blank

Gevele Kalesi’nde Gizli Geçit

Konya Selçuklu ilçesi’nde bulunan Takkeli Dağ‘daki Gevele Kalesi’nde gizli geçit ortaya çıktı. Daha önceden Hititler, Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğulları ve Osmanlı’nın bulunduğu bölgedeki gizli geçit heyecan verici gelişme olarak bildiridi.

Prof. Dr. Ahmet Çaycı tarafından yapılan kazılar 30 kişi ile devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Çaycı  “Kalede içeriyle dışarının bağlantısını sağlayan ‘dehliz’ adını da verdiğimiz gizli geçit tespit ettik” diyerek gizli geçidin önemi vurguladı. Gizli geçidin dışarıdan fark edilmesinin güç olduğunu ve dehliz’in derinlere kadar indiğini belirten Çaycı, geçidin Hititler dönemine kadar uzandığı için öneminin fazla olduğu söyledi.

KONYA’NIN MERKEZ SELÇUKLU İLÇE BELEDİYESİ, KÜLTÜR BAKANLIĞI, KONYA MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ’NİN İŞ BİRLİĞİ İLE 2012 YILINDA BAŞLATILAN GEVALE KALESİ KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDERKEN BİN 700 RAKIMDA YAPILAN ÇALIŞMALARDA SELÇUKLU VE ÇEŞİTLİ DÖNEMLERE AİT BİRÇOK BULGUYA RASTLANDI. (İHA/KONYA-İHA)

Ayrıca Prof. Dr. Ahmet Çaycı tarafından şunlar söyledi :
“Orada büyük oranda temizlik çalışması yaptık. İçeriden dışarıya yaklaşık 300 metre uzunluğunda olduğunu tahmin ettiğimiz dehlizin 100-150 metrelik bölümü ortaya
çıktı. Burası nihai anlamda sarnıçla bütünleşiyor. Van’daki Urartu kalelerinde de bu yapıya rastlandı. Buradaki dehliz, gizli yolla sarnıca bağlanıyor, buradan da dışarıya tahliye ediliyor. İlk etapta bir su yapısı görüntüsü verip kamufle etme düşünülmüş.