Connect with us

Orta Dünya

Hobbit Serisi Hakkında Bilmediğiniz 8 Bilgi

Published

on

Hobbit serisi Yüzüklerin Efendisi serisi kadar başarılı bir yapım olmasa da seyirci tarafından büyük beğeni ile karşılandı.

Ülkemizde de izlenme rekorları kıran Hobbit serisi içerisinde çok büyük bir dünya saklıyor diyebiliriz. Fazlasıyla gelişmiş görseller, stüdyoda yeşil perdede çekilen sahneler derken film içerisinde bir sürü gizemi de barındırıyor. Bakalım Hobbit serisi hakkındaki bu bilgileri biliyor musunuz?

Sherlock Holmes ve Bilbo Baggins kadroları

Sherlock Holmes ve Hobbit serisi arasında garip bir bağlantı vardır. Benedict Cumberbatch (Smaug), Martin Freeman (Bilbo), Stephen Fry (Laketown Master), Christopher Lee (Saruman) ve Ian McKellen (Gandalf), çeşitli Sherlock Holmes film ve TV yapımlarında önemli rollere sahiptir. Sherlock’ta Dr.Watson’ı oynamaya kararlı olan Freeman ile konuşan Peter Jackson ; Kendisini Hobbit için çok istediğini söyledi ve Freeman için Hobbit projesinden fedakarlıklarda bile bulundu. Çekimleri 6 ay kadar geciktiren Peter Jackson bu sayede Martin Freeman’i de filme dahil etti.

sherlock

Saruman’ın arkasındaki kişi aslında ne kadar kötü?

Saruman karakterini canlandıran kişi Christopher Lee’dir , İngiliz oyuncu korku filmlerindeki usta oyunculuğu ile bilinir ve önceki projeleri arasında Mumya , Frankestein , Kont Dracula gibi projeler de mevcuttur , Filmlerden kazandığı gelirin bir çoğunu yoksullara yardım için kullandığını belirtmiştir.

 

Vampires_2239721b

Middle Earth aslında o kadar da kısa süreli sayılmaz

Hobbit 5 ordunun savaşı diğer filmlere göre kısa süreli sayılsa da diğer filmlere baktığımız zaman 2 saat 24 dakikanın gayet iyi bir süre olduğunu anlamak çok da zor değil. Unutmayalım ki yüzüklerin Efendisi Karlın Dönüşü filmi extended versiyonu tamı tamına 4 saat 21 dakika sürüyordu.

viggo_mortensen_in_the_lord_of_the_rings_the_return_of_the_king_wallpaper-1280x720

Tauriel’in aslında kitapta yer almaması

Kitaptan uyarlanma sürecinde , filmi bekleyen okurları üzen bir haber olduğu söyleniyor . Böyle bir karakterin yer almaması ve zaten yeteri kadar kitapta olmayan karakterin filme eklenmesi beklentileri oldukça düşürmüştü. Eklenen yeni karakterler bir raddeye kadar kabul edilebilecekken üzerine bir de Tauriel’in bir cüce ile aşk yaşaması kabul edilemezdi.

PHfrnvucarWCil_1_m

Smaug’un çizim aşaması

Filmin yapım sürecindeki en karmaşık süreçlerden biri olmuş, prodüksüyon ekibi 2.000 kadeh ve 170.000 adet altın kaplama sikke kullanmışlar. Ayrıca çizim ve render aşamasında onlarca bilgisayarda çalışan tasarım ekibi Smaug’un renderını alabilmek için bir bilgisayarı tam 1 hafta boyunca açık tutmak zorunda kalmışlar.

smaug-goz-hd

Oyuncuların saç ve sakalları

Filmde neredeyse tüm oyuncular peruk kullanıyor , saç ve sakal imitasyonlarının yapımı için yaklaşık 10 km’lik kıl kullanılmış, 91 cücenin çeşitli sahnelerde kullanması için 752 adet peruk , 263 adet makyaj bandı ve 300 şişe yapıştırıcı kullanılmış .

thehobbit_630

Cücelerin çekimlere hazırlanışı

Her bir cüce karakterin hazırlanışı 5 saat sürüyor , film sürecinde makyajlar için 4 ton yüz maskesi , 860 şişe izopropil alkol ,11.862 protez kullanılmıştır .

the-hobbit-gets-a-new-dwarf-heavy-poster-115884-470-75

Oyuncu Seçimi

Daniel Radcliffe, Shia LaBeouf, James McAvoy, Erryn Arkin and Tobey Maguire Bilbo rolü için düşünülmüş isimlerdi. Peter Jackson bütün bu isimleri eleyip ilk ve son tercihinin özellikle Martin Freeman olduğunu dile getirdi.

 

Martin-Freeman-in-The-Hobbit-Part-1-An-Unexpected-Journey-2012-Movie-Image3

Continue Reading
Comments

Gündem

Orta Dünya diye adlandırılan coğrafya Romanya’da çıktı

Yüzüklerin Efendisi serisinde resmedilen Orta Dünya, tüm benzerlikleriyle Romanya’yı çağrıştırıyor.

Published

on

Yüzüklerin Efendisi serisinde resmedilen Orta Dünya, tüm benzerlikleriyle Romanya’yı çağrıştırıyor. 

Dünya üzerinde gişe rekorları kıran ender yapımlardan olan “Yüzüklerin Efendisi/The Lord of the Rings” üçlemesinde, hepimizin heyecanla izlediği Orta Dünya denilen bölgenin dünyamızdaki karşılığı merak konusuydu. Filmin setinin Yeni Zelanda’da olduğu bilinen bir gerçek ise de, çok fazla bilgisayar destekli animasyonla şekillenen sahnelerden dolayı, orada Orta Dünya tadının alınamadığı da bir diğer gerçek. Yapılan araştırma sonucunda aslında Orta Dünya’nın ülkemizden o kadar da uzakta olmadığını görüyoruz. Bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğimiz bir ülke de, Romanya’da… Aşağıda ki karşılaştırmalı fotoğraflarla Romanya ile Orta Dünya arasındaki benzerliklere göz atabilirsiniz.

ortadunyaromanya

Continue Reading

Haber

Adım adım Hobbit evi nasıl yapılır? (Galeri)

Published

on

Kendi Hobbit evinizi yapmak ister miydiniz?

Galerimizde ki fotoğrafları adım adım takip ederek kendi Hobbit evinizi yapmanız mümkün. Yer alan tasarım tek odalı küçük bir depo için olsada 3+1 ev yapmak isteyenler için temelinde aynı mantığı izlemeleri gerekiyor.

Önce yapacağınız alanı temizleyip düzleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise alanın taslağını kum torbaları ile düz zemine belirlemek. Kum torbalarının devrilmemesi için her sırasının arasında dikenli tellerden oluşmuş bir çizgi çekere kum torbalarının devrilmesini ve kaymasını engelleyebilirsiniz. Kum torbaları ile oluşturduğunuz evin dışını tekrardan toprak kaplayarak evi istediğiniz hale getirmeniz mümkün. Daha detaylı bilgileri fotoğraflardan alabilir merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz.

 

Earthbag-Dome-2

 

Earthbag-Dome-6

 

Earthbag-Dome-7

 

 

Earthbag-Dome-5

 

 

Earthbag-Dome-3

 

Earthbag-Dome-8

 

Earthbag-Dome-9

 

 

 

Earthbag-Dome-1

Continue Reading

Haber

Hobbit Geyikleri

Published

on

 Bazı Hobbit geyikleri vardır ki arkadaşlar arasında istemsizce ortaya çıkmaktadırlar.

Özellike orta dünya meraklısı ve filmlerle değil kitaplarla öğrenmiş insanlar konu Yüzüklerin Efendisi, Hobbit oldu mu eleştirinin de geyiğin de dibini yapabilirler, buyurun en eğlenceli Hobbit geyikleri.

 

 • Abi şu hayatta tek isteğim var o da Saruman’ın sesine sahip olmak !
 • Evangelina Lilly < Liv Tyler beyler ben bu seriden bunu çıkarttım
 • Abi o kadar altın var nasıl çalınmazlar onca yıl anlamıyorum ?
 • – E abi koskoca ejderha koruyor o kadar altını tabii çalınmaz
 • – Sen koy oraya 15 tane Kayserili bak bakalım orada altın kalıyor mu ?smaug
 • Yapma be Fili o kız için ölmeye değer miydi ? Hadi Liv Tyler için falan olsa eyvallaTauriel-and-Kili-stares-4
 • Bu ne lan ne kadar ana kahraman varsa öldü. Thorin, Fili, Kili hatta Azog ve Bolg. Hobbit, Hobbit değil Game Of Thrones olmuş mübarek
 • Beyler filmin ikinci yarısında Dain Demirayak ölürse ben bu salondan çeker giderim. Hayır kanım kaynadı adama ben de anlamadım valla
 • Thorin’le Azog’un kapışmasından anladım ki tahteravalli taa Orta Dünya’da keşfedilmiş. Kimse artistlik yapmasın.
 • Bira, pipo, çay, şarkılar… Bu ne keyif arkadaş. Yemin ediyorum Orta Dünya size güzel !
 • Beyler yönetmen olmaya karar verdim Sillmarillion’u çekeceğim !
 • Hobbit 3’e tam bölünüyor mu ?
 • Vursana abicim vur ! Akbil basmıyorsun Azog’la savaşıyorsun !azog_the_defiler-the-hobbit-3-the-battle-of-the-five-armies-meet-azog-the-defiler
 • Bu Galadriel melek mi şeytan mı anlamadım gitti.Galadriel_green_3
 • Hobbit’i Yüzüklerin Efendisi’ne bağlayarak bitirmiş iyi olmuş hoş olmuş da filmin sonundan başlayıp başına doğru giden filmler gibi olmamış mı ? Sanki bir Benjamin Button sanki bir Memento..
 • İyi dövüştünüz lan cüceler, helal olsun !

 

Kaynak: Film Kaplumbağası – Yankı Doğa Çınardal

Continue Reading

Trending