blank
Stitched Panorama

Dünya Tarihindeki Açıklanamayan 15 İlginç Olay

Daha sonradan arkeolojik bulgularla bulduğumuz onlarca farklı bulguyu, günümüz teknolojisi ile açıklayamadığımız zamanlar oluyor. Bazı yapıların o zamanki teknolojiye göre nasıl yapıldığı, bazı teknolojilerin nasıl keşfedildiği gibi günümüzde yetersiz bulgu yüzünden hala açıklayamadığımız onlarca tuhaf durum bulunmakta. Bunlardan en popüler on beşini sizler için derledik.

1. Deniz Kavimleri

sea-people1-600x246

MÖ. 1200 civarlarında Yunan yarımadası, Ege ve Akdeniz kıyıları, Anadolu, Suriye, Fenike, Filistin’i geçerek Antik Mısır’ın içlerine kadar gittikleri düşünülen ve nereden geldikleri hala bilinmeyen ve Hititler, Yunanlar ve Minos Uygarlığı gibi pek çok uygarlığı gerileten deniz kavminin gizemi hala çözülebilmiş değil. Troya, Ugarit gibi zamanının ünlü kentlerini yok eden ve Antik Yakın Doğunun sonunu getiren kavim, Filistin’e adını vermesi dışında herhangi bir iz bırakmamış.

2. Büyük İleri Sıçrama

buyuk-ileri-sicrayis-600x315

Yaklaşık 40 ila 70 bin yıl önce insanlık önce, harihin hiç bir döneminde yaşanmayan bir hız ile insanlık mağara resimleri çizmeye, şarkılar söylemeye, mücevherler tasarlamaya, taştan aletler yapmaya başlamıştır. Ayrıca iletişimimizin artması ve dillerin ortaya çıkmasının bu dönemde olduğu keşfedilse de, neden hala bu kadar hızlı geliştiğimiz henüz bilinemiyor.

3. Antikythera Düzeneği

 

Antikythera-600x400

1901’de keşfedilen ve hala işlevi çözülemeyen Antikythera düzeneği, ayakkabı kutusu büyüklüğünde ahşap bir kasa içinde yer alan takım pirinç dişliden oluşuyor. Batmış bir gemide bulunan garip aletin,  Güneş tutulması vaktinin hesaplanması, olimpiyat oyunlarının zamanlarını 4 yıllık olarak göstermesi gibi işlevleri olduğu düşünülse de, MÖ. 1 yy’da yapılan bu aletin bu karmaşıklık ile nasıl yapıldığı anlaşılamıyor.

4. Voynich Elyazması

voynic-4-600x252

1912’de Amerikalı sahaf Wilfrid M. Voynich tarafından satın alınan ve 600 yıl önce, bilinmeyen bir yazıyla yazılmış olan Voynich elyazması, yıllardır dil bilimciler, fonetik uzmanları, kriptologlar, tarihçiler gibi pek çok farklı alandan bilim insanı tarafından incelenmiş fakat hala tercüme edilememiştir. Metnin, doğal bir dilin yazıya geçirilmiş hali olduğu düşünülse de çözülebilmiş değil. 2001’de bilgisayar yardımı ile çözülmeye çalışılan kitap, yine çözülemedi.

5. Göbekli Tepe

gobekli_tepe_-600x391

Hala ne olarak kullanıldığının tam olarak açıklanamadığı Göbekli Tepe, insanoğlunun günümüzde ayakta kalan en eski yerleşimi. Dinsel törenler için inşa ettikleri yapıların çevresinde herhangi bir yerleşim bulunmaması, çapı 30 metreyi bulan benzerine hiç rastlanmamış oval planlı 20’ye yakın sayıdaki garip yapıların üstünün örtülmüş olması  ve dönemine göre yapının gerektirdiği iş gücü hala bir sır perdesi olarak duruyor.

6. Uzaydan gelen WOW sinyali

WOW-600x338

1977’de SETI (Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması) projesi kapsamında, Jerry R. Ehman tarafından “Big Ear” radyoteleskopuyla kaydedilmiş 72 saniyelik bir dar bantlı bir radyo sinyali, dünya dışı yaşamın olabileceğini akıllara getirmiştir. Ehman’nın bilgiyasar çıktısının yanına WOW yazması ile ismi WOW sinyali olarak adlandırılan mesaj, Sagittarius (Yay burcu) tarafından gelmiş fakat nereden geldiği tespit edilememiştir. En dikkat çeken tarafı ise hidrojen 1,42 Ghz frekansı ile gönderilmesi dünya dışı yaşam ile alakalı olduğunu akıllara getirmiştir. Evrende çok bulunan atomun frekansından yapılan yayının ne anlama meydana geldiği bilinmiyor.

7. Oak Adası ve Para Kuyusu

 

oAK-iSLANS-600x176

Çeşitli tuzaklarla örülmüş mühendislik harikası olan Oak adasındaki ilginç çukur, definecilerin lanetli sayması ve hala bir çok bölümüne girilememesi ile hala gizemini koruyor. Su çıkış noktalarını, planlayıcının geri döndüğü zaman suyu kapayabilmesi için yerleştirdiğini düşündüklerinden sadece bilen kişinin parayı alabileceği anlaşılıyor.

8. Mohenjo-Daro

mohenjo-daro-600x404

Pakistan’daki Mohenjo-Daro kenti 1922’de ortaya çıktı. Mohenjo-Daro, ızgara biçiminde planlanmış ve modern su sitemi inşa edilmiş bir kent. Düzenli yollar ve kanalizasyon sistemleri geniş bir nüfusu barındırdığını gösteren bu kentte arkeologlar, caddelerde yatan iskeletler bulmaları üzerine üne kavuştu.  İskeletlerde tespit edilen radyoaktivitenin, Hiroshima ve Nagasaki düzeyinde olması ve eski bir dönemde bu patlamanın nasıl olunduğunun bilinmemesi kenti esrarlı bir yer haline getiriyor.

9. İskenderiye Kütüphanesi

 

iskenderiye-kutuphanesi-600x352

MÖ 3. yy başlarında kurulan ve  antik dünyanın en büyük kütüphanesi olan İskenderiye, 150 bin cilt el yazmasıyla 4. yy’a kadar en büyük kütüphaneydi. Sezar’ın İskenderiye’yi kuşattığı sırada yok edildiği düşünülen kütüphanenin bulunduğu alanda 2002’de yenisi yapılmış.

10. Tunguska Olayı

 

tunguska-600x400

30 Haziran 1908 günü sabah yaklaşık 7:45’te Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük bir patlama ile Sibirya’da bulunan atmosfere yaklaşık 100 bin km/sa hızla girdiği düşünülen ağırlığının 100 bin ile 1 milyon ton arasında olduğu düşünülen cismin nereden ve nasıl geldiği hala bilinemiyor.

11. Rasputin

 

Rasputin-398x600

Üç insanı öldürebilecek kuvvetteki siyanürün öldüremediği Rasputin, ardından iki el ateş edildiği halde yine de hayatta kalmayı başarmış. Daha sonra sopalarla dövülmüş, alnının ortasından üçüncü kez vurulmuş, donmuş Neva nehrine atılmış ve sonunda ölmüş. Ölümünden emin olunamayınca  Şubat devrimi sırasında mezarından çıkarılmış ve cesedi yakılmış.

12. Phoenix Işıkları

 

Phoenix_lights-600x338

13 Mart 1997’de üç saat boyunca Las Vegas’tan Phoenix’e kadar gözlemlenen mavi ışıklar hala çözülebilmiş değil. Paulden’den Prescott Valley’e doğru ilerleyen cisimler, Chino Valley, Tempe ve Glendale’den geçmişler. Yetkililer tarafından da özel bir açıklama yapılmayan ışıklar, UFO olarak nitelendirildi.

13. Edgar Cayce

 

edgar-cayce1-600x338

Edgar Cayce hipnozla uyutulduğu sırada kayda alınan söyledikleri ile birden popüler olmuş. Nadir vakaların tedavisi için gerekli ilaçların nerede bulunabileceği, astroloji, reenkarnasyon ve Atlantis ile ilgili kehanetlerde bulunmuş. Uykusu sırasında hastalara koyduğu teşhislerin çok isabetli olması üzerine  doktorlar sendikası sekreteri John Blackburn tarafından Edgar Cayce’a resmi konsultasyon yapma izni vermiş.

14. Philadelphia Deneyi

 

philadelphia-600x338

28 Ekim 1943’te Amerikan donanmasının Philadelphia limanında yaptığı iddia edilen deney, USS Eldridge’in birkaç dakika içerisinde görünmez hale gelerek, 600 km’den fazla bir uzaklığa gidip gelmesini konu alıyor. Kulağa çılgınca gelen bu olay, ciddiye alınmamışta olsa komplo teorileri tarafından 1959’da olayla bağlantısı olan matematikçi ve gök bilimci Morris Jessup’un şaibeli ölümü ile şüpheleri üzerine çekmiş.

15. Yonaguni Adaları

 

yonaguni-600x338

Tayvan’ın dibinde ama Japonya’ya bağlı bu adaların yanında suyun 23 metre altında yatan ve piramide benzeyen yapılar 27 metre yüksekliğinde ve 182 metre uzunluğunda yer alıyor. 1997’den sonra ilk bilimsel çalışmaları Ryukus Üniversitesi Sismoloji Bölümü tarafından yapılan ilginç yapılar, hayvan ve insan yüzü şeklindeki garip şekiller barındırıyor. Ayrıca bu yapıların doğal etkiler ile oluştuğu düşünülüyor.