blank

CIA’in İşkenceci Psikologları Artık Mahkeme Önünde

CIA’in sözleşmeli psikologları ile ilgili Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden (ACLU) tarafından  açılan davada ilk duruşma dün gerçekleştirildi.

iskenceabd547566556

Washington’da federal mahkemede kaçırılarak gözaltına alınan  Süleyman Abdullah Salim, Muhammed bin Ahmed ve Gül Rahman adındaki üç eski mahkum için  Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden ( American Civil Liberties Union ACLU) tarafından CIA’in sözleşmeli psikologları James Mitchell ve John Bruce Jessen hakkında açılan davada 75 bin dolar tazminat talep edildi.

“Swigert” ve “Dunbar” kod adlıyla tanınan iki psikolog CIA için işkence yöntemleri tasarlayarak test programları geliştirmişlerdi.  CIA’in mahkumların yasadışı işkence ile sorgulandıklarında da ikisi de bu olayda izleyicilerdi.

Mahkeme tarafından 2002 yılında Salim ve Ahmed,  serbest bırakılmıştı.Fakat Rahman hapiste ölmüştü.

CIA’in Sağlık Hizmetleri Ofisi de işkenceler sonrası yayınlanan raporunda, “Psikolog ve sağlık uzmanları, direnen bir işlevi yerine getirmek için, kapının açılmasına yardımcı olarak görülebilir”  değerlendirmesi işkenceye verdiği onayın kanıtıydı.

Amerikan dış istihbarat örgütü CIA’nın yeni tasarlanan işkence yöntemleri için  James Elmer Mitchell ve Bruce Jessen’in şirketlerine 80 milyon dolar ödediği ortaya çıkmıştı.