blank

Eşitlikçi Orman Şehiri Sizleri Bekliyor.

Mimar Raimond de Hullu , tamamıyla doğayla iç içe içinde araba dahi bulunmayan orman şehiri tasarladı.

xanh2-317e1

Hollandalı De Hullu’nun tasarladığı alan , ilham tohumlarını ormandan ve ağaçlardan alıyor. De Hullu’ya göre sürdürülebilir ekolojik yapılar görsel olarak ve işlevsel açıdan içinde “yeşil” bulundurmalı. Mimar  bu sebeple tasarladığı evlerin inşasında geri dönüştürülmüş odun ve organik yalıtım kullanmayı düşünmüş, aynı zamanda yaşayan duvarlar ve yeşil çatılar fikri de ekosistemin bu bölgede gelişimini sağlar nitelikte.

3047952-slide-s-14-in-these-new-neighborhoods-the-houses-look-like-trees

De Hullu, tasarladığı mimariye atık ve su artıma tesislerini de ekleyerek burada bireylerin dışarıya ihtiyaç duymadan yaşayabilmesini hesaplamış. Ayrıca bu tasarım ile doğaya verilecek zarar minimum seviyeye çekilebilir.

 Fast Company ile röportajında mimar şöyle söylüyor: “Toplumdan izole edilmiş bu tasarımdaki her şey organik ve birbiriyle ilişkili. Arabası olanlar, kurulacak yerden yürüme mesafesindeki otoparka araçlarını bırakarak, topluluk içindeki hava kirliliğini minimuma düşürecek.”

Sakin bir şehir kurmak isteyen Robert de Hullu’nun devrimci bir tarafı da mevcut. Düşük gelirli insanların da böyle evlerde yaşamasını isteyen , kooperatif bir tabanda planlama yapan mimar ,toprak sahiplerini aradan çıkartmayı hedefliyor.