Kösem Sultan tiyatrosu eleştiri yazısı

Ankara Devlet Tiyatro’larında oynayan Kösem Sultan’ımızdan bahsedeceğim.Murat Atak’ın yönettiği Kösem Sultan, tabiri caizse tüyleri diken diken eden bir açılışla bizi karşılıyor. Oyunu izlerken aklıma Macbeth geliyor. Lady Macbeth’in elindeki o merhum leke nasıl çıkmıyorsa, Kösem Sultan’ın elindeki kan da aynı şekilde delirterek bütün vücuduna yayılmaya devam ediyor. Bir iktidar hırsının nasıl alevlendiğini ve nasıl söndüğünü, Osmanlı’nın içindeki entrikaları Turan OFLAZOĞLU gözüyle seyrimize sunuluyor.

 

Oyun Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde (Çayyolu Tiyatrosu, gidişi olup dönüşü olmayan tiyatro) sunuluyor. Sayın Murat Atak, ee madem Cüneyt Gökçer’de oynanılıyor o zaman biraz bu oyuna renk katalım diye hidrolik sahneyi de kullanmayı unutmamış. Gözümüze çarpan en önemli detayda hidrolik sahne’nin kullanımı oluyor. Her sahneye özenilmiş gerçekten. Oyunu izlerken dikkatimi çeken bir diğer olay günümüz Türkiye’si ile Osmanlı’nın ne kadar benzer olduğu oldu. Oyunda gerekli yerlere gerektiği şekilde iğnelemelerde bulunulmuş. Ne eksik ne fazla…

Daha fazla uzatıp hevesinizi kursağınızda bırakmak istemiyorum. Özet olarak; oyun için çok fazla emek harcandığını izlediğiniz zaman anlayacaksınız. Gözlerinizi ve kulaklarınızı rahat tutmanız ve oyuna odaklanmanız dileğiyle.

 

Yazar: Orkun Kılıçay

Written by Alper Bayram

O şimdi asker!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Slash “The Walking Dead için yaptığım şarkı beğenilmedi”

Havada bayılan öğrencisinin hayatını kurtardı