blank

30 yıl sonra özgür bir ayı: Oliver

Oliver, 2010 yılında Çin’in Shandong şehrindeki bir ayı çiftliğinden kurtarılan 10 ayıdan biriydi. 33 yaşındaki Oliver 30 sene boyunca üzerinde bir ağır metal bir ceketle, günlük olarak safra özünün alındığı bu kafeste yaşamıştı.Oliver’ın dişleri kırıktı, bir gözü kör olmuştu, metal ceket göğsüne tamamen yapışmış- etle birleşmişti, seneler boyu aşırı yorgunluktan kalbi büyümüştü. Animal Asia Oliver’ı kurtardığında hayvan tamamen yere yapışmış bir haldeydi, gözlerini açamıyordu bile; Oliver hemen ameliyata alındı, safra kesesi çıkarıldı, veterinerler safra kesesinin ne denli yıprandığını görünce çok şaşırdı.

img_album_oliver_003

Ayılardan elde edilen bilis/safra geleneksel Çin tıpında kullanılıyor; ateşi düşürdüğüne, safra taşının düşürülmesinde, görüşe kusurlarının düzeltilmesinde ve başka şekillerde faydası olduğuna inanılıyor. Bu inanç sebebiyle Çin’de Ayı Çiftlikleri son derece yaygın. Öyle ki artık şampuanlarda, şarap üretiminde bile kullanılıyor. Hatta 1999 yılında havayollarında turistlere hediye ediliyordu. Kilo başına neredeyse 300 dolar eden safra yüzünden ayı yaşamının Çin’de  hiç bir öneminin olmamasına şaşmamak lâzım.

OLİVER BUGÜN NEREDE?

Oliver 19 Nisan 2010’da Animal Asia tarafından diğer  9 ayıyla beraber  kurtarıldı. Veteriner bakımının ardından bugün Animal Asia’ya ait kurtarma merkezinde yaşıyor…

oliver2

 

 

Hayvan Ozgurlugu Cevirileri