The Simpsons Dizisi Hakkında Bilmediğiniz 25 Gerçek

1987 yılında işlevsiz bir Amerikan ailesi, Fox’un ‘’Tracey Ullman Show’’ adlı programında gösterime girdiğinde, hiç kimse bir kültürel fenomenin doğucağını ön görmemişti.

17 Aralık Çarşamba günü bu fenomenin 25. Yıl dönümüydü. 17 Aralık 1989’dan beri devam etmekte olan Simpsonlar, yarım saatlik bir sitcom olarak başlamıştı.

Bu kayda değer olayı kutlamak adına, Simpsonlar hakkında 25 tane rastgele bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.
1. Yaratıcısı olan Matt Groening, karakterlerin isimlerini kendi ailesinden seçti fakat kendi ismi yerine ‘’Bart’’ ismini kullandı.
2. Karakterlerin göze batan sarı renkleri, tv başında zaping yapanların dikkatini çekmek için özellikle seçildi.
3. Çizgi dizinin açılış müziğini hazırlamak Danny Elfman’ın 3 gününü aldı. Kendisine göre bu kariyerinin en popüler müziğiydi.
4. Kasabanın adının Springfield olması ABD’de 30 tane Springfield olması yüzündendi. Birkaç bölümde, kasabanın coğrafyasında nehirler, çöller, çiftlik alanları, dağlar ya da hikayenin gerektirdiği ne varsa mevcuttu.
5. Time dergisi Simpsonlar’a 20 Yüzyılın En İyi TV Şovu öldülünü verdi.
6. Bart karakteri Nancy Cartwright adında bir kadın tarafından seslendirildi. İkinci sezonun açılış bölümünde Bart tahtaya ‘’Ben 32 yaşında bir kadın değilim’’ yazmıştır. Catwright bu sırada o yaştaydı.
7. Dustin Hoffman ikinci sezonda bir bölümde ismi geçmeden seslendirme yaptı, Lisa’nın sevecen vekil öğretmeni Bay Bergstrom. Hoffman o zamanlar bir çizgi diziyle tanınmak istediğinden emin değildi, o yüzden kapanış jeneriğinde geçecek olan ismini kendi belirledi. Sami dillerinin İngilizce’deki karşılığı olan ‘’semitic’’ kelimesiyle biraz oynayarak ‘’Sam Etic’’ ismini yarattı, böylece kendisinin ve MR Bergstrom karakterinin Musevi olduğu mesajını veriyordu.
8. Homer’ın favorisi olan Duff birasının 3 varyasyonu, Universal stüdyolarının yakınındaki The Simpsons Ride simülatöründe satıldı.
9. Çizgi dizinin doksanlardaki altın çağında, okul müdürleri Bart’ın kötü bir rol modeli olacağı korkusuyla Bart tişörtlerini yasakladı.
10. Palyaço Krusty’nin Homer’a benzerliğiyle ilgili olarak Groening şunları söyledi: ‘’Zamanında Simpsonlar için tasarladığım eleştirel konsept, babası için hiçbir saygısı olmayan ve babasına çok benzeyen bir palyaçoya tapan bir çocuğu konu alıyordu.
11. Kaliforniya Üniversitesi kredi amaçlı bir Simpsonlar kursu hazırladı.
12. 1992’deki bir konuşmasında George H. W. Bush şunları söyledi: ‘’Amerikan ailelerinin Waltonlar’a daha çok benzemesine ve Simpsonlar’a çok daha az benzemelerine uğraşacağız.’’ Cevap olarak, çizgi-dizinin yazarları çabucak kısa bir bölüm çıkardılar ve Bart’a şunları söylettiler: ‘’Hey, biz Waltonlara çok benziyoruz. Biz de Büyük Buhran’ın bitmesi için dua ediyoruz.’’

 

Aşağıdaki resimde bulunan bütün karakterlerin isimlerini sayabilecek misiniz?

the-simpsons-tv
13. Harry Shearer, Ronald Reagan’ı konu alan bölümde sapkın iş adamı Bay Burns’ü seslendirdiğini söyledi.
14. 2003’te yayınlanan bir bölümde, Homer mail adresini ChunkyLover53@aol.com olarak verdi. Bölümün yazarı Matt Selman, bu mail adresini önceden aldı ve bölüm yayınlanırken dakikalar için gelen kutusunun 999 limitine ulaştığını gördü.
15. Çizgi-dizi misafir ettiği Anne Hathaway’e müthiş seslendirmesiyle Primetime Emmy ödülü kazandırdı.
16. Bahçivan Willie’nin Fransız’ları tanımlarken söylediği ‘’peynir yiyen boyun eğen maymunlar’’ sözleri, 2003’te Fransa’nın Irak’ın işgaline karşı çıkmasından sonra tutucu köşe yazarları tarafından söylendi.
17. Dördüncü sezonda bir bölümde misafir edilen Elizabeth Taylor, bir flashback sahnesinde tek bir kelime söyledi. Maggie’nin ağzıdan çıkan ilk kelime: ‘’Baba.’’
18. Michale Jackson üçüncü sezonda bir bölümüe misafir oldu. Bölümün adı ‘’Stark Raving Dad’’ (‘’tamamiyle deli’’ anlamına gelen ‘’Stark Raving Mad’’ kalıbı üzerinden oynanmış). Bölümde Homer Simpson akıl hastanesine gönderiliyordu. Sözleşmeden kaynaklanan sebeplerle, Michael Jackson’ın adı kapanış jeneriğinde adı John Jay Smith olarak geçti.
19. Ele geçmez sokak sanatçıcı Banksy, bir açılış bölümüne karanlık ve yıkıcı bir montaj hazırladı. Montajda yer altında Simpsonlar hatırası olarak satılan objeler üreten bir dükkanda köle gibi çalışan çocuklar ve hayvanların vardı. Çizgi-dizinin yapımcısı Al Jean New York Times’a: ‘’Şey, henüz kovulmuş değilim, yani bu iyi bir işaret’’ dedi.
20. Tecrübeli oyuncu Hank Azaria sesiyle 16 devamlı karaktere hayat verdi. İçlerinde barmen Moe, Şef Wiggum ve Apu da var.
21. Sürgün edilen WikiLeaks kurucusu Julian Assange 23. sezonda bir bölümde konu olarak kendisini oynadı. Kendi repliklerini İngiltere’deki Ekvator elçiliğinden kaydetti.
22. Simpsonlar sinema filmi bir noktada müzikal olarak planlanmıştı.
23. Homer’ın simgesi haline gelen ‘’D’oh!’’ Ofor İngilizce Sözlüğü’ne eklendi, ve çizgi-dizide sıklıkla rastlanan söylemi de çok kullanılan bir kadeh kaldırma deyimine ilham verdi: ‘’Alkole! Hayattaki bütün sorunların sebebi ve çözümü.’’
24. Konuk olma teklifini reddeden yıldızlar arasında (DVD’lerdeki röportajlara göre) şunlar isimler var; Bruce Springsteen, Bob Dylan, Michael Caine, Tom Cruise, Clint Eastwood, Anthony Hopkins, Quentin Tarantino ve Prince.
25. Yapımcı Al Jean The Onion’ın AV Club gazetesine bir röportaj verdi ve eğer çizgi-dizi bir noktada biterse, son bölümün pilot bölümdeki noel töreniyle bitmesini ve bütün serininsürekli devam eden bir döngü olmasını istediğini söyledi.

Written by Alper Bayram

O şimdi asker!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bütün Yüzüklerin Efendisi Tarihini Açıklayan Video Yapıldı

İsterseniz Her Şey Olur “Dünyanın İlk Ampute Top Modeli “