blank
KONYA’DA YAZILIM FİRMASI AKINSOFT TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN ROBOT GARSON ‘ADA’, BİR KAFEDE MÜŞTERİLERE HİZMET VERMEYE BAŞLADI. (SELMAN AYAS/KONYA-İHA)

Konya’da İlk İnsansı Robot Fabrikası Açılacak

Türkiye’nin tanınan bilişim şirketi Akınsoft, Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikasını Konya’da açacaklarını duyurdu.

26 Aralık’ta temellerinin atılacağı Türkiye’nin ilk insansı robot fabrikası, 2016’nın sonlarında aktif bir şekilde üretimde olacak. Başlangıçta ‘Akıncı’ isimli robotları üretecek olan fabrika ardından ‘Ada’ adında garsonluk yapabilen robotları çıkaracak.  Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, bu iki robot haricinde ayrıca bilet satışı yapabilecek ‘Ada Hostes’ adında bir robot daha üreteceklerini ve farklı robot türlerinin de bulunduğunu söyledi.

42302

Özgür Akın: “Bu temel ile Türkiye’nin ilk robot fabrikasının temeli atılmış olacak. Fabrikamız 2016 sonuna doğru faaliyete geçecek. Ada robotlarımızın seri üretimine geçmiş olacağız. Şu anda ’Ada’ ticari bir ürün olarak hazır. Yakın zamanda da belirli fiyat kriterleri oluşturulduktan sonra satışına başlayacağız. Hostes veya garson olarak görev yapacak olan Ada serimizi, Akınsoft uygulama merkezi dışında da görmeye başlayacağız.” diyerek yeni fabrikalarını tanıttı.