blank

HAYTAP görevini kötüye mi kullanıyor?

Konuya nasıl girilir böyle bir haber tam olarak nasıl yapılır bizde bilmesek de ortada sağlıklı, yaşlı ve yerinden memnun bir ayı var. Ayımızın ismi Meyvan. Hikayeyi sizler için özet geçmemiz gerekirse Ankara’da başı boş bırakılan ayıya sahip çıkan Gamze hanım yıllardır ayısını en iyi koşullarda özgürce yaşatmaya çalışıyor. 450 metrekarelik bir kafeste kapalı, açık ini, spor alanı ve doğal ortamını yaratmaya yarayan her şey bulunurken bir anda HAYTAP Gamze hanımın başına ekşiyor ve ayıyı yeni açtıkları Bursa’da bulunan ayı parkına taşımak istiyor. Gamze hanıma sorulmadan Bakanlık ile temasa geçen HAYTAP herhangi bir veteriner görüşü de almadan ayıyı taşımak üzerine bir karar varıyor.

Fakat bir sorun var, 1990 yılından beri bakımı üstlendiği ve mutlu olması için elinden geleni yapan Gamze hanımın ayısı Meyvan hem taşınması için çok yaşlı, ayrıca 25 yıldır yaşadığı yuvayı terk etmesi Meyvan’ı depresyona sokacaktır. Üstelik taşınma işlemleri ise daha tehlikelidir. Meyvan’ı uyutmak yaşlı bünyesi için ölümcül olabilecekken, bu yaşta bir ayıyı kapan ile taşımak ise yuvasını terk etmesi ile aynı sonucu doğuracağından yine depresyon ile sonuçlanacaktır.

Bu tartışma neden gerçekleşiyor? Haytap neden böyle bir ayıyı takmış durumda? Cevap ise videodan da izleyebileceğiniz gibi “ego”. Ahmet Kemal Şenpolat isimli Haytap yöneticilerinden olan kişi öncesinde Gamze hanımın yardımları ile hayvan hakları için çalışmış sonrasında ise “hayvana bakışlarımız arasındaki farklılıklar” gerekçe gösterilerek yolları ayrılmıştır.

2006 yılında açılan Bursa Ayı Korusu çingene ayılarının toplanması için yapılan, insana alışkın olan çingene ayılar için bir barınma ortamıdır. Meyvan’ın taşınmasındaki en büyük sorunlardan biri de ayıların yalnız yaşayan bireyler olması ve yıllardır başka ayılarla beraber yaşamayan Meyvan’ın oraya götürülmesi için çabalanması. Ahmet Kemal Şenpolat dolaylı yoldan da Haytap bu ayıyı taşımak için neden bu kadar ısrar edilmekte?

2008 yılında Bakanlığa dava açan Haytap davayı kazansa da danıştay raporu bozdu. Haytap 2. defa dava açıp aynı bilirkişinin kullanılması ile davayı tekrar kazansa da Haytap tekrardan danıştay engeline takıldı ve alınan karar bozuldu. En son yerel mahkemenin ben danıştay kararını tanımıyorum demesi ile olaylar büyüdü.

Şu anda kış uykusunda Meyvan’ı uyandırıp taşınma işlemi yapılması Meyvan’ı ne kadar sağlıklı etkileyecektir? Biz sözü ve yorumu burada bırakıp sizi izlemek isterseniz Gamze hanımın videosu ile baş başa bırakıyoruz.

 

Gamze hanımın Haytap’ın bahanelerine karşı gerekli açıklamaları yaptığı video aşağıdadır, iyi seyirler.

Change.org’da açılan imza kampanyasında desteklemek için buraya tıklayın.

11023519_1556498634589091_8485091147485498102_n
Güncelleme:
Kapatıldığı beton bölümde yeri göğü yıkıyordu MATİLDA. Öfkesi çaresizliği gözlerinden okunuyordu. Zıpladığında yer sallanıyordu. Tüyleri yer yer dökülmüş, hali perişandı. Rehabilite mi ediliyor, niye burada tek başına dediğimde “hayır o CEZALI” cevabını aldım. CEZALI BİR AYI. Neyin cezası? Yer Bursa Karacabey Ayı HAPİSHANESİ.
ve MEYVAN oraya gönderilmeye çalışılıyor. Akıl uçuklatan gerekçelerle. Hadi bir kişinin gözü kararmış, ya peşindekilerin hepsinin mi vicdanı stop demiş? Bu bir dönüm noktasıdır. Matilda’ya bakın ve Meyvan’a bakın. Meyvan “elektrikle çarpılarak stres yaşamamış” bir hayvandır. APTALCA CEZALANDIRILMAMIŞ, TECRİT EDİLMEMİŞTİR.
cezal-ayi