blank

John Wick Film Eleştirisi

John Wick yönetmenlik koltuğunda David Leitch ve Chad Stahelski’nin oturduğu Keanu Reeves’in baş rolünde yer aldığı ilk yarısı anlatım ikinci yarısı aksiyondan oluşan alıştığımız aksiyon filmlerinden biri diye başlamak isterim sözlerime.

Film hakkında spoiler içerebilir, içermeyedebilir. Bu sizin olay örgüsünü nasıl algıladığınıza göre değişebilir.

John Wick bildiğimiz hikayesi işlenememiş, konusu sadece yüzeysel kalan bir film ne yazık ki. Keanu Reeves’in canlandırdığı John Wick adlı karakterin karısı hayatını kaybetmiş ve geriye bir tek karısının ona hediye ettiği köpeği kalmıştır. İşin gelişme kısmında ki sıkıcılığı yüzeysel liği geçersek adamlar gelir, bizim adamı döver, köpeği öldürür ve arabasını çalıp giderler. Sonradan ortaya çıkar ki bizim adam eski ve şanlı bir tetikçi ve bu adamların peşine düşer.

Öncelikle belirtmek isterim ki eğer filmin içinde Keanu Reeves olmasaydı bu kesinlikle 3. sınıf bir aksiyon filmi olurdu. Bir insanın oyunculuğu bir filmi ne kadar kurtarabilir aslında bu filmde bunu görüyoruz. Hatta şöyle söyleyeyim buna benzer bir film izlemek isterseniz Shoot’m Up bu filme en yakın olan filmdir diyebiliriz.

Aksiyon sahnelerinin yanına kendi karizmasına ve esprilerine sahip olan film bence bu sayede devamlılığını sağlıyor. Güzel ayarlanmış aksiyon sahneleri ve filmin içerisindeki karizmatik tetikçi John Wick kaliteli bir senaryodan yoksun, normalde izlemeyeceğimiz bir filmi bizlere nasıl izlettir onu görüyoruz.

Sözü çok da uzatmadan (herhalde daha fazla da spoiler veremezdim) filmimizi toplamamız gerekirse

  • Zayıf Senaryo
  • Kötü Çekim Açıları
  • Kaliteli Oyunculuk
  • Kendine Has Aksiyon Sahneleri (Karakterimizin kendine has “önce vücuda bitirici vuruş kafaya” gibi bir tarzı var)
  • Mizahi bakış açısı

bu film bizden 6.5 almayı başarıyor.  Birçok insan için bu puan kötü olabilir fakat bu kadar harika bir fragman sunan filmden daha fazlasını beklerdim. Zaman geçirmek için ideal fakat kalite beklenmemesi gereken bir film.