Connect with us

Dizi

Game of Thrones 6. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: “The Red Woman”

Published

on

Game of Thrones sezonu açıldı! Aylardır süren geri sayım Pazar gecesi tamamlandı ve yeni sezona start verildi. Heyecanla beklenen 6. sezonun ilk bölümüne dair bazı notları sizin için toparladık…

Dünyanın en çok izlenen ve hakkında en fazla konuşulan dizisi Game of Thrones; 5. sezon finalinden bu yana, yaklaşık 1 yıldır süren tartışma ve teorilerinin karşılık bulacağı 6. sezonu ile nihayet geri döndü. Sezonun ilk bölümüne dair olan bitenlere bir göz atalım…

-Yazının bundan sonrası “spoiler” içerir!-

Sezonun ilk bölümü 5. sezon finalinin bir devam bölümü niteliğinde idi. Tüm karakterleri bıraktığı yerden ele alarak işleyen bölüm, heyecan ve aksiyon bekler izleyicisini ilk bölümden tatmin etmeyi başaramadı desek doğru olacaktır. Game of Thrones dünyasının dört bir coğrafyasından “devam” olaylarına tanıklık ettiğimiz bölüm, kuşkusuz ki önümüzdeki bölümlere ön ayak oluşturacak verileri “sakince” sundu.

Bölüm, tüm dünyanın üzerine neredeyse kitaplar yazdığı Jon Snow’un, 5. sezon final son sahnesinde yattığı yere, yukarı kadrajdan giriş yaparak başladı. Sir Davos ve Snow sever “kapıkulu” bekçilerinin, Jon Snow’un bedenini kaldırıp, üstünü boşalttıkları bir masaya koymaları ve herhangi bir defin sürecinin diyaloglarda dahi geçmemesi; yanına bir de Ghost’un öfkesi ve renge bürünen gözleri de eklendiğinde, Jon’un yaşayıp yaşamayacağı, yaşayacaksa da hangi formda tekrar “can” bulacağı sorularını biraz daha deşti diyebiliriz. Bölüme adını veren Melisandre’nin hayal kırıklığına uğramış ve başarısız olmuş hissiyatını veren diyalogu ve bakışlarına dair yoruma ise yazının sonunda değineceğim.
5. sezon finalinin soru işaretlerinden bir diğeri ise Sansa ve Theon’un (Evet, tekrardan Theon ismine döndüğünü gösterdi) kaleden atlamalarıydı. Hiçbir sekme, ayağı tutma sahnesinin işlenmediği Ramsey’den kaçış sahnelerinden anlıyoruz ki, arkadaşlarımız kaleden paraşütle inmiş gibiler. Bu ayrıntıyı geçersek, bölümün tek aksiyon sahnesine tanıklık ettiğimiz Sansa dakikaları gösterdi ki, Brienne ile de nihayet hizmet ilişkisini başlatan Sansa, bundan sonra Lady Sansa ve Stark “devamcısı” rolüne daha ağır bir vurgu yapacak gibi gözüküyor.
“Shame” yürüyüşü sonrasında gördüğümüz Cersei de, kızını beklerken heyecan ve mutluluk akan gözlerinin hüsran ve yıkıma dönüşen jestine tanıklık ettik. Cersei ve Jaime’li sahnenin en önemli özelliği ise; daha önce intikam ve savaş arzusunun temsili Cersei ve orta yolcu, umutsuz Jaime’nin yer değiştirmiş olmasıydı. Cersei’nin, kader ve kehanet ikileminde kavrulduğunu izlerken, Jaime’nin ise intikam hırsıyla dolmasına tanıklık ettik. “3 çocuk, 3’ü de ölecek” kehanetinin vurgusu ise kuşkusuz ki akıllarda Tommen’ın geleceğine dair sorulara sebebiyet verdi.
Martell’lerden tüm “sevimli” karakterlerin can vermesini izlemek eminim tüm GoT severleri üzdü. Bölüm itibari ile Doran’ın, Ellaria timinin suikasti ile hayatını kaybetmesi en “şok” olaylardan biriydi. Bu sahnenin, Lannister hükümdarlığındaki King’s Landing’in yeni ve hırslı bir düşmanı daha olduğu hususunu anlattığını belirtmek gerek. Kadın kuvvetli ve “hükümdarlı” Dorne’u, bu sezon King’s Landing kapılarında görmek sürpriz olmayacak.
Gelelim Varys ve Tyrion muhteşem ikilisine… Aralarındaki diyaloglar başlı başına bir dizi olsa dahi izlenebilecek kalite ve akılda ilerleyen sahnelere gebe bu ikili, her çıktıkları ve konuştukları sahnede dizinin geleceğine dair ipuçları veren bir pozisyona sahipler. Sons of the Harpys’in uzun uzadıya bir sezonu meşgul eden bir yapı olduğu ortada iken, bu “örgüt”ün başındaki kişiye işaret etmek; bu diyalog neticesinde “Harbiden la, kim acaba?” sorularını doğurdu. Olaylara ve gidişata ışık tutan bu ikili, muhtemelen Tyrion’ın Meereen’e hükmetmeye başlaması ile devam edecek gibi görünüyor. Tyrion ve Varys’in dizinin nihai sonuna etki edecek en kilit isimler olduğuna inanıyorum.
Dothraki’lerin eline düşen ve en fazla merak konusu olan karakterlerden biri ise kuşkusuz ki Khaleesi’ydi. Sarı saçlı kraliçemizin başkaca bir Dothraki kolu olan Khal Moro himayesine esir düştüğü sahne ve diyaloglar, “İşte Khaleesi, yürü be” dedirtse de, “şen dullar kalesi”ne gönderilecek olması Daenerys’te ve bizlerde büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Targaryen ablamızın kaderi şimdilik, Daario & Jorah arama timi ya da “kayıp” Dragon’un ellerine kalmış gibi gözüküyor.
Hırçın küçük Stark kadını Arya’nın durumu ise körlüğü ve “Daredevil” projesinin sınavına tutulduğu sahneler ile gösterildi. Açıkça bir sınava tabi tutulduğu gösterilen Arya’nın, GoT dünyasının bir ucundaki kaderi ve dizinin geleceğine dair etkisi ise hala muamma olmayı sürdürüyor.
Ve nihayet “The Red Woman” adına yakışır bölümün son sahnesi… Kızıl kadın Melisandre’nin “ne” olduğuna dair ışığı yakan o sahne… Bölümün Jon Snow’un cansız bedeninin yer aldığı ilk sahnesinde de, son sahnesinde de açıkça görülüyor ki; büyük temennilere gebe karakterimiz Melisandre “bitmiş” bir halde. Jon Snow’un yanındayken; “Ama ben görmüştüm onu…” dan tutun, daha sonra diyeceği (fragmandan biliyoruz) “Stannis hakkında gördüklerim yalandı” cümlesine kadar, hissettikleri pek mümkün ki tam bir hayal kırıklığı… Bölümün final sahnesinde, “kırmızı ışıklı” kolyeyi söndüren, boyundan çıkarma sahnesi sonrasında gördüğümüz, en az 300 yaşında gözüken bir “cadı” formu, Melisandre’yi nihayet bize özetleyen bir sahne oldu. Aylardır Jon Snow’u kurtaracak “tek umut” tezi olsun, bölümde Davos’un bel bağladığı “kurtuluş umudu” tezi olsun, biraz boşa düştüğünü, Melisandre’nin kurtarıcı kimliğinden eser kalmamış bitkinliğini, o yaşlı figürün sırtını dönüp yatmasından anlayabiliyoruz.
Game of Thrones biraz toparlayıcı bir bölüm ile geri döndü. Milyon dolarlar harcandığı söylenen sezonun can alan sahnelerine eminim önümüzdeki bölümlerde geleceğiz. Fakat bilgi anlamında derlenip toplanması gereken bir derinlikte dizi olduğu gerçeğinden yola çıkarak, ben, ilk bölümün genel kanının aksine yetersiz değil, mecburi nitelikte olduğu kanaatindeyim. Sezonun ve konunun genel geleceğine dair ise bence en öne çıkan unsur “Kadın İktidarları”. Khaleesi’ye başlangıçtan beri biçilen rol, Cersei’nin hep background liderliğinin yanına, Sansa’nın yükselişini, Dorne’da iktidarı kadınların almasını ve Arya’nın senaryoda mutlaka kilit bir pozisyon alacağı görüşünü eklersek bu tez çok da havada kalmıyor gibi…
Tartışmalar ve soru işaretleri bir kenarda dursun, “Offff abicim” dedirten ikinci bölüm fragmanı ile bitirelim.

Continue Reading
Comments

Dizi

Netflix Dizisi Dark’tan Yeni Fragman Yayınlandı!

Published

on

1 Aralık 2017’de tüm dünya ile aynı anda sadece Netflix’te gösterime girecek Dark’ın resmi fragmanı yayınlandı.

Dünyanın gözü iki küçük çocuğun kaybolduğu, bir Alman kasabası olan Winden’dadır… Çocukların kaybolması, dört aile arasındaki karmaşık ilişkileri ve yaşanan çifte hayatları ortaya çıkarır. Her biri bir saatlik, on bölümden oluşan dizide, izleyici gizemli bir şekilde aynı kasabada 1986 yılında yaşanan olaylara sürükleniyor.

Senaryosu Jantje Friese tarafından yazılan ve Baran bo Odar (Who Am I – No System is Safe), tarafından yönetilen gizem dolu drama dizisi Dark, anlaşılması güç bir bulmacayı konu alıyor. Dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olan meraklı karakterler ve birbirleri ile olan ilişkileri gerçekçi performanslar ve usta kamera teknikleri ile anlatılıyor.

DARK prömiyeri 2017 Toronto Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Continue Reading

Dizi

Game of Thrones’un 7. Sezon Bölüm Uzunlukları Açıklandı!

Published

on

Game of Thrones’un merakla beklenen ve sadece 7 bölümden oluşacak olan 7. sezonunun bölüm uzunlukları açıklandı!
Dünyanın en ünlü ve en çok izlenen dizisi Game of Thrones’un 7. sezonu yaklaştıkça heyecan da körükleniyor! Bu sezon diğer sezonlardan farklı olarak Nisan-Mayıs aylarından Temmuz ayına ertelenen Game of Thrones’un 7. sezonu 16 Temmuz tarihinde start alacak. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ilk resmi fragman ile sezona dair tartışmalar ve beklentiler yükselmişti.

Game of Thrones’un fan sayfalarından biri olan “Watcher on the Wall” isimli sayfa ise 7. sezon bilgilerine bir yenisini daha ekledi ve sezodaki 7 bölümün de bölüm uzunluklarını paylaştı. Bu sezonun geçtiğimiz sezonlardan farklı 3 bölüm eksik olacak olması, izleyenlerde bölüm uzunluklarının ne kadar olacağına dair tartışma yaratmıştı. 7 bölümün açıklanan uzunluklarına baktığımızda ise özellikle son 2 bölümün Game of Thrones severler için ziyafet niteliğinde olacağını söylemek mümkün. Son iki bölümün neredeyse bir film uzunluğunda olduğu; Game of Thrones’un yeni sezonunun bölüm uzunlukları aşağıdaki gibidir:

* 1. bölüm – 59 dakika
* 2. bölüm – 59 dakika
* 3. bölüm – 63 dakika
* 4. bölüm – 50 dakika
* 5. bölüm – 59 dakika
* 6. bölüm – 71 dakika
* 7. bölüm – 81 dakika

Continue Reading

Dizi

Netflix’in İlk Türk Dizisi Belli Oldu: İstanbul’lu Bir Süper Kahraman!

Published

on

Dünyanın en büyük online film ve dizi platformu Netflix’in, Türkiye’deki ilk orjinal dizisinin detayları belli oldu!

Netflix, ilk Türkiye yapımı dizisi için hazırlıklara başladı! Daha önce, ilk Netflix Türkiye yapımının; oğlu IŞİD’e katılan bir babanın hikayesini konu alacağı haberleri yayılmış fakat Netflix bu bilgiyi yalanlamıştı.

Netflix, yapımcılığını Onur Güvenatam’ın üstleneceği ve O3 Medya tarafından çekilecek olan yapımın konusunu şu cümleler ile duyurdu: “Genç bir adam, özel güçlere sahip olduğunu keşfeder. Şimdi İstanbul’u yok etmek isteyen karanlık güçlere karşı, şehri ve tüm insanlığı korumak için elindeki bu güçleri kullanmayı öğrenmesi gerekmektedir. Bu yolculukta kendisine yardım edecek arkadaşlarıyla harekete geçmekten başka çaresi yoktur.”

Netflix Uluslararası Orjinal Diziler Başkan Yardımcısı Erik Barmack; ilk Türkiye yapımı dizileri hakkında; “İlk orjinal Türkçe dizimizi çekecek olmaktan dolayı heyecanlıyız. Genç, dinamik ve heyecan verici olan bu yepyeni projede O3 ile birlikte çalışıyoruz. Netflix’in bu muhteşem Türkçe yapım için en ideal uluslararası platform olacağına inancımız tam ve bu yıl içerisinde daha fazla detay paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Ayrıca; 10 bölüm sürecek olan bu yapım hakkında yapımcı Onur Güvenatam ise; “Bu yeni türün ülkemizde bir dönüm noktası olacağına ve yalnızca Türk izleyicisi değil, dünya izleyicisine de aynı şekilde hitap edeceğine inanıyoruz” dedi.

Dizinin 2018 yılında yayına girmesi planlanıyor.

Continue Reading

Trending