Kapat

Türkiye’de 19 Şehirde Kenevir Yetiştirmek Artık Serbest!

Anasayfa Drug Türkiye’de 19 Şehirde Kenevir Yetiştirmek Artık Serbest!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; kenevir üretimini, bağlı uyuşturucu madde üretiminin önüne geçmesi için engellediği yönetmelikte değişikliğe gitti. Türkiye’de 19 şehirde artık izinli bir şekilde kenevir yetiştirebilirsiniz!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Kenevir yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliği” resmi gazetede yayınlandı. Yönetmelik, uyuşturucu madde üretiminin engellemesi amacında izinli ve izinsiz kenevir yetiştiriciliğine dair esasları belirtiyor.

Yönetmeliğe göre izinli kenevir yetiştirilebilecek iller şöyle sıralanıyor: Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak.

İzinli kenevir yetiştiriciliği sadece lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik talepleri kapsayabilecek. Yetiştiriciliğe talip çiftçiler, 1 Ocak – 1 Nisan tarihleri arasında bağlı oldukları ilin en büyük mülki idare amirliğine başvurmaları gerekiyor.

İlgili izni alan yetiştiriciler bakanlık tarafından sıkı bir biçimde kontrol ve takip edilecek olup hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için ise; kenevirin yan dalı, yaprağı ve çiçeği gibi kısımlar imha edilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir