blank

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri

New York’ta açıklanan Dünya Mutluluk Endeksi 2015’e göre dünyanın en mutlu ülkeleri belirlendi. 158 ülkenin değerlendirildiği rapora göre dünyanın en mutlu ülkesi İsviçre iken en mutsuz ülkesi ise Togo oldu. Türkiye ise 76. sırada yer alıyor.

10. Avustralyadunyanin-en-mutlu-10-ulkesi2-e1450223218152

Dünyaca ünlü AC/DC’nin ülkesi olan Avusturalya, çok çeşitliliği ve imkanların sürekli gelişmesi yönüyle popüler. Ünlü opera binasından tanıdığımız ülke sosyal etkinlik bakımından çok çeşitli.

9. Yeni Zelanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi3-1024x640

Büyük yeşil alanlarından Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nin bir kısmının çekildiği ülke olan Yeni Zelanda, doğal alanları en temiz 10 ülke arasında da yer alıyor. Ayrıca bu ülkede  yolsuzluk, kaçakçılık, terör olayları gibi olaylar görülmüyor. Yeni Zelanda’daki demir paralarda Hobbit sembolleri ve Elfçe yazılar görülebilir.

8. İsveç

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi4

Ortalama insan ömrünün en uzun olduğu 2. ülke olan İsveç, sadece bu yönünden bile listede neden yer aldığını belli ediyor.  Fikir özgürlüğüyle, sağlık sistemiyle, eğitim ve bilimsel alandaki gelişmişliği ile dikkatleri üzerine çeken bu ülke, aynı zamanda Avrupa’nın en az sigara tüketen ülkesi durumunda.

7. Hollanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi5

Amsterdam’dan tanıdığımız Hollanda, insan hakları ve devletin hiç bir hakka karışmaması ile tanınıyor. İnsanlarının yardımseverliği ve sıcakkanlılığı, hayvan haklarının aşırı önemsenmesi, devletin bazı uyuşturucuları insanların kontrolüne bırakması ile dikkatleri üzerine çekiyor.

6. Finlandiya

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi6

Kuzey ışıklarını görebileceğiniz kara batmış ülke Finlandiya, eğitim sistemi ve yüksek yaşam standartları ile çok gelişmiş bir ülke. Heavy Metal’i ile ünlü olan bu ülke, doğal güzellikleri sürekli görebileceğiniz bir yer. Ayrıca Noel baba’nın da bu ülkede yaşadığı düşünülüyor.

5. Kanada

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi10

35 milyonluk nüfuslu Kanada, hiç tanımadığınız insanların size gülümsediği bir ülke. Kış sporları ve gelişmişliği ile tanınan Kanada, ABD’nin yanında olması ile de dikkat çekiyor.

4. Norveç

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi7

Çok güzel bir doğaya sahip olan Norveç, suç oranının çok düşük olduğu bir ülke. Avrupa’nın en pahalı ülkesi olarak anılan Norveç’te de kuzey ışıklarını görebilirsiniz. Ayrıca gelişmiş bir sağlık sistemi bulunmakta.

3. Danimarka

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi8

Ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetlerinin olduğu Danimarka, iyi korunan bisiklet ve araç yolu, gelişmiş ulaşım sistemi ve çok çeşitli ücretsiz sanatsal ve kültürel aktivitelere sahip bir ülke.

2. İzlanda

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi11

320.000 kişilik ufak bir ada ülkesi olan İzlanda, sanat açısından öne çıkan ülkelerden biri. Birçok ülkeden uzakta duran bu ülke, köpek balığı eti yiyor ve ileri bir adalet sistemi ile yönetiliyor.

1. İsviçre

dunyanin-en-mutlu-10-ulkesi7-2

Bern ve 26 Kanto’dan oluşan İsviçre, muhteşem güzellikteki doğası ile ünlü başka bir ülke. Refah seviyesinin çok yüksek olduğu ülke çok gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. Çok adaletli bir ülke olmaları ile tanınan ve elbette bilim adamları ile tanınan İsviçre, dünyanın en mutlu ülkesi.