GTA 5 Ne Gibi Yenilikler Getirecek?

2014 eski oyunları yeni renkler kaplayarak tekrar piyasaya sürme yılı oldu. Aslında yılın en iyi oyununun bunlardan biri olduğu bile iddia edebilir. Bunu söylemişken, hepimiz Rockstar’ın bu yeni aletler için düzgün bir GTA oyunu çıkarması için daha çok vakit olduğunu biliyoruz, o yüzden bu hasreti gidermek adına son yıldaki inanılmaz zengin çıkışlarını yeni konsola getiriyorlar, hem de geliştirmelerle dolu. Haritaya yeni sırlar eklemiş, görselleri geliştirmiş ve hatta yeni bir perspektiften oynama imkanı sunmuşlar.

GTA 5, PS4 ve XB1 üzerinde hala büyük bir oyun. Hikaye harika, karakterler ilginç ve görevler, özellikle hırsızlık görevleri, çok büyük eğlence. Las Santos dünyası oyuncuyu canlı hissettiriyor ve en keyifli free-roam haritalarından biri. Çok fazla görülecek ve yapılacak şey var ve neredeyse hepsi ilgi çekici. Oyuncu kendini saatlerce gezinirken buluyor, manzaralara göz gezdiriyor ve canı istediğinde olay çıkartıp ortalığı birbirine katıyor.

Bariz fark yaratan görsel güncellemeler sayesinde yeni konsollarda dünya daha canlı. Trafik daha yoğun ve ağaçlık bölgelerde vahşi yaşam daha da yayılmış. Çok detaylı bir oyun olduğuna şüphe yok, bunu yeni first-person kamera açısını kullanarak birebir teyit edebilirsiniz.

gta-5-icerik

Los Santos’un büyük olduğunu biliyorduk ama first-person perspektifinden bakınca daha da büyüyor. Oyunun hissiyatı tamamen değişiyor. Rockstar oyunun hazzını artıran bir çok yeni opsiyon eklemiş. İstediğiniz an first-person moduna geçebilirsiniz, araç kullanıyor ya da yaya olmanız fark etmez.

Her ne kadar bu yeni mod oyuncuyu oyundaki dünyaya gömüyor olsa da, eksiklikleri yok değil. Örneğin, oyundaki şiddet şimdi çok daha yüksek seviyede gerçekçi geliyor. Masum birini bıçakladığınız anı bu kadar gerçekçi yaşamak istemeyebilirsiniz.

Başka bir sorun ise karakterlerin özelliklerini bu modda kaybediyor olması. Farklı kıyafetlerin ya da saç tarzlarının önemi kalmıyor. Bu modda oynarken karakterlerden biraz kopuk hissedebilirsiniz.

Müzik konusunda da çok yenilik var. Oyundaki her radyoya yeni parçalar eklenmiş. 150’den fazla yeni parça var, bazıları Boston, Lady Gaga ve Eazy-E’den. Ayrıca bazı radyolar için yeni DJ diyalogları kaydedilmiş. Rockstar her zaman küçük detaylarla etkilemeyi başarıyor.

Dünyayı gezerken PS4 ve XB1 arasında neredeyse hiç fark görünmüyor. Sağda solda ufak tefek farklar var, ama hiçbiri çok dikkat çekici değil. Yine de, seçim şansı olanlar için, PS4 doğru yol gibi görünüyor. Bunun ana sebebi Rockstar’ın Dualshock 4’te yaptığı yenilikler. Bütün telefon aramaları ve polis konuşmaları hoparlör ve analogdan geliyor. Polis tarafından kovalanırken devreye giren kırmızı-mavi ışık da cabası. Silahlar arasında gidip gelmek için Touchpad kullanılabilir fakat biraz ustalık ve pratik istiyor, yine de iyi bir özellik.

gta-5-fps

GTA’nın çevrimiçi kısmı bazı geliştirmelerle geliyor. Görsel özellikler bu moda taşınmış. Önceki nesle ait indirilebilir içerikler bu versiyonda da mevcut ve maksimum oyuncu sayısı 30’e yükseltilmiş, iki tane de izleyici olabiliyor. Açılışta eski versiyonlardan karakterleri taşırken bazı sorunlar vardı fakat şuan düzeltilmiş gibi görünüyor.

GTA 5 kesinlikle vaktinize değecek bir oyun, ama buradaki soru şu; eğer geçen yıl orada bulunduysanız, şimdi tekrar 30-50 saatinizi Los Santos’da geçirmek istiyor musunuz? Bizim için cevap kesinlikle evet, yenilikler bizi bu dünyaya tekrar çekti. Cebinizdeki paralar için yarışan bütün oyunlar içinde, GTA 5 kesinlikle (tekrar) gezip görmeye değer, inanılmaz bir dünya sunuyor.

Written by Alper Bayram

O şimdi asker!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik, Death Star’dan Dinlenir

Batesmotelpro Yeni Reklam Filmini Çekti