Connect with us

Gündem

HAYTAP görevini kötüye mi kullanıyor?

Published

on

Konuya nasıl girilir böyle bir haber tam olarak nasıl yapılır bizde bilmesek de ortada sağlıklı, yaşlı ve yerinden memnun bir ayı var. Ayımızın ismi Meyvan. Hikayeyi sizler için özet geçmemiz gerekirse Ankara’da başı boş bırakılan ayıya sahip çıkan Gamze hanım yıllardır ayısını en iyi koşullarda özgürce yaşatmaya çalışıyor. 450 metrekarelik bir kafeste kapalı, açık ini, spor alanı ve doğal ortamını yaratmaya yarayan her şey bulunurken bir anda HAYTAP Gamze hanımın başına ekşiyor ve ayıyı yeni açtıkları Bursa’da bulunan ayı parkına taşımak istiyor. Gamze hanıma sorulmadan Bakanlık ile temasa geçen HAYTAP herhangi bir veteriner görüşü de almadan ayıyı taşımak üzerine bir karar varıyor.

Fakat bir sorun var, 1990 yılından beri bakımı üstlendiği ve mutlu olması için elinden geleni yapan Gamze hanımın ayısı Meyvan hem taşınması için çok yaşlı, ayrıca 25 yıldır yaşadığı yuvayı terk etmesi Meyvan’ı depresyona sokacaktır. Üstelik taşınma işlemleri ise daha tehlikelidir. Meyvan’ı uyutmak yaşlı bünyesi için ölümcül olabilecekken, bu yaşta bir ayıyı kapan ile taşımak ise yuvasını terk etmesi ile aynı sonucu doğuracağından yine depresyon ile sonuçlanacaktır.

Bu tartışma neden gerçekleşiyor? Haytap neden böyle bir ayıyı takmış durumda? Cevap ise videodan da izleyebileceğiniz gibi “ego”. Ahmet Kemal Şenpolat isimli Haytap yöneticilerinden olan kişi öncesinde Gamze hanımın yardımları ile hayvan hakları için çalışmış sonrasında ise “hayvana bakışlarımız arasındaki farklılıklar” gerekçe gösterilerek yolları ayrılmıştır.

2006 yılında açılan Bursa Ayı Korusu çingene ayılarının toplanması için yapılan, insana alışkın olan çingene ayılar için bir barınma ortamıdır. Meyvan’ın taşınmasındaki en büyük sorunlardan biri de ayıların yalnız yaşayan bireyler olması ve yıllardır başka ayılarla beraber yaşamayan Meyvan’ın oraya götürülmesi için çabalanması. Ahmet Kemal Şenpolat dolaylı yoldan da Haytap bu ayıyı taşımak için neden bu kadar ısrar edilmekte?

2008 yılında Bakanlığa dava açan Haytap davayı kazansa da danıştay raporu bozdu. Haytap 2. defa dava açıp aynı bilirkişinin kullanılması ile davayı tekrar kazansa da Haytap tekrardan danıştay engeline takıldı ve alınan karar bozuldu. En son yerel mahkemenin ben danıştay kararını tanımıyorum demesi ile olaylar büyüdü.

Şu anda kış uykusunda Meyvan’ı uyandırıp taşınma işlemi yapılması Meyvan’ı ne kadar sağlıklı etkileyecektir? Biz sözü ve yorumu burada bırakıp sizi izlemek isterseniz Gamze hanımın videosu ile baş başa bırakıyoruz.

 

Gamze hanımın Haytap’ın bahanelerine karşı gerekli açıklamaları yaptığı video aşağıdadır, iyi seyirler.

Change.org’da açılan imza kampanyasında desteklemek için buraya tıklayın.

11023519_1556498634589091_8485091147485498102_n
Güncelleme:
Kapatıldığı beton bölümde yeri göğü yıkıyordu MATİLDA. Öfkesi çaresizliği gözlerinden okunuyordu. Zıpladığında yer sallanıyordu. Tüyleri yer yer dökülmüş, hali perişandı. Rehabilite mi ediliyor, niye burada tek başına dediğimde “hayır o CEZALI” cevabını aldım. CEZALI BİR AYI. Neyin cezası? Yer Bursa Karacabey Ayı HAPİSHANESİ.
ve MEYVAN oraya gönderilmeye çalışılıyor. Akıl uçuklatan gerekçelerle. Hadi bir kişinin gözü kararmış, ya peşindekilerin hepsinin mi vicdanı stop demiş? Bu bir dönüm noktasıdır. Matilda’ya bakın ve Meyvan’a bakın. Meyvan “elektrikle çarpılarak stres yaşamamış” bir hayvandır. APTALCA CEZALANDIRILMAMIŞ, TECRİT EDİLMEMİŞTİR.
cezal-ayi
Continue Reading
Comments

Gündem

Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst Oluyorlar

Published

on

Yapılan bir araştırmaya göre küfür eden insanların daha dürüst ve ikna edici olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatta ‘sövmek’ veyahut bir savunma mekanizması olarak kullanmak nahoş bir alışkanlık olarak bilinir. Ancak yapılan araştırmalar daha ‘renkli’ bir dil kullanmanın bir takım yararlarının olduğunu ortaya koydu. Küfür etmek, yalnızca akıl ve fiziki sıhhatimize yardımcı olmuyor bu arada diğerleriyle konuşmalarımızı pozitif etkiliyor. Hem de ilmi çalışmalara göre bir zeka göstergesi de sayılan küfür, ağrıya dayanıklılığı dahi artırıyor.

 

CNN Türk’ün Huffingtonpost.com’dan derlediği habere göre, küfür etmek müdafaa ettiğiniz bir savın etkinliğini ve ikna ediciliğini  artırıyor. Bunun yanında küfür etmek bir konu ile ilgili nasıl hissettiğinizi ayrıntılı izahınızı veya fiziksel dövüşe girmeden anlatmanızı da sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre söven insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor.

 

 

Araştırmacılar yaptıkları araştırmada katılımcıların küfür kullanımını inceledi ve kişinin doğruluğunu belirlemek için kontrol sualleri soran bir grup değerlendirmeden oluşan bir yalan ölçeği yapmalarını sağladılar. Çalışma küfür edenlerle dürüstlük düzeyleri arasında direk ilişki tespit ettiler.

“Küfür etmek ağrıya olan dayanıklılığınızı artırır”

Parmağımızı çarptığımızda bir iki sayıp küfretme işe yarıyorsa, bunun bir sebebi var. 2011’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sövme ağrıya dayanabilme yeteneğinizi artırabilir. Time’ın yer verdiği yazıda araştırmacılar küfretmenin vücuttaki, morfin gibi ilaçların yatıştırma tesirine benzeyen, tabii, ağrı kesici kimyevilerin salgısını harekete geçirdiğini iddia etti.

“Küfür zeka göstergesidir”

Çalışmalar tabu kabul edilen kelimeleri akıcı kullanmanın genelden daha geniş bir söz dağarcığına işaret ettiğini gösterdi. Sövme üzerinde çalışan araştırmacılar alışkanlığın daha yüksek IQ düzeyine bağlı olabileceğini de ilave etti.

Continue Reading

Drug

Sarhoşken, Danimarka’dan Grönland’i istedi

Published

on

Sarhoş bir Amerikalı genç, hayali olan Grönland’ı kendisine vermeleri için Danimarka devletine bir e-mail yollamış.

Aldığı yanıt ise genci oldukça şaşırtmış durumda.. 23 yaşında olan genç adam, sarhoş olunca, bir hayalini gerçekleştirmek için şart olan cesareti buldu ve harekete geçti. İstediği şey ise biraz büyüktü: “Grönland!”

GRÖNLAND’I İSTEMİŞ

Türkiye gazetesinin aktardığı habere göre, “Romu biraz fazla kaçırdığımda dünya ellerimin arasındaymış gibi hissediyorum” diyen Joe isimli kişi, Grönland’ın kendisinin olmasını arzuluyordu fakat satın almasının olanaksız olduğunu fark etti. “Arzuladığım o uçsuz bucaksız toprakları satın almak için on yıllar süresince para biriktirmem gerekirdi fakat ben bunun önümüzdeki birkaç saat içinde olmasını istiyordum” diyen gencin aklına gelen fikir ise oldukça garipti.

“GRÖNLAND’I KULLANIYOR MUSUNUZ?”

İçkiye devam ettikçe aklına gelen bu enteresan fikri uygulayacak kadar cesaretlenen Joe, Danimarka’nın egemenliğinde bulunan Grönland’a sahip olabilmek için Danimarka devletine bir mail atmaya karar verdi. Mailin konu bölümüne ise “Grönland’ı kullanıyor musunuz?” yazdı.

KİMİ OYUNLARINI VE MECMUALARINI ÖNERİ ETMİŞ

Joe mailinde, arkadaşıyla birlikte bir ülkeye sahip olmak istediklerini, böyle bir ölçekte idare deneyimleri olmasa da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de kimi şirketleri denetlediğini, arkadaşıyla beraber Grönland’ı yönetebileceklerini söyledi. Danimarka halkını kaygı etmesi gereken bir şey olmadığını, aslında onlara iyilik yaptığını, şayet önerinini kabul etmezlerse onlara bazı Xbox oyunlarını ve Rolling Stone mecmualarını verebileceğini de ilave etti. 2,166,086 kilometrekare arazi için minnettar olacağını söyleyen Joe, “Benimle bağlantıya geçmek isterseniz bu adresten geri dönüş yapabilirsiniz” diyerek iletinini bitirdi.

Sabah kendine geldiğinde attığı maili tamamiyle unuttuğunu söyleyen 23 yaşında olan adam, karşı taraftan yanıt gelene kadar da yaptığı şeyi anımsamamış dahi. Kendisine Danimarka hükümetinin resmi bir hesabından yanıt geldiğini gördüğünde ise korkuya kapılmış. “Acaba mapusa girer miyim, yasalara ters bir şey mi yaptım?” kaygısı ile iletiye tıkladığını söyleyen Joe, yazılanları görünce hem çok şaşırmış hem de oldukça deşarj olmuş.

“SANA GRÖNLAND’I VERMEMİZ OLANAKSIZ FAKAT…”

Danimarka’ya ait resmi bir hesaptan gelen e-mail, “Sevgili Joe, mailin için teşekkürler” diye başlayıp şöyle devam ediyordu: “Büyük hayallerden hoşlanıyoruz. Bir gün düşlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hiçbir zaman bilemezsin ancak sana Grönland’ı vermemiz olanaksız. Yeniden de sorduğun için teşekkürler. Belki de işe küçükten başlamalısın. İşte Grönland’da, talebelere İngilizce öğretecek bir adam arayan bir iş. Belki bu işi yapabilirsin.” İletilerine iş duyurusu içeren bir link de ilave eden Danimarka hükümeti iletinini, “Sana, kendin için uygun bir ülke bulmakta bol talihler. Saygılarımızla.” diyerek bitirmiş. Mailin nihayetinde ise Danimarka Dışişleri Bakanlığı imzası varmış.

Continue Reading

Gündem

YouTube fenomeni Cem Korkmaz intihar etti!

Published

on

YouTube’da yayınlanan videolar ile tanınan ve Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 4 filminde de rol alan Cem Korkmaz, intihar etti.

Cem Korkmaz’ın ölüm haberi kısa sürede sosyal medyada yayılırken, Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz tarafından da doğrulandı. Can Yılmaz, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda “Sevgili Muhittin abimizin oğlu Cem Korkmaz’ın intihar haberi maalesef doğru. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabır diliyorum.” ifadesini kullandı.

 

CEM KORKMAZ KİMDİR?

1987 Bursa doğumlu Cem Korkmaz, ilk ve orta öğretimini Bursa’da tamamladıktan sonra Bursa Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro eğitimi aldı. Ünlü Youtuber, sunucu ve oyuncu kimliği  ile tanınan isim birçok filmde, dizide ve reklamda rol aldı.

Continue Reading

Trending