Connect with us

Drug

Marijuana hakkında bilmediğiniz gerçekler

Marijuana hakkında ki çılgın ve bilinmeyen gerçekleri, bu “legal” haberden not edebilirsiniz.

Published

on

Marijuana hakkında ki çılgın ve bilinmeyen gerçekleri, bu “legal” haberden not edebilirsiniz.

Marijuana, ABD’de ve dünya üzerinde ki en yaygın illegal uyuşturucudur. Bu yasağa karşın, örneğin ABD’de 100 milyon insanın hayatlarında en az bir defa Marijuana içtiği biliniyor.

haberic125 milyonun üzerinde Amerikan vatandaşı düzenli olarak Marijuana kullanıyor.

haberic2Bir rapordan aktarılana göre, 800 joint marijuananın insanın öldüreceğini fakat ölüm sebebinin karbonmonoksit zehirlenmesi olarak görüleceği ifade edilmiştir.

haberic3Argoda marijuanayı tanımlamak için 200 den fazla isim bulunmaktadır. En yaygın kullanılanları pot, ağaç, ot, çim, kenevir, Mary Jane dir.

haberic4Marijuana isminin; Meksika’da kenevir bitkisinin, argodaki isimlerinden geldiğinin yanı sıra Mary Jane isminin İspanyol telafuzundan geldiğinine de inanılmaktadır.

haberic5Bu isimler aynı zamanda Meksika Ordusu içerisinde, bir genelevi yada beden emekçisini tarif ettikleri argo terimlerdir.

haberic6Kenevir bitkisi hemen hemen her ortamda yetişebiliyor ve günde ortalama bir iki inç büyüyor.

haberic7Amerika Birleşik Devletleri’nde, her 42 saniye de bir, marijuana kullanımından dolayı bir kişi tutuklanıyor.

haberic8Dünya tarihinde kayıtlara geçmiş ilk marijuana deneyimini, M.Ö. 2737 yılında, Çin İmparatoru Shen Nung tarafından, medikal bir tedavi de kullanılması oluşturuyor. İmparator; romatizma ve gut hastalığı tedavisinde ilacın etkinliğini belgelemiştir.

haberic9Araştırmalara göre, marijuana kullananların yüzde 9’u klinik olarak bağımlı tanımına denk gelirken, bu oran kokain kullananların yüzde 15’ini, eroin kullananların da yüzde 24’üne tekabül ediyor.

haberic10Kenevir tohumu; M.Ö. 6000 yılında, Çin’de, besin kaynağı olarak kullanılıyordu.

haberic11Marijuana; 1850 ve 1942 yılları arasında, ABD’de ilaç statüsünde olup; bulantı, romatizma ve doğum sancılarına yararlı gelen ve yerel mağazalar ya da eczanelerden kolaylıkla elde edilebilen bir ilaçtı.

haberic121890’lar esnasında, marijuana yaygın olarak kullanılan alkole bir alternatif olarak tavsiye edilmiştir.

haberic13Bunun sebebi ise, alkolün kullanıldıktan sonra yarattığı özellikle aile için şiddetin, marijuana kullanımında rastlanılmamasıydı.

haberic14ABD’de 1970 yılında çıkan, Kontrollü Maddeler Yasası, marijuana bulundurmayı, kullanmayı, satmayı, satın almayı ve yetiştirmeyi yasaklamıştır.

haberic15ABD’de yapılan bir başka araştırmaya göre, marijuana kullanımının yasallaştırılması ile federal ve eyalet vergi gelirlerinde 8.7 milyar dolar artışın olacağı söyleniyor.

haberic16Yapılan çalışmalar, kadınların, marijuananın ağrı kesici niteliklerine daha duyarlı olabileceğini göstermektedir.

haberic17Meksika dünyanın marijuana yetiştiriciliğinde birinci ülkesi olup, Paraguay ikincidir. 2003 yılında, ağrı kesici olarak, hastalara medikal olarak marijuana kullanımını öneren ilk ülke Kanada’dır.

haberic181996 yılında, Kaliforniya; marijuanaya, doktor tavsiyesiyle gelen hastaların tedavisinde kullanıma, legal olarak ilk izin veren ABD eyaletidir.

haberic19Genel bir yanılgının aksine, Hollanda hiç bir zaman resmen marijuana kullanımına izin vermemiştir. 1976’dan bu yana bu konuda resmi bir politikası olan ülke; sadece kısıtlı miktarlarda kullanıma ve satışını yapan yaklaşık 700 coffee shop unda aynı kurallara uymasını içeriyor. Fakat yetiştirmek, dağıtımını yapmak ve ithal etmek, Hollanda’da hala suç teşkil etmektedir.

haberic20ABD’li vatandaşların yüzde 41.9’una oranla, Hollanda’lı vatandaşların sadece yüzde 25.7’si en az bir kez marijuana kullandıklarını söylüyor.

Son olarak bu bilgilerden sonra, yine çok bilinmeyen; Kurt Cobain’in marijuana ruhuyla yazdığı bir şarkıyı sizinle paylaşıyoruz.

Continue Reading
Comments

Drug

Sarhoşken, Danimarka’dan Grönland’i istedi

Published

on

Sarhoş bir Amerikalı genç, hayali olan Grönland’ı kendisine vermeleri için Danimarka devletine bir e-mail yollamış.

Aldığı yanıt ise genci oldukça şaşırtmış durumda.. 23 yaşında olan genç adam, sarhoş olunca, bir hayalini gerçekleştirmek için şart olan cesareti buldu ve harekete geçti. İstediği şey ise biraz büyüktü: “Grönland!”

GRÖNLAND’I İSTEMİŞ

Türkiye gazetesinin aktardığı habere göre, “Romu biraz fazla kaçırdığımda dünya ellerimin arasındaymış gibi hissediyorum” diyen Joe isimli kişi, Grönland’ın kendisinin olmasını arzuluyordu fakat satın almasının olanaksız olduğunu fark etti. “Arzuladığım o uçsuz bucaksız toprakları satın almak için on yıllar süresince para biriktirmem gerekirdi fakat ben bunun önümüzdeki birkaç saat içinde olmasını istiyordum” diyen gencin aklına gelen fikir ise oldukça garipti.

“GRÖNLAND’I KULLANIYOR MUSUNUZ?”

İçkiye devam ettikçe aklına gelen bu enteresan fikri uygulayacak kadar cesaretlenen Joe, Danimarka’nın egemenliğinde bulunan Grönland’a sahip olabilmek için Danimarka devletine bir mail atmaya karar verdi. Mailin konu bölümüne ise “Grönland’ı kullanıyor musunuz?” yazdı.

KİMİ OYUNLARINI VE MECMUALARINI ÖNERİ ETMİŞ

Joe mailinde, arkadaşıyla birlikte bir ülkeye sahip olmak istediklerini, böyle bir ölçekte idare deneyimleri olmasa da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de kimi şirketleri denetlediğini, arkadaşıyla beraber Grönland’ı yönetebileceklerini söyledi. Danimarka halkını kaygı etmesi gereken bir şey olmadığını, aslında onlara iyilik yaptığını, şayet önerinini kabul etmezlerse onlara bazı Xbox oyunlarını ve Rolling Stone mecmualarını verebileceğini de ilave etti. 2,166,086 kilometrekare arazi için minnettar olacağını söyleyen Joe, “Benimle bağlantıya geçmek isterseniz bu adresten geri dönüş yapabilirsiniz” diyerek iletinini bitirdi.

Sabah kendine geldiğinde attığı maili tamamiyle unuttuğunu söyleyen 23 yaşında olan adam, karşı taraftan yanıt gelene kadar da yaptığı şeyi anımsamamış dahi. Kendisine Danimarka hükümetinin resmi bir hesabından yanıt geldiğini gördüğünde ise korkuya kapılmış. “Acaba mapusa girer miyim, yasalara ters bir şey mi yaptım?” kaygısı ile iletiye tıkladığını söyleyen Joe, yazılanları görünce hem çok şaşırmış hem de oldukça deşarj olmuş.

“SANA GRÖNLAND’I VERMEMİZ OLANAKSIZ FAKAT…”

Danimarka’ya ait resmi bir hesaptan gelen e-mail, “Sevgili Joe, mailin için teşekkürler” diye başlayıp şöyle devam ediyordu: “Büyük hayallerden hoşlanıyoruz. Bir gün düşlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hiçbir zaman bilemezsin ancak sana Grönland’ı vermemiz olanaksız. Yeniden de sorduğun için teşekkürler. Belki de işe küçükten başlamalısın. İşte Grönland’da, talebelere İngilizce öğretecek bir adam arayan bir iş. Belki bu işi yapabilirsin.” İletilerine iş duyurusu içeren bir link de ilave eden Danimarka hükümeti iletinini, “Sana, kendin için uygun bir ülke bulmakta bol talihler. Saygılarımızla.” diyerek bitirmiş. Mailin nihayetinde ise Danimarka Dışişleri Bakanlığı imzası varmış.

Continue Reading

Drug

Bira İçmenin İnsan Sağlığına 7 Faydası!

Published

on

Alkole dair tarif edilen tüm kötülükleri ve zararları bir kenara bırakın! Yapılan araştırmalar neticesinde bira tüketmenin insan sağlığına yedi başlıkta faydası ortaya çıktı!

  1. Bira içenlerin, içmeyenlere nazaran kalple ilgili rahatsızlıklara yakalanma oranlarının yüzde 19 daha düşük olduğu tespit edildi.
  2. Londra King’s Koleji’nden Profesör Tim Spector ise biranın insanları zayıflattığını belirtiyor. Özellikle Belçika birasının gut bakterisini desteklediğini ve zayıflamayı sağladığını öne sürüyor.
  3. Journal of the Science of Food and Agriculture isimli bilim dergisinde ise; siyah biranın içindeki bir maddenin kemikleri geliştirdiği öne sürüldü.
  4. Clinical Journal of the American Society of Nephrology isimli dergide yer alan bir yazıda; bira içenlerde böbrek taşı oluşma riskinin, hiç içmeyenlere oranla %41 daha az olduğu açıklandı.
  5. Şerbetçi otunda yer alan Xanthohumol isimli maddenin Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı kanıtlandı.
  6. Dr. Stephan Domenig, bir araştırması sonucunu: “Eğer biranın içindekileri iyi analiz ederseniz, aslında vitamin deposu olduğunu anlayacaksınız. Biranın içinde günlük hayatta ihtiyacımız olan birçok amino asit bulunuyor” sözleri ile özetledi.
  7. Son olarak, bira yapımında kullanılan arpanın içinde bulunan ferulik asidin, cildi, güneşin vereceği hasardan koruduğu tespit edildi.

Bundan sonra, biranın tüm kötü propagandaya konu eleştirilerine, bu bilimsel veriler eşiğinde cevap oluşturmak gerekecek.

Continue Reading

Drug

Bilim Diyor Ki: Votka-Redbull, Kokain Kadar Tehlikeli!

Published

on

Bilim insanlarının, kafeinin yararlı olduğu konusunda bir çok açıdan kanıtlanmış araştırmaları mevcut. Fakat söz konusu, kafein ile alkolü birleştirmek olduğunda; yeni yapılan bir araştırmanın sonucu tam tersine işaret ediyor. Kafein ve alkol karışımı, kokain ile aynı etkiyi yaratıyor!

The Purdue Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmada; kafein ve alkolün etkilerini ölçmek için fareler (minik damlalar verilerek kullanıldı. Yapılan test sonrasında, yetişkin farelerin -vücudun hareket etme bölgeleri olan- lokomotor bölgesindeki aktivitelerde ciddi bir artış gözlemlendi. Bu artışın seviyesi ve etkileri, aynı test içerisinde kullanılan ve kokain verilen deneklerde de aynı şekilde seyretti.

Araştırma ekibi, ayrıca; alkol ve kafein karışımı sonrası beyindeki değişimi de inceledi ve beynin alt bölgesinde yer alan ve bağımlılıkları yöneten bölüm olan Nükleus Akumbens’te, protein seviyesinin artışına tanıklık ettiler.

Sonuç olarak, kafein ve alkolü birlikte tüketmek, başta kokain olmak üzere, bir çok uyuşturucunun yarattığı hassasiyet ve etkilerin aynısını yaratıyor. Özellikle votka severlerin, vazgeçilmezleri olan redbull ile tüketmek konusunu tekrar gözden geçirmesi sağlıklı olacaktır.

Continue Reading

Trending