun farkına varabiliyor.

2030 yılının tasarımı olarak adlandırılan araç şimdilik bir gövde gösterisi olsa da ileride neler olacağı bilinmez.