blank

Alabileceğiniz en iyi harici batarya – Romoss Sailing 5 (İnceleme)

Günümüzde farklı mecralardan temin edebileceğiniz 50-200 TL arası temin edebileceğiniz harici bataryalar mevcut.

O kadar çok farklı tarzda, kapasitede, ağırlıkta batarya var ki insanların böyle bir ürün alması gerektiğinde yaptığı internet araştırmaları bile yetersiz kalabiliyor. Kapasiteyi yüksek tutmak istersen ürünü ağırlaştıranlar, fiyatı azaltmak için ince plastik kullanıp ürünü dayanıksız hale getiren yada ısınma sorunu yaşatan harici bataryalardan sonra sonunda gözüm kapalı insanlara önerebileceğimiz bir harici batarya buldum.

İlk defa bir incelemede “FanBoy” olduğumu düşünebilirsiniz fakat bu güne kadar kullandığım onlarca harici batarya arasında Romoss Sailing 5 en iyisiydi diyebilirim.  Gerek tasarımı, gerek batarya kapasitesi ve gerekse performansı ile bu ürün bütün ihtiyaçlarımı en yüksek derecede karşılıyordu.

 

rommos-sailing-5-gorsel

Tasarım

Romoss Sailing 5 beyaz sertleştirilmiş plastikten yapılma gerçekten dayanıklı bir ürün. Alt ve üst yüzü beyaz olan ürünün yan çizgisi ise gri bir biçimde. Ön tarafında bulunan 2 adet usb girişi bulunurken yan tarafından ise 4 adet led, açma/kapama tuşu ve micro usb girişi bulunuyor. Bu ledlerden her biri bataryanın %25 lik sarj durumunu temsil ediyor ve şarjınızın ne kadar kaldığını yaklaşık olarak buradan öğrenebiliyorsunuz. Ürünün 2 adet usb girişi ise farklı güçlerde sarj olanağı sağlıyor. Yukarda bulunan USB girişi 2.1 amperlik bir güç çıkışı sağlarken alt tarafta bulunan giriş 1 amperlik bir güç çıkışı sağlıyor. Batarya ömrü göze alındığında 296 gram gibi bir ağırlığa sahip olan Romoss Sailing 5 her ne kadar çantaya konduğunda unutulabilse de biraz ağır olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Ürünün boyutları ise: 138mm x 62mm x 215mm

rommos-sailing-5-tasarim

Batarya

Romoss Sailing 5 batarya olarak harika ötesi bir performans sunuyor diyebiliriz. 13 bin mAh kapasiteli batarya ciddi anlamda yeter de artar cinsinden. Çoğu kişi aldıkları benzer ürünlerin gene yüksek değerlerde olduğunu fakat olması gerektiği kadar sarj süresi sağlamamasından yakınmakta fakat Romoss ürününde bunu yaşamayacağınızın garantisini ben verebilirim. Asus Zenfone 5 kullanıcısı olarak telefonumun 3200 mAh lık bir bataryası bulunuyor. Tam sarj olmuş bir Romoss Sailing 5 ile bataryamı tam olarak 3 kere doldurdum ve hala %25 lik bir batarya kaldığını gösteriyordu cihaz bana. Muadili ürünler arasında özellikle batarya performansı ile ön plana çıkan ürün aynı zamanda çok hızlı şarj ediyor. Eski nesil bataryalar telefonlarınızı olması gerekenden 1/3 oranında bir hızla şarj ederken Romoss Sailing 5 sanki prizden dolduruyormuş edasıyla ürünü şarj ediyor.

Bu kadar büyük ve hakkını veren bir bataryanın tek sorunu da tabiki şarj süresi. Yinede sunduğu pil kapasitesi düşünülürse bence yeterli bir düzeydi gibi duruyor. Prizden 8.5 saatte sarj olan ürün USB’den ise 33 saatte sarj oluyor. Günlük kullanımda zaten bitirmenize imkan vermediğim bu bataryayı akşam yatmadan şarja koyup sabah uyandığınızda yanınıza alabilirsiniz. USB’den sarj etmeyi ise düşünmeyin bile!

 

rommos-sailing-5-batarya

 

Fiyat / Performans:

140 lira ve üzeri fiyatlar ile Türkiye’den temin edebileceğiniz bu ürün kesinlikle parasının hakkını veriyor. Çin’den yarı fiyatına aldığınız ucuz  ürünler 2 ay sonra batarya sorunu çıkartmaya başladığında yada USB lehimleri koptuğunda paranızın ne kadar hızlı çöpe gidebileceğini anlayacaksınız. Gerek batarya kapasitesi, gerekse ürünün cihazları şarj etme süresi göz önüne bu ürün kesinlikle ama kesinlikle fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor.