Connect with us

Dizi

The Simpsons Dizisi Hakkında Bilmediğiniz 25 Gerçek

Published

on

1987 yılında işlevsiz bir Amerikan ailesi, Fox’un ‘’Tracey Ullman Show’’ adlı programında gösterime girdiğinde, hiç kimse bir kültürel fenomenin doğucağını ön görmemişti.

17 Aralık Çarşamba günü bu fenomenin 25. Yıl dönümüydü. 17 Aralık 1989’dan beri devam etmekte olan Simpsonlar, yarım saatlik bir sitcom olarak başlamıştı.

Bu kayda değer olayı kutlamak adına, Simpsonlar hakkında 25 tane rastgele bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.
1. Yaratıcısı olan Matt Groening, karakterlerin isimlerini kendi ailesinden seçti fakat kendi ismi yerine ‘’Bart’’ ismini kullandı.
2. Karakterlerin göze batan sarı renkleri, tv başında zaping yapanların dikkatini çekmek için özellikle seçildi.
3. Çizgi dizinin açılış müziğini hazırlamak Danny Elfman’ın 3 gününü aldı. Kendisine göre bu kariyerinin en popüler müziğiydi.
4. Kasabanın adının Springfield olması ABD’de 30 tane Springfield olması yüzündendi. Birkaç bölümde, kasabanın coğrafyasında nehirler, çöller, çiftlik alanları, dağlar ya da hikayenin gerektirdiği ne varsa mevcuttu.
5. Time dergisi Simpsonlar’a 20 Yüzyılın En İyi TV Şovu öldülünü verdi.
6. Bart karakteri Nancy Cartwright adında bir kadın tarafından seslendirildi. İkinci sezonun açılış bölümünde Bart tahtaya ‘’Ben 32 yaşında bir kadın değilim’’ yazmıştır. Catwright bu sırada o yaştaydı.
7. Dustin Hoffman ikinci sezonda bir bölümde ismi geçmeden seslendirme yaptı, Lisa’nın sevecen vekil öğretmeni Bay Bergstrom. Hoffman o zamanlar bir çizgi diziyle tanınmak istediğinden emin değildi, o yüzden kapanış jeneriğinde geçecek olan ismini kendi belirledi. Sami dillerinin İngilizce’deki karşılığı olan ‘’semitic’’ kelimesiyle biraz oynayarak ‘’Sam Etic’’ ismini yarattı, böylece kendisinin ve MR Bergstrom karakterinin Musevi olduğu mesajını veriyordu.
8. Homer’ın favorisi olan Duff birasının 3 varyasyonu, Universal stüdyolarının yakınındaki The Simpsons Ride simülatöründe satıldı.
9. Çizgi dizinin doksanlardaki altın çağında, okul müdürleri Bart’ın kötü bir rol modeli olacağı korkusuyla Bart tişörtlerini yasakladı.
10. Palyaço Krusty’nin Homer’a benzerliğiyle ilgili olarak Groening şunları söyledi: ‘’Zamanında Simpsonlar için tasarladığım eleştirel konsept, babası için hiçbir saygısı olmayan ve babasına çok benzeyen bir palyaçoya tapan bir çocuğu konu alıyordu.
11. Kaliforniya Üniversitesi kredi amaçlı bir Simpsonlar kursu hazırladı.
12. 1992’deki bir konuşmasında George H. W. Bush şunları söyledi: ‘’Amerikan ailelerinin Waltonlar’a daha çok benzemesine ve Simpsonlar’a çok daha az benzemelerine uğraşacağız.’’ Cevap olarak, çizgi-dizinin yazarları çabucak kısa bir bölüm çıkardılar ve Bart’a şunları söylettiler: ‘’Hey, biz Waltonlara çok benziyoruz. Biz de Büyük Buhran’ın bitmesi için dua ediyoruz.’’

 

Aşağıdaki resimde bulunan bütün karakterlerin isimlerini sayabilecek misiniz?

the-simpsons-tv
13. Harry Shearer, Ronald Reagan’ı konu alan bölümde sapkın iş adamı Bay Burns’ü seslendirdiğini söyledi.
14. 2003’te yayınlanan bir bölümde, Homer mail adresini ChunkyLover53@aol.com olarak verdi. Bölümün yazarı Matt Selman, bu mail adresini önceden aldı ve bölüm yayınlanırken dakikalar için gelen kutusunun 999 limitine ulaştığını gördü.
15. Çizgi-dizi misafir ettiği Anne Hathaway’e müthiş seslendirmesiyle Primetime Emmy ödülü kazandırdı.
16. Bahçivan Willie’nin Fransız’ları tanımlarken söylediği ‘’peynir yiyen boyun eğen maymunlar’’ sözleri, 2003’te Fransa’nın Irak’ın işgaline karşı çıkmasından sonra tutucu köşe yazarları tarafından söylendi.
17. Dördüncü sezonda bir bölümde misafir edilen Elizabeth Taylor, bir flashback sahnesinde tek bir kelime söyledi. Maggie’nin ağzıdan çıkan ilk kelime: ‘’Baba.’’
18. Michale Jackson üçüncü sezonda bir bölümüe misafir oldu. Bölümün adı ‘’Stark Raving Dad’’ (‘’tamamiyle deli’’ anlamına gelen ‘’Stark Raving Mad’’ kalıbı üzerinden oynanmış). Bölümde Homer Simpson akıl hastanesine gönderiliyordu. Sözleşmeden kaynaklanan sebeplerle, Michael Jackson’ın adı kapanış jeneriğinde adı John Jay Smith olarak geçti.
19. Ele geçmez sokak sanatçıcı Banksy, bir açılış bölümüne karanlık ve yıkıcı bir montaj hazırladı. Montajda yer altında Simpsonlar hatırası olarak satılan objeler üreten bir dükkanda köle gibi çalışan çocuklar ve hayvanların vardı. Çizgi-dizinin yapımcısı Al Jean New York Times’a: ‘’Şey, henüz kovulmuş değilim, yani bu iyi bir işaret’’ dedi.
20. Tecrübeli oyuncu Hank Azaria sesiyle 16 devamlı karaktere hayat verdi. İçlerinde barmen Moe, Şef Wiggum ve Apu da var.
21. Sürgün edilen WikiLeaks kurucusu Julian Assange 23. sezonda bir bölümde konu olarak kendisini oynadı. Kendi repliklerini İngiltere’deki Ekvator elçiliğinden kaydetti.
22. Simpsonlar sinema filmi bir noktada müzikal olarak planlanmıştı.
23. Homer’ın simgesi haline gelen ‘’D’oh!’’ Ofor İngilizce Sözlüğü’ne eklendi, ve çizgi-dizide sıklıkla rastlanan söylemi de çok kullanılan bir kadeh kaldırma deyimine ilham verdi: ‘’Alkole! Hayattaki bütün sorunların sebebi ve çözümü.’’
24. Konuk olma teklifini reddeden yıldızlar arasında (DVD’lerdeki röportajlara göre) şunlar isimler var; Bruce Springsteen, Bob Dylan, Michael Caine, Tom Cruise, Clint Eastwood, Anthony Hopkins, Quentin Tarantino ve Prince.
25. Yapımcı Al Jean The Onion’ın AV Club gazetesine bir röportaj verdi ve eğer çizgi-dizi bir noktada biterse, son bölümün pilot bölümdeki noel töreniyle bitmesini ve bütün serininsürekli devam eden bir döngü olmasını istediğini söyledi.

Continue Reading
Comments

Dizi

Netflix Dizisi Dark’tan Yeni Fragman Yayınlandı!

Published

on

1 Aralık 2017’de tüm dünya ile aynı anda sadece Netflix’te gösterime girecek Dark’ın resmi fragmanı yayınlandı.

Dünyanın gözü iki küçük çocuğun kaybolduğu, bir Alman kasabası olan Winden’dadır… Çocukların kaybolması, dört aile arasındaki karmaşık ilişkileri ve yaşanan çifte hayatları ortaya çıkarır. Her biri bir saatlik, on bölümden oluşan dizide, izleyici gizemli bir şekilde aynı kasabada 1986 yılında yaşanan olaylara sürükleniyor.

Senaryosu Jantje Friese tarafından yazılan ve Baran bo Odar (Who Am I – No System is Safe), tarafından yönetilen gizem dolu drama dizisi Dark, anlaşılması güç bir bulmacayı konu alıyor. Dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olan meraklı karakterler ve birbirleri ile olan ilişkileri gerçekçi performanslar ve usta kamera teknikleri ile anlatılıyor.

DARK prömiyeri 2017 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Continue Reading

Dizi

Game of Thrones’un 7. Sezon Bölüm Uzunlukları Açıklandı!

Published

on

Game of Thrones’un merakla beklenen ve sadece 7 bölümden oluşacak olan 7. sezonunun bölüm uzunlukları açıklandı!
Dünyanın en ünlü ve en çok izlenen dizisi Game of Thrones’un 7. sezonu yaklaştıkça heyecan da körükleniyor! Bu sezon diğer sezonlardan farklı olarak Nisan-Mayıs aylarından Temmuz ayına ertelenen Game of Thrones’un 7. sezonu 16 Temmuz tarihinde start alacak. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk resmi fragman ile sezona dair tartışmalar ve beklentiler yükselmişti.

Game of Thrones’un fan sayfalarından biri olan “Watcher on the Wall” isimli sayfa ise 7. sezon bilgilerine bir yenisini daha ekledi ve sezodaki 7 bölümün de bölüm uzunluklarını paylaştı. Bu sezonun geçtiğimiz sezonlardan farklı 3 bölüm eksik olacak olması, izleyenlerde bölüm uzunluklarının ne kadar olacağına dair tartışma yaratmıştı. 7 bölümün açıklanan uzunluklarına baktığımızda ise özellikle son 2 bölümün Game of Thrones severler için ziyafet niteliğinde olacağını söylemek mümkün. Son iki bölümün neredeyse bir film uzunluğunda olduğu; Game of Thrones’un yeni sezonunun bölüm uzunlukları aşağıdaki gibidir:

* 1. bölüm – 59 dakika
* 2. bölüm – 59 dakika
* 3. bölüm – 63 dakika
* 4. bölüm – 50 dakika
* 5. bölüm – 59 dakika
* 6. bölüm – 71 dakika
* 7. bölüm – 81 dakika

Continue Reading

Dizi

Netflix’in İlk Türk Dizisi Belli Oldu: İstanbul’lu Bir Süper Kahraman!

Published

on

Dünyanın en büyük online film ve dizi platformu Netflix’in, Türkiye’deki ilk orjinal dizisinin detayları belli oldu!

Netflix, ilk Türkiye yapımı dizisi için hazırlıklara başladı! Daha önce, ilk Netflix Türkiye yapımının; oğlu IŞİD’e katılan bir babanın hikayesini konu alacağı haberleri yayılmış fakat Netflix bu bilgiyi yalanlamıştı.

Netflix, yapımcılığını Onur Güvenatam’ın üstleneceği ve O3 Medya tarafından çekilecek olan yapımın konusunu şu cümleler ile duyurdu: “Genç bir adam, özel güçlere sahip olduğunu keşfeder. Şimdi İstanbul’u yok etmek isteyen karanlık güçlere karşı, şehri ve tüm insanlığı korumak için elindeki bu güçleri kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu yolculukta kendisine yardım edecek arkadaşlarıyla harekete geçmekten başka çaresi yoktur.”

Netflix Uluslararası Orjinal Diziler Başkan Yardımcısı Erik Barmack; ilk Türkiye yapımı dizileri hakkında; “İlk orjinal Türkçe dizimizi çekecek olmaktan dolayı heyecanlıyız. Genç, dinamik ve heyecan verici olan bu yepyeni projede O3 ile birlikte çalışıyoruz. Netflix’in bu muhteşem Türkçe yapım için en ideal uluslararası platform olacağına inancımız tam ve bu yıl içerisinde daha fazla detay paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca; 10 bölüm sürecek olan bu yapım hakkında yapımcı Onur Güvenatam ise; “Bu yeni türün ülkemizde bir dönüm noktası olacağına ve yalnızca Türk izleyicisi değil, dünya izleyicisine de aynı şekilde hitap edeceğine inanıyoruz” dedi.

Dizinin 2018 yılında yayına girmesi planlanıyor.

Continue Reading

Trending