blank

Daha “Canlı” Bir Dünya İçin : Zıplayan Tavşanı Takip Et !

Kozmetik ürünler deyince makyaj malzemeleri,kremler, losyonlar, sabunlar kokular gibi çok geniş bir yelpaze açılıyor.Kozmetik harici, aldığımız ürünlerde daha zararsız olanları varken hayvanlar üzerinde deney yapan ve hayvanlardan elde edilen ürünleri niçin satın alıyoruz? Bunun çeşitli tartışılan sebepleri olabilir. Artık vegan ürünlere ulaşım daha kolay. Bu bilinç artsa da yeterli seviyede ne yazık ki değil. Türkiye’de de ürün alıcı ve satıcılar bu tür ürün ve legolar hakkında bilgi sahibi değiller. Ülkemizde üreticiler hayvanlar üzerinde test yapmamış olsalarda talep olmamasından bir lego kullanmıyor.

1123387_1_high

crueltyfree

PETA’nın internet sitesinden arama yaparak markaların hayvan deneyleri yapıp yapmadığı ya da hayvan kullanmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz.Ürünlerin içeriklerine , üzerindeki logo ve sertifikalara bakmanız da fayda var.Logosuz markalar daha fazla satmak için hayvan ürünleri kullanmadığını yazsa da bu doğru olmuyor.Cruelty Free, CCIC / Buav ve CCF sertifikalı markalarda bazen logo olmayabiliyor .Sertifikalandırma ücretsiz fakat logo hakl arı için belli bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Bundan sonra alışveriş yaparken bir ürünün hayvan deneyi yapıp yapmadığını ve vegan olup olmadığını öğrenmek için Bunny Free telefon/tablet uygulamasını kullanabilirsiniz.Yeni yayılmaya başlayan bir uygulama hemen indirebilirsiniz.Uygulamanın kullanımı oldukça kolay. İndirdiğiniz markanın adını arama kısmına yazarak ya da ürünün barkodunu okutarak bilgilerine ulaşabilirsiniz. Türkiye’de de kullanacağınız markalardan biri Mehron ile deneyebilirsiniz.Mehron’un merkezi ile ilgili bilgilerin yanısıra hayvan deneyi konusundaki bilgilendirmelerde mevcut.

Bu şekilde birçok ürün hakkında bilgiye ulaşabilirdiniz. Ürün satın alırken doğru olanı almayı ve diğer canlıları da korumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.