İstanbul’da Yaşayanlar Dikkat! Radyoaktif Bulutlar Yağmur Bırakacak

Rusya Meteroloji Servisi yaptığı açıklamada Ural dağlarında radyoaktif izotop seviyesinin bin kat arttığını doğruladı.

Rusya nükleer alarm verdi. Fransa Nükleer Güvenlik Enstitüsü 9 Kasım’da Avrupa’da radyoaktif kirliliğin arttığını duyurmuş, Rusya veya Kazakistan’daki bir nükleer tesiste sorun çıkmış olabileceğini açıklamıştı. Açıklamaya Rusya’dan da ne yazık ki doğrulama geldi. Rusya Meteroloji Servisi, Ural bölgesinde eylül sonu ve ekim başında yapılan ölçümlerde yüksek oranda radyoaktif izotop “rutenyum 106” tespit edildiğini bildirdi. Bu sızıntının nereden kaynaklandığı gizemini koruyor. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu, Rus nükleer tesislerinde bir olay ya da kaza meydana gelmediğini bildirdi.

Hafta içerisinde Rusya’dan gelen Bulutların rüzgarın da etkisi ile İstanbul üzerinden Avrupaya gideceği yönünde gelen açıklamalar halk sağlığının aslında tehlikede olduğunu gösteriyor. Bu ve önümüzdeki hafta süresinde radyasyon yüklü bulutlardan yağacak yağmura yakalanmamaya özen göstermek devlet tarafından bir uyarı gelmediği için bizim sorumluluğumuzdadır. Bu yüzden vatandaşlarımızı bu sürece boyunca yağmurdan korunmaya ve korunmak için yanlarında yağmurluk ve şemsiye taşımaya davet ediyoruz.

Rusya, hâlâ söz konusu artışa kendisinin neden olmadığını söylüyor ve İtalya, Romanya ile Ukrayna üzerinde bulunan yüksek radyasyon seviyelerinin, sorumluların bu ülkeler olduğu anlamına gelebileceğini öne sürüyor.

Roşidromet başkanı Maxim Yakovenko, “Yayınlanan veriler, kirlilik kaynağının konumunu belirlemek için yeterli değil” diyor.

Ancak Roşidromet’in, radyasyon bulutunu Mayak nükleer tesisinin (Rusya’daki en büyük tesislerden birisi) etrafında yer alan iki gözlem istasyonunu kullanarak tespit etmesi, diğer ülkelerin bu iddiaları sorgulamasına yol açıyor.

Sonuçta Mayak, 1957 yılında şimdiye kadar kaydedilen en ciddi üçüncü nükleer kaza bölgesiydi; söz konusu nükleer kaza, Fukuşima ve Çernobil’in hemen ardında yer alan Kiştim felâketi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çünkü Dar Kafalılıktan Bıktım

Star Wars: Last Jedi’ın Biletleri, Ön Satışa Çıktı