blank

Hobbit Serisi Hakkında Bilmediğiniz 8 Bilgi

Hobbit serisi Yüzüklerin Efendisi serisi kadar başarılı bir yapım olmasa da seyirci tarafından büyük beğeni ile karşılandı.

Ülkemizde de izlenme rekorları kıran Hobbit serisi içerisinde çok büyük bir dünya saklıyor diyebiliriz. Fazlasıyla gelişmiş görseller, stüdyoda yeşil perdede çekilen sahneler derken film içerisinde bir sürü gizemi de barındırıyor. Bakalım Hobbit serisi hakkındaki bu bilgileri biliyor musunuz?

Sherlock Holmes ve Bilbo Baggins kadroları

Sherlock Holmes ve Hobbit serisi arasında garip bir bağlantı vardır. Benedict Cumberbatch (Smaug), Martin Freeman (Bilbo), Stephen Fry (Laketown Master), Christopher Lee (Saruman) ve Ian McKellen (Gandalf), çeşitli Sherlock Holmes film ve TV yapımlarında önemli rollere sahiptir. Sherlock’ta Dr.Watson’ı oynamaya kararlı olan Freeman ile konuşan Peter Jackson ; Kendisini Hobbit için çok istediğini söyledi ve Freeman için Hobbit projesinden fedakarlıklarda bile bulundu. Çekimleri 6 ay kadar geciktiren Peter Jackson bu sayede Martin Freeman’i de filme dahil etti.

sherlock

Saruman’ın arkasındaki kişi aslında ne kadar kötü?

Saruman karakterini canlandıran kişi Christopher Lee’dir , İngiliz oyuncu korku filmlerindeki usta oyunculuğu ile bilinir ve önceki projeleri arasında Mumya , Frankestein , Kont Dracula gibi projeler de mevcuttur , Filmlerden kazandığı gelirin bir çoğunu yoksullara yardım için kullandığını belirtmiştir.

 

Vampires_2239721b

Middle Earth aslında o kadar da kısa süreli sayılmaz

Hobbit 5 ordunun savaşı diğer filmlere göre kısa süreli sayılsa da diğer filmlere baktığımız zaman 2 saat 24 dakikanın gayet iyi bir süre olduğunu anlamak çok da zor değil. Unutmayalım ki yüzüklerin Efendisi Karlın Dönüşü filmi extended versiyonu tamı tamına 4 saat 21 dakika sürüyordu.

viggo_mortensen_in_the_lord_of_the_rings_the_return_of_the_king_wallpaper-1280x720

Tauriel’in aslında kitapta yer almaması

Kitaptan uyarlanma sürecinde , filmi bekleyen okurları üzen bir haber olduğu söyleniyor . Böyle bir karakterin yer almaması ve zaten yeteri kadar kitapta olmayan karakterin filme eklenmesi beklentileri oldukça düşürmüştü. Eklenen yeni karakterler bir raddeye kadar kabul edilebilecekken üzerine bir de Tauriel’in bir cüce ile aşk yaşaması kabul edilemezdi.

PHfrnvucarWCil_1_m

Smaug’un çizim aşaması

Filmin yapım sürecindeki en karmaşık süreçlerden biri olmuş, prodüksüyon ekibi 2.000 kadeh ve 170.000 adet altın kaplama sikke kullanmışlar. Ayrıca çizim ve render aşamasında onlarca bilgisayarda çalışan tasarım ekibi Smaug’un renderını alabilmek için bir bilgisayarı tam 1 hafta boyunca açık tutmak zorunda kalmışlar.

smaug-goz-hd

Oyuncuların saç ve sakalları

Filmde neredeyse tüm oyuncular peruk kullanıyor , saç ve sakal imitasyonlarının yapımı için yaklaşık 10 km’lik kıl kullanılmış, 91 cücenin çeşitli sahnelerde kullanması için 752 adet peruk , 263 adet makyaj bandı ve 300 şişe yapıştırıcı kullanılmış .

thehobbit_630

Cücelerin çekimlere hazırlanışı

Her bir cüce karakterin hazırlanışı 5 saat sürüyor , film sürecinde makyajlar için 4 ton yüz maskesi , 860 şişe izopropil alkol ,11.862 protez kullanılmıştır .

the-hobbit-gets-a-new-dwarf-heavy-poster-115884-470-75

Oyuncu Seçimi

Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, James McAvoy, Erryn Arkin and Tobey Maguire Bilbo rolü için düşünülmüş isimlerdi. Peter Jackson bütün bu isimleri eleyip ilk ve son tercihinin özellikle Martin Freeman olduğunu dile getirdi.

 

Martin-Freeman-in-The-Hobbit-Part-1-An-Unexpected-Journey-2012-Movie-Image3