blank

Gaz Bombası Sonunda Yasaklandı!

Fransa’da gerçekleşen eylemler sırasında bir eylemcinin gaz bombasıyla vurulması ardından hayatını kaybetmesi sebebi ile ülkede gaz bombası kullanımının yasaklandığı açıklandı.

Bakan Cazeneuve yaptığı basın toplantısı sırasında çevreci eylemler kapsamında gerçekleşen çatışmalar sırasında bir gencin vurulup hayatını kaybetmesi sebebi ile gaz bombasını yasakladıklarını açıkladı.  Konuyla ilgili hazırlanan raporları da incelediğnii söyleyen Bakan Cazeneuve “Bu bombanın kullanılması genç bir vatandaşımızın ölümüne yol açtı, böyle bir olayın tekrarlanmasını istemiyorum bu yüzden de bu bombanın kullanılmasını kesinlikle yasaklıyorum” açıklamasında bulundu.

Ülkenin güneyindeki Sivens Ormanı’nın yok olmasına yol açacak baraj inşasını engellemek üzere düzenlenen çevreci eylemlerde jandarmanın kullandığı saldırı amaçlı gaz bombası, Remi Fraisse isimli gencin ölümüne yol açmıştı. Tarn bölgesi yerel meclisinde geçen ay yapılan oylamada, gencin ölümüne yol açan çevreci eylemlerin ardından, baraj inşasının askıya alınması kararı çıkmıştı.

Savcılık soruşturması sonucunda, gencin jandarmanın attığı saldırı amaçlı gaz bombası sonucu öldüğü kesinleşmişti.