Connect with us

Orta Dünya

Hobbit serisi hakkında bilmediğiniz 10 gerçek!

Published

on

Hobbit serisi çekimleri sırasında Peter Jackson ve ekibi gerek cgi gerekse makyaj konusunda büyük işler başardı.

Peki bu başarının arkasındaki sırlar neler? Hobbit filmi için neler feda edildi yada yapıldı. İşte en ilginç 10 tanesi!

1-) Bilbo ve Gollum sahnesinin çekilmesi tam 1 hafta sürdü. Bunun sebebi Martin Freeman’nın Bilbo’yu oynadığı ilk çekilen sahne olmasıydı. Martin Freeman’ın karaktere oturması tam 1 haftasını almıştı.

188995nimseisjpg

2-) Martin Freeman az kalsın Bilbo rolünü oynayamayacaktı. Peter Jackson filmde Martin Freeman’ı oynatabilmek için çekimleri geç başlattı.

1889b1aau2966jpg (1)

3-) Bifur’un kafasında bir balta olduğunu fark etmiş miydiniz?

18898dhcn1avjjpg

4-) Ori karakteri cüceler arasındaki en geç olanı ve hikayeye göre ilk kez bir maceraya adım atıyor.

18898dlave1cyjpg

5-) Film çekimlerinde bütün kadro kıpkırmızı bir haldeydi ve kırmızı ışıkla çekim yapıyorlardı. Kullanılan red kamera yüzünden ortaya daha kaliteli bir iş çıkması için renkler sonradan düzenlendi.

tn_Untitled-256-) İlk yüzüklerin Efendisi filminde Frodo Baggins’ı oynayan Elijah Wood 19 yaşındaydı. Bundan 10 sene sonra çekilen Hobbit filminde ise Elijah Wood’un daha genç olması gerekmekteydi. Bu yüzden Peter Jackson ve ekibi bilgisayar başında Elijah Wood’u gençleştirdiller.

18898dhcs8fw9jpg

7-) Smaug Yeni Zelanda’nın bütün altınlarını çaldı. Smaug’un altın kaplı sahnelerini hazırlamak isteyen ekip sahne kurulumu için çok fazla miktarda altın rengi boyaya ihtiyaç duydu ve neredeyse ülkedeki bütün altın rengi boyayı kullandı.

the-hobbit-the-desolation-of-smaug-critics-tv-spot

😎 Yak Kafalılar! Thorin dışındaki bütün cücelerin ve kalan ekibin perukları yak kılından yapıldı. Bir tek Thorin’in sakal ve saçı gerçek insan kılından yapıldı.

in-makeup

9-) Tolkien ailesinin Peter Jackson filmlerini sevmediği bir gerçek. Fakat Tolkein’in torunlarından olan Royd Tolkien filmleri aslında çok sevdiğini itiraf etti hatta kendisi filmde de yer alıyor.

movies_return_of_the_king

10-) Takma burun ve ayakkabılar! Neredeyse bütün cücelerin burunları özel olarak hazırlandı. Hobbitlerin büyük ayaklarını ise giyilebilir bir ayakkabı tasarlayarak hallettiler.

freeman-blog480

Continue Reading
Comments

Gündem

Orta Dünya diye adlandırılan coğrafya Romanya’da çıktı

Yüzüklerin Efendisi serisinde resmedilen Orta Dünya, tüm benzerlikleriyle Romanya’yı çağrıştırıyor.

Published

on

Yüzüklerin Efendisi serisinde resmedilen Orta Dünya, tüm benzerlikleriyle Romanya’yı çağrıştırıyor. 

Dünya üzerinde gişe rekorları kıran ender yapımlardan olan “Yüzüklerin Efendisi/The Lord of the Rings” üçlemesinde, hepimizin heyecanla izlediği Orta Dünya denilen bölgenin dünyamızdaki karşılığı merak konusuydu. Filmin setinin Yeni Zelanda’da olduğu bilinen bir gerçek ise de, çok fazla bilgisayar destekli animasyonla şekillenen sahnelerden dolayı, orada Orta Dünya tadının alınamadığı da bir diğer gerçek. Yapılan araştırma sonucunda aslında Orta Dünya’nın ülkemizden o kadar da uzakta olmadığını görüyoruz. Bir buçuk saatlik bir uçak yolculuğu ile ulaşabileceğimiz bir ülke de, Romanya’da… Aşağıda ki karşılaştırmalı fotoğraflarla Romanya ile Orta Dünya arasındaki benzerliklere göz atabilirsiniz.

ortadunyaromanya

Continue Reading

Haber

Adım adım Hobbit evi nasıl yapılır? (Galeri)

Published

on

Kendi Hobbit evinizi yapmak ister miydiniz?

Galerimizde ki fotoğrafları adım adım takip ederek kendi Hobbit evinizi yapmanız mümkün. Yer alan tasarım tek odalı küçük bir depo için olsada 3+1 ev yapmak isteyenler için temelinde aynı mantığı izlemeleri gerekiyor.

Önce yapacağınız alanı temizleyip düzleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise alanın taslağını kum torbaları ile düz zemine belirlemek. Kum torbalarının devrilmemesi için her sırasının arasında dikenli tellerden oluşmuş bir çizgi çekere kum torbalarının devrilmesini ve kaymasını engelleyebilirsiniz. Kum torbaları ile oluşturduğunuz evin dışını tekrardan toprak kaplayarak evi istediğiniz hale getirmeniz mümkün. Daha detaylı bilgileri fotoğraflardan alabilir merak ettiğiniz soruları bize sorabilirsiniz.

 

Earthbag-Dome-2

 

Earthbag-Dome-6

 

Earthbag-Dome-7

 

 

Earthbag-Dome-5

 

 

Earthbag-Dome-3

 

Earthbag-Dome-8

 

Earthbag-Dome-9

 

 

 

Earthbag-Dome-1

Continue Reading

Haber

Hobbit Geyikleri

Published

on

 Bazı Hobbit geyikleri vardır ki arkadaşlar arasında istemsizce ortaya çıkmaktadırlar.

Özellike orta dünya meraklısı ve filmlerle değil kitaplarla öğrenmiş insanlar konu Yüzüklerin Efendisi, Hobbit oldu mu eleştirinin de geyiğin de dibini yapabilirler, buyurun en eğlenceli Hobbit geyikleri.

 

 • Abi şu hayatta tek isteğim var o da Saruman’ın sesine sahip olmak !
 • Evangelina Lilly < Liv Tyler beyler ben bu seriden bunu çıkarttım
 • Abi o kadar altın var nasıl çalınmazlar onca yıl anlamıyorum ?
 • – E abi koskoca ejderha koruyor o kadar altını tabii çalınmaz
 • – Sen koy oraya 15 tane Kayserili bak bakalım orada altın kalıyor mu ?smaug
 • Yapma be Fili o kız için ölmeye değer miydi ? Hadi Liv Tyler için falan olsa eyvallaTauriel-and-Kili-stares-4
 • Bu ne lan ne kadar ana kahraman varsa öldü. Thorin, Fili, Kili hatta Azog ve Bolg. Hobbit, Hobbit değil Game Of Thrones olmuş mübarek
 • Beyler filmin ikinci yarısında Dain Demirayak ölürse ben bu salondan çeker giderim. Hayır kanım kaynadı adama ben de anlamadım valla
 • Thorin’le Azog’un kapışmasından anladım ki tahteravalli taa Orta Dünya’da keşfedilmiş. Kimse artistlik yapmasın.
 • Bira, pipo, çay, şarkılar… Bu ne keyif arkadaş. Yemin ediyorum Orta Dünya size güzel !
 • Beyler yönetmen olmaya karar verdim Sillmarillion’u çekeceğim !
 • Hobbit 3’e tam bölünüyor mu ?
 • Vursana abicim vur ! Akbil basmıyorsun Azog’la savaşıyorsun !azog_the_defiler-the-hobbit-3-the-battle-of-the-five-armies-meet-azog-the-defiler
 • Bu Galadriel melek mi şeytan mı anlamadım gitti.Galadriel_green_3
 • Hobbit’i Yüzüklerin Efendisi’ne bağlayarak bitirmiş iyi olmuş hoş olmuş da filmin sonundan başlayıp başına doğru giden filmler gibi olmamış mı ? Sanki bir Benjamin Button sanki bir Memento..
 • İyi dövüştünüz lan cüceler, helal olsun !

 

Kaynak: Film Kaplumbağası – Yankı Doğa Çınardal

Continue Reading

Trending