blank

Eleştiri: “Hobbit: Beş Ordunun Savaşı” Filmi Hayal Kırıklığı Dolu

Aylardır merakla beklediğimiz Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmini bu sabah ne yazık ki ön gösterim ile izleme fırsatı bulduk.

Evet cümleye ne yazık ki diyerek başladım çünkü bu bir film değil. Gerek senaryosu, gerek karakterlerin hikayelerindeki tutumu gerekse hikayenin bitiş şekli hiç bir şekilde hiç kimseyi tatmin etmeyecek.

Baştan sonra filmi sizlere spoiler vermeden ele almak istiyorum. Öncelikle 2 film boyunca korkutan titrediğimiz Smaug’un ömrü zaten bildiğiniz üzere çok uzun değil. Ondan sonrası ise tamamen şişirme. Açıkçası bu 3 film 2 film haline getirilebilirmiş. İlk filmden yarım saat, 2. filmden yarım saat sonra filmin ise bir saatini keserseniz size 2 filmlik harika bir seri sunabilir.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filmi fragmanlarda ne gördüyseniz o. Arada bizi elbette heyecanlandıran yada gülümseten sahneler vardı fakat yeterli miydi? -Hayır. Spoiler vermeden böyle bir filmi eleştirmek zor da olsa sözlerime olay örgüsü ile devam etmek isterim. Filmde görmeyi beklediğimiz büyük dövüş sahnesi var ya hani  Thorin Meşekalkan ile Azog’un karşılaştıkları, işte o sahneyi lütfen gözünüzde büyütmeyin. Filmin son yarım saatinde ise patır patır sayıları azalan cüce yoldaşların ise bu kadar dayanması bile beni şaşırtmıştı açıkçası.

Kitabını da okumuş biri olarak zaten filmi eleştirmiyorum. Kitap ile filmi karşılaştırmak yada bir tutmaya çalışmak akıllı bir sinema seyircisinin yapacağı iş değil.

Kabaca bir toplamamız gerekirse, bol miktarda anlamsız savaş sahnesi içeren, sadece fragmanlarda gördüklerinizden ibaret olan, şişirme bir Hobbit filmi ile karşı karşıya gelmeye hazır olun. Hayallerinizi yıktıysam özür dilerim, iyi seyirler.

Hobbit Filminde Galadriel’in Gandalf’ı Kurtarma Sahnesi Yayınlandı!

 1. Silmarillion ve Yüzlüklerin efendisinde aşağı yukarı aynı şeyler anlatılıyor ve ayrıca filimin başında ”Hobbit’ten uyarlanmıştır” yazıyor dediğin gibi bir tutulmamalı tabi yüzüklerin efendisi gibi bir başarı beklenemez Peter Jackson daha iyisini yapabilirdi.
  Ve ayrıca,ya bu bir kurmaca,hikaye gerçeklik aramamak lazım haklı olduğunu düşündüğüm noktalar dan biri evet 2 filim olsa daha iyi olurdu ama üçleme yapmışlar bence bir Tolkien okuyucusu daha marjinal bir eleştiri yapabilirdi.
  Yinede bakış açına saygı duyuyorum.

 2. J.R.R. Tolkien ve Orta Dünya hayranı biri olarak Hobbit filminin yapılmış olması bile başlı başına mükemmel bir şey benim için. Filmlerin kitapların yerini tutmayacağını mükemmelliğine ve diğer her olumlu yönüne rağmen Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde de görmüştük zaten. Bunu herkes kabul ediyor. Fakat diğer ‘moral bozucu’ ‘hayal kırıklığı’ veya ‘keyif kaçırıcı’ gibi nitelendirdiğiniz taraflarının benim gibi diğer Orta Dünya hayranlarına hiçbir etkisi olabileceğini düşünmüyorum. Herkesin severek izleyip, heyecan ve -en azından uzun bir süreliğine- Orta Dünyanın sinema perdesine veda edecek olmasının hüznüyle bir çok farklı duyguyu aynı anda hissedeceğinden eminim. Çünkü biz bu seriyi izlemeden sevdik, bunu hiçbir şer değiştiremez 🙂

 3. Orta dünyayı anlamayan ve orta dünya filmlerinin bizim için ne kadar değerli olduğunu anlamayan siz bu eleştirmenler yüzünden zaten türk sineması daha yüzyıl gelişmez. Adam 1 kitabı üç filmde çekiyor. Ve bunu güzelde başarıyor. Hala siz yok azog ve thorinin dövüşü çok kötü falan. Kardeşim bu orta dünya filmi sen versus film arıyorsan mortal kombat izliceksin. Baskın izliceksin.

 4. Yarım sayfa eleştiri mi olur oglim? Bu eleştiri değil b.k atma olmuş ancak. Klasik ekşici tipi hem de.

 5. arkadaşlar film çok güzel kitabı da güzel ama bir kitabı okudum bir filmi seyrettim ikisi arasında dağ kadar fark var birinde bilbo gandalfı yemeye davet ediyo filimde davet etmiyo bunun gibi bütün kısımlar hep hatalı kitaba göre yapsalar film on numara

 6. müsaadenle mantığına sıçıyorum. Kardeşim sen kafayı mı yedin ? Allahtan belanı mı arıyorsun ? Orta Dünya hakkında çıkmış olan son film. Az oturda şükret . Anlamışta değilim açıkçası senin o söylediklerini neden göremedim acaba ? Hayır biz yanlış filmde mi heyecanlandık , yanlış filmde mi ağladık ? Kafayı mı yediniz abi bu nedir yapma gözünü seviyim .

 7. eleştirin çok saçma ve yersiz gerçek bir tolkien okuru olduğunu düşünmüyorum fimi anlayabilmen için orta dünya dediğimiz yerde yaşaman lazım bu tarz filmleri beğenenler kendilerini hobitin dünyasında yaşıyormuş gibi hissederler ve her filmi uzun versiyonlarıyla defalarca izlerler o dünyanın içinde yaşayamazsan sana sıradan sahneler veya abartılmış animasyonlardan olusan bir filmden başka bir şey gibi gelmez.

 8. SEN ELEŞTİRİ BAZINDA İZLEMİŞSİN FİLMİ BİZ HİKAYENİN BÜYÜSÜYLE İZLİYOZ CANIM.seninki şeye benzemiş titanik filmini izlerken diğerlerine -ya sonunda zaten gemi batmayacakmı boşuna girdik bu filme . demen gibi bişey olmuş, dikkat çekmek istiyorsan insanların düşlerine dokun umutlarına değil.

 9. sizin gibi eleştirmenler yüzünden türk sineması bi bok ileri gitmez zaten gitmiyor da. eleştirdiğin noktalar çok yersiz ve saçma. sırf eleştiri yapmak için yazmışsın. sakın bu eleştiriye aldırış etmeyin.

 10. sonuna kadar katılıyorum para kazanmak için film yapmışlar thorin ile azog kavgası başlı başına hayal kırıklığı ayrıca su ana kadar yapılmış en kısa orta dünya filmi … peter sıçmış açıkcası bu seride ..

 11. 2 gündür filmin etkisinden çıkamadım ve arkadaşımla oturup bak şurada ne olmuştu,şu sahne efsaneydi sohbetler geçti aramızda.Senin bu eleştirinde acaba benim mi beklentim küçük diye sordum kendime.Bence senin beklentin çok büyük daha ne olması gerekiyor onu anlayamadım.İleriki zamanlarda tekrar tekrar izleyeceğime eminim

 12. Arkadaşımız bir taraftan haklı bir taraftanda haksız.Örn: Filmde Elflerin ok atma sahnesini gören oldu mu? Fragmanda yer alan birşey neden filmden kesilmiş hala bir mantıklı açıklmasını bulamadım.Üzel film benide heyecanlardıdı fakat o kesilmiş sahnenin 1 tanesini gördükten sonra o sinemada izlediğim film boşu boşuna izlemişim gibi geldi

 13. Yahu koskoca Türk sineması bu yapımların çeyreğine bile ulaşamazken nasıl bir kafayla “eleştiri” yapıyorsunuz? Hani bundan çok daha iyi yapılmış, yazılmış, oynanmış, perdeye dökülmüşünü getir göster bize de, ondan sonra oturup tekrar konuşalım… Ama yok… Kraldan çok kralcı olunca “meeeeh sadece savaş olmuş. meeeh senaryo kötüymüş”… Önce ülkende yapılan işlere bak, ondan sonra ölç, tart, eleştiri yapacka seviyedeysen yaparsın… Sonra Türk sineması olduğu yerde sayıyor… Küçük kutularınızdan çıkın artık bir cacık yapılmıyor bu ülkede sinema sektörü adına….eleştiriymiş…

 14. Bu filme 4 kere gitmiş biri olarak söylüyorum ; harikaydı. Ya zaten orta dünya hayranı olan bizler için adamların uykusunu filme çekseler soluksuz izleriz . Ya da shiredaki açık arttirmayi saatlerce izleriz. Legolas otursun etrafa bakınsin yine de bıkmadan izleriz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir