Connect with us

Gündem

Karar Veremeyince Barınaktaki Bütün Köpekleri Aldı

Danielle Eden hayatında gördüğü en kötü durumda olan barınağa ziyarete gittiğini fark etmiş ve her köpeğin ise ne yazık ki depresyonda olduğunu anlamış. Sebebi ise barınak 70 köpek için tasarlanmış olmasına rağmen 250 civarı köpek doldurulmuş.

Published

on

Köpek Masalları Kurtarma ve Barınak Merkezi’nin kurucusu Danielle Eden barınakta yer alan köpeklerin tamamını sahiplendi.

Danielle Eden hayatında gördüğü en kötü durumda olan barınağa ziyarete gittiğini fark etmiş ve her köpeğin ise ne yazık ki depresyonda olduğunu anlamış. Sebebi ise barınak 70 köpek için tasarlanmış olmasına rağmen 250 civarı köpek doldurulmuş. Köpeklerin çoğu yıllardır bu kafeslerde ve ekmek yiyebilmek için birbiri ile kavga eder duruma gelmiş. Danielle ise bu sefil durumu izlerken durumu kabullenememiş ve tüm barınağı sahiplenmeye karar vermiş. Sadece 60 günde ayda 90 köpeğin İsrail içinde daha iyi koşullara kavuşmasını ve yuvalandırılmasına olanak sağlamış kalan 25’i ise Kanada’da sahiplendirilmiş. Sonuç olarak barınakta yaşayan sadece 150 köpek kalmış ama bu sırada Danielle’in de çabaları ile barınak çalışanları kendine çeki düzen vermiş ve yeniden bir yapılanmaya gitmiş. Şimdilik kalan köpekler hâlâ oradalar ama durumları eskisine göre çok daha iyi ve veterinerlerin kontrolü altında.

anigif_optimized-12151-1456873625-5

Artık köpeklere ekmek yerine mama veriliyor 25’ten fazla köpek yuvalandı ve yemek için kavga etmek yok. Genel olarak dünya genelinde ise barınaklarda durum şu şekildedir;
– Barınaklardaki köpekler belediyeler tarafından seçilmeden görevlendirmiş belki de hayvanları hiç sevmeyen hatta iğrenen belediye işçileri tarafından şiddete maruz kalıyorlar.
– Soğuk havalarda önemsenmedikleri için donarak ölüyorlar.
– Barınakta doğan her 10 yavru köpekten en az 8’i ölür.
– Barınaklarda ölümcül bulaşıcı hastalıklar vardır.
– Barınaklardaki köpekler genelde açtırlar. Onlara gönderilen mama paraları çoğu zaman yolsuzluk yapılarak hiç edilir. Mama için verilen ödenekler yetkililerin cebine giderken hayvanlara sadece kuru ekmek layık görülür.
– Çoğu barınağın veterineri yoktur. Çoğu barınakta hayvanların sağlık durumlarına ancak belli bir noktaya kadar müdahale edilir. Belli bir noktadan sonra ‘imkansızlık’ devreye girer ve hayvanlar kaderine terk edilir. Aslında bu yapay bir kaderdir çünkü eğer insanlar onları barınaklara koymasa sokakta yada doğada daha iyi bir kader yaşayabilirlerdi.
– Bazı barınaklardaki psikopat görevliler köpeklerin arasına kedi atarak onların parçalanmasına neden olur.
– Bazı barınaklardaki görevliler o kadar bilgisizdir ki yaşlı köpekleri genç köpeklerin arasına atarak ölmelerine sebep verir.
– Köpekler yıllarca kafeslerde yaşatılırlar bu da onların özgürlük haklarına en büyük darbe olmakla birlikte faşist bir tutumdur. Köpekler de tüm hayvanlar gibi özgürlüklerine düşkün ve farkındadır.
– Eğer sokağınızdaki köpekten korkuyorsanız onu belediyeye şikayet etmek yada taş atmak yerine ona yiyecek vermeyi yada onları sevmeyi denerseniz insan dışı bir canlı ile iletişim kurmanın ve ahbap olmanın ne kadar farklı ve güzel bir deneyim olduğunu fark edebilirsiniz. Kendinizden zayıfı öldürmek kolaydır. Asıl güç onlarla iletişim kurabilmekte. Unutmayın onlar da bizle aynı sokakların sakinleri ve çare onlarla bir arada yaşamayı öğrenmek.

 

Continue Reading
Comments

Gündem

Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst Oluyorlar

Published

on

Yapılan bir araştırmaya göre küfür eden insanların daha dürüst ve ikna edici olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatta ‘sövmek’ veyahut bir savunma mekanizması olarak kullanmak nahoş bir alışkanlık olarak bilinir. Ancak yapılan araştırmalar daha ‘renkli’ bir dil kullanmanın bir takım yararlarının olduğunu ortaya koydu. Küfür etmek, yalnızca akıl ve fiziki sıhhatimize yardımcı olmuyor bu arada diğerleriyle konuşmalarımızı pozitif etkiliyor. Hem de ilmi çalışmalara göre bir zeka göstergesi de sayılan küfür, ağrıya dayanıklılığı dahi artırıyor.

 

CNN Türk’ün Huffingtonpost.com’dan derlediği habere göre, küfür etmek müdafaa ettiğiniz bir savın etkinliğini ve ikna ediciliğini  artırıyor. Bunun yanında küfür etmek bir konu ile ilgili nasıl hissettiğinizi ayrıntılı izahınızı veya fiziksel dövüşe girmeden anlatmanızı da sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre söven insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor.

 

 

Araştırmacılar yaptıkları araştırmada katılımcıların küfür kullanımını inceledi ve kişinin doğruluğunu belirlemek için kontrol sualleri soran bir grup değerlendirmeden oluşan bir yalan ölçeği yapmalarını sağladılar. Çalışma küfür edenlerle dürüstlük düzeyleri arasında direk ilişki tespit ettiler.

“Küfür etmek ağrıya olan dayanıklılığınızı artırır”

Parmağımızı çarptığımızda bir iki sayıp küfretme işe yarıyorsa, bunun bir sebebi var. 2011’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sövme ağrıya dayanabilme yeteneğinizi artırabilir. Time’ın yer verdiği yazıda araştırmacılar küfretmenin vücuttaki, morfin gibi ilaçların yatıştırma tesirine benzeyen, tabii, ağrı kesici kimyevilerin salgısını harekete geçirdiğini iddia etti.

“Küfür zeka göstergesidir”

Çalışmalar tabu kabul edilen kelimeleri akıcı kullanmanın genelden daha geniş bir söz dağarcığına işaret ettiğini gösterdi. Sövme üzerinde çalışan araştırmacılar alışkanlığın daha yüksek IQ düzeyine bağlı olabileceğini de ilave etti.

Continue Reading

Drug

Sarhoşken, Danimarka’dan Grönland’i istedi

Published

on

Sarhoş bir Amerikalı genç, hayali olan Grönland’ı kendisine vermeleri için Danimarka devletine bir e-mail yollamış.

Aldığı yanıt ise genci oldukça şaşırtmış durumda.. 23 yaşında olan genç adam, sarhoş olunca, bir hayalini gerçekleştirmek için şart olan cesareti buldu ve harekete geçti. İstediği şey ise biraz büyüktü: “Grönland!”

GRÖNLAND’I İSTEMİŞ

Türkiye gazetesinin aktardığı habere göre, “Romu biraz fazla kaçırdığımda dünya ellerimin arasındaymış gibi hissediyorum” diyen Joe isimli kişi, Grönland’ın kendisinin olmasını arzuluyordu fakat satın almasının olanaksız olduğunu fark etti. “Arzuladığım o uçsuz bucaksız toprakları satın almak için on yıllar süresince para biriktirmem gerekirdi fakat ben bunun önümüzdeki birkaç saat içinde olmasını istiyordum” diyen gencin aklına gelen fikir ise oldukça garipti.

“GRÖNLAND’I KULLANIYOR MUSUNUZ?”

İçkiye devam ettikçe aklına gelen bu enteresan fikri uygulayacak kadar cesaretlenen Joe, Danimarka’nın egemenliğinde bulunan Grönland’a sahip olabilmek için Danimarka devletine bir mail atmaya karar verdi. Mailin konu bölümüne ise “Grönland’ı kullanıyor musunuz?” yazdı.

KİMİ OYUNLARINI VE MECMUALARINI ÖNERİ ETMİŞ

Joe mailinde, arkadaşıyla birlikte bir ülkeye sahip olmak istediklerini, böyle bir ölçekte idare deneyimleri olmasa da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de kimi şirketleri denetlediğini, arkadaşıyla beraber Grönland’ı yönetebileceklerini söyledi. Danimarka halkını kaygı etmesi gereken bir şey olmadığını, aslında onlara iyilik yaptığını, şayet önerinini kabul etmezlerse onlara bazı Xbox oyunlarını ve Rolling Stone mecmualarını verebileceğini de ilave etti. 2,166,086 kilometrekare arazi için minnettar olacağını söyleyen Joe, “Benimle bağlantıya geçmek isterseniz bu adresten geri dönüş yapabilirsiniz” diyerek iletinini bitirdi.

Sabah kendine geldiğinde attığı maili tamamiyle unuttuğunu söyleyen 23 yaşında olan adam, karşı taraftan yanıt gelene kadar da yaptığı şeyi anımsamamış dahi. Kendisine Danimarka hükümetinin resmi bir hesabından yanıt geldiğini gördüğünde ise korkuya kapılmış. “Acaba mapusa girer miyim, yasalara ters bir şey mi yaptım?” kaygısı ile iletiye tıkladığını söyleyen Joe, yazılanları görünce hem çok şaşırmış hem de oldukça deşarj olmuş.

“SANA GRÖNLAND’I VERMEMİZ OLANAKSIZ FAKAT…”

Danimarka’ya ait resmi bir hesaptan gelen e-mail, “Sevgili Joe, mailin için teşekkürler” diye başlayıp şöyle devam ediyordu: “Büyük hayallerden hoşlanıyoruz. Bir gün düşlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hiçbir zaman bilemezsin ancak sana Grönland’ı vermemiz olanaksız. Yeniden de sorduğun için teşekkürler. Belki de işe küçükten başlamalısın. İşte Grönland’da, talebelere İngilizce öğretecek bir adam arayan bir iş. Belki bu işi yapabilirsin.” İletilerine iş duyurusu içeren bir link de ilave eden Danimarka hükümeti iletinini, “Sana, kendin için uygun bir ülke bulmakta bol talihler. Saygılarımızla.” diyerek bitirmiş. Mailin nihayetinde ise Danimarka Dışişleri Bakanlığı imzası varmış.

Continue Reading

Gündem

YouTube fenomeni Cem Korkmaz intihar etti!

Published

on

YouTube’da yayınlanan videolar ile tanınan ve Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 4 filminde de rol alan Cem Korkmaz, intihar etti.

Cem Korkmaz’ın ölüm haberi kısa sürede sosyal medyada yayılırken, Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz tarafından da doğrulandı. Can Yılmaz, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda “Sevgili Muhittin abimizin oğlu Cem Korkmaz’ın intihar haberi maalesef doğru. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabır diliyorum.” ifadesini kullandı.

 

CEM KORKMAZ KİMDİR?

1987 Bursa doğumlu Cem Korkmaz, ilk ve orta öğretimini Bursa’da tamamladıktan sonra Bursa Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro eğitimi aldı. Ünlü Youtuber, sunucu ve oyuncu kimliği  ile tanınan isim birçok filmde, dizide ve reklamda rol aldı.

Continue Reading

Trending