Sci-Fi Tutkunları; Ölmeden Cennete Gidebilirsiniz!

Hello Games’in sunduğu No Man’s Sky adlı oyun bilim kurgu ile ilgilenen herkesi çabucak tavlayacak cinsten. Oyun tutkunu olmasanız bile, gezegenler ve yıldızlar arasında yolculuk etmenin, yeni canlı türlerini keşfetmenin ne kadar muhteşem olacağını hayal edebilen bir bilim-kurgu bağımlısıysanız, bu oyunu kaçırmayın. Bilim-kurgu oyun tutkunları, siz anladınız.

Görsel olarak çok gerçekçi olduğu söylenemez. Her ne kadar görseller fazla dijital olsa da, fizik kuralları olabildiğince gerçekçi tutulmaya çalışılmış. Güneşe çok yaklaştıkça ya da güneşten çok uzaklaştıkça etraftaki gezegenlerde hayat bulma ihtimaliniz düşüyor. Bir gezegende su bulabilirsiniz, atmosfer de bu suya göre oluşacaktır ve suyun içeriğine göre atmosferin rengi, hava koşulları değişir, buna bağlı olarak da yaşam formları değişir. Bu tür zincirleme giden basit ve kaçınılmaz kurallar oyunun içeriğinde var. Kulağa oldukça kaotik geliyor değil mi? Tıpkı içinde yaşadığımız evren gibi.

Tabi gerçekçilik bununla kalmıyor. Heyecanla iniş yaptığınız anda etrafta gezinip manzaranın tadını çıkarırken daha önce hiç görmediğiniz bir yaratığın saldırısına uğrayabilirsiniz. Karşınızda duran dinozora bakarken, fondaki gökyüzünde bir gezegen varsa bilin ki o gezegen dekor değil. Geminize atlayıp yeterli mesafeyi katederek o gezegene ulaşabilirsiniz. Önünüzde sayısız gezegen var ve diğer oyuncular da sizinle birlikte aynı anda bambaşka bir kütlede savaşıyor ya da keşif yapıyor olabilir. Diğer oyuncularla karşılaşma ihtimaliniz düşük olsa da, gördüğünüz her canlının yapay zeka olmasına rağmen bu evrende yalnız olmadığınızı hissetmek oyunu daha da gerçekçi kılıyor. Ayrıca geldiğiniz yer sizden önce keşfedilmiş ise bundan haberiniz oluyor.

Bütün oyuncularını lobiye toplayıp takım kurduran ve kapıştıran oyunlardan oldukça farklı olarak, bu oyun herkesi galaksiye dağıtıyor ve belli bir hikayesi yok. Herkes kendi hikayesini yaşıyor, kendi yolunu çiziyor. Tabi yardımlaşmak da mümkün. Oyunda devasa bir harita var ve keşfedilen yerler bu haritada toplanıyor, bir nevi bilgi havuzu diyebiliriz. Bütün oyuncular keşiflerini bildirebiliyor. Çünkü yüzlerce saat oynasanız dahi oraya yolunuz düşmeyebilir. Evet, oyundaki dünya bu kadar büyük. Ama şayet sizden önce gelenler olmuşsa, onların o gezegenin, yıldızın ya da spesifik lokasyonun üzerindeki etkilerini, bıraktıkları izleri görebiliyorsunuz.

Gece yarısı bilgisayar başında internetten astrofizik okuyanlar, toplanın! Kendini yemek zincirinin en tepesinde görenler, tekrar düşünün, geminizi geliştirmeyi ihmal etmeyin çünkü galaksinin bir ucundan diğer ucuna giderken yaşlanabilirsiniz, bir de uzay korsanlarına dikkat edin.

Written by Alper Bayram

O şimdi asker!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Divergent’ın Devam Filmi Insurgent’dan İlk Fragman Yayınlandı

1950’lerin Bakış Açısıyla Günümüz Problemleri