blank

Dürüstlük Dolabı Fazla Verdi

Sivas’ın Ulaş ilçesinde bir ilkokulda hayata geçen “Dürüstlük Dolabı” uygulamasında, kurulan para kumbarası açık değil fazla verdi.

Ulaş Vali Lütfi Tuncel Ortaokulu‘nda “Dürüstlük Dolabı” kurularak öğrencilere dürüstlüğün öğretilmesi amaçlandı. Projeye göre dolapta yer alan ürünleri öğrenciler alıyor ve fiyatlarını kendileri koyuyorlardı. Herhangi birinin beklemesi veya paraları saymasını gerektirmeyen uygulamada öğrenciler aşırı dürüst davranarak dolapta fazla paraya sebep oldular.

5677cb4567b0a95998cebe0f

Ulaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Aslan, uygulamanın Osmanlı kültüründeki “sadaka taşı” geleneğini anımsattığı belirtti. Uygulama sonucunda okulda artık kantine gerek kalmadı. Cemil Aslan, “Uygulama süresince, kasamız açık vermediği gibi öğrencilerimiz bazen paralarının üstünü almadığı için fazla bile verdi. Bu anlamda öğrencilerimize çok çok teşekkür ediyorum. Çok güzel dönüşler aldık. Öğrencilerimiz hem ihtiyaçlarını buradan gidermiş oluyorlar hem de dürüstlük ilkesine bağlı kalarak en güzel duyguyu yaşamış oluyorlar.” dedi.