blank

Kışın Sağlıklı Kalmak İçin İçebileceğiniz 10 Bitki Çayı

Soğuk geçen kış aylarının en güçlü ilacının aslında bitki çayları olduğunu biliyor muydunuz?

Kışın sağlıklı kalmak ve direncinizi yükseltmek adına 10 adet birbirinden farklı tatda güzel birki çayı tarifini sizler için

Kekik çayı

1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı kurutulmuş kekik atıp 10-15 dk kaynatarak hazırlanan kekik çayı öksürük kesici özelliğe sahiptir.

bitki-300x204

Yasemin çayı

1 demlik suya katılan 1 yemek kaşığı yasemini 5 dk kaynatarak kas ağrılarını hafifleten ve soğuk algınlığına iyi gelen bir çay hazırlayabilirsiniz. Yasemini 5 dk dan fazla kaynatmak çayın acı olmasına sebep olabilir.

yasemin_cayinin_bilinmeyen_faydalari_1

Zencefil Çayı

Minik bir zar büyüklüğünde zencefili 1 bardak suda 15-20 dk kaynatarak solunum yollarını açan kış çayı hazırlayabilirsiniz. Zencefil çayınızı limon ve bal ile tatlandırarak tüketmeniz tavsiye edilir.

zencefil cayi2

Ihlamur Çayı

Terlemeye yardımcı olan, ateş düşürücü, öksürük ve grip gibi kış hastalıklarını hafifleten ıhlamur çayını bir bardak için bir tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsüne uygun hazırlayabilirsiniz.

ihlamur-cayi

Adaçayı

Kış aylarında sıkça görülen bronşit hastalığına iyi geldiği bilinen adaçayı stres azaltıcı etkisiyle de bilinir. 2 çay kaşığı adaçayının üzerine eklediğiniz kaynamış su ile 5-10 dakika da hazırlayabilirsiniz.

adacayi10

Nane çayı

Boğaz kuruluğuna iyi gelen ve c vitamini yönünden zengin bir çay içmek istiyorsanız bir demlik suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atıp 10 dakika dinlendirin. Limon ile tatlandırdığınız nane çayına bal ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

nane

Isırgan otu çayı

Öksürüğe iyi gelen ve bağışıklık sistemini güçlendiren ısırgan çayını, kaynamış 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı ekleyerek 10 dakikada hazırlayabilirsiniz.

ısırganotu-çayı

Civanperçemi Çayı

terlemeyi arttırıp, ateş ve soğuk algınlığına iyi gelen civanperçemi çayını 1 bardak kaynamış suyun içine 2 çay kaşığı kurutulmuş civanperçemi ekleyerek 5 dakika içinde hazırlayabilirsiniz.

Civanpercemi-cayi

Tarçın Çayı

Antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı koruyan tarçın çayı soğuk algınlığı azaltıcı özelliği ile de bilinir. Dolaşımı arttıran ve kış aylarının vazgeçilmez lezzeti tarçın çayını kaynamış suya eklediğiniz 1 kabuk tarçın ile 10 dakika da hazırlayabilirsiniz.

tarcin-cayi

Papatya çayı

Uyku bozukluğu tedavisi amacıyla oldukça sık kullanılan papatya çayı kas ağrılarını hafifletir, boğaz ağrılarını azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği üzerine ekleyeceğiniz yarım litre kaynamış su ile 3-4 dakika içinde içime hazır papatya çayınızı hazırlayabilirsiniz.

papatya-cayi