blank

7 Bin Kişinin Yaşayabileceği Şehir : Mériens şehri

Bilim insalarının okyanus üzerinde yaşanabilecek bir ortam sunmak için hazırladıkları Mériens şehri, Fransız mimar Jacques Rougerie tarafından tasarlandı. “denizden gelen insanların şehri” anlamını taşıyan  Mériens adı verilen şehir 900×500 metre boyutlarında tasarlandı ve 7000 kişiye yaşam alanı, laboratuvar; sınıf, amfi gibi imkanlar sağlıyor.

Şehri tasarlayan mimar Rougerie, şehrin tasarımını dev bir vatus balığı olarak tanımlıyor ve sebebini insanların denge içinde yaşamaları için uygun bir ortam olarak belirtiyor. Deniz üstü yüzeyi 60 metre iken deniz altında 120 metre daha bulunan şehir, bilim insanlarının farklı canlıları incelemelerini ve deniz yaşamını daha iyi araştırmaları için tasarlanmış.

 

Cité mériens 18-testmodif

Yapı yüzde yüz sürdülübelir ve sıfır atık ile çalışıyor. Yapımı hakkında henüz net bilgi bulunmasa da Batı Avustralya sahillerindeki dalga istasyonlarına bağlı şebekelerde kullanımı planlanıyor. Tamamen kavramsal olarak üretilen ve yapımı hakkında kesinlik bulunmayan yapının 2050 yılında hazır olması isteniyor. Yapı hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki buradaki videodan ulaşabilirsiniz.