Connect with us

Haber

Frodo ve Sam aslında Diyarbakır’dan Sırbistan’a yürümüş!

Published

on

Yüzüklerin Efendisi sinema tarihinin en güzel serilerinden biri olarak arşivlerdeki yerini almış bir seri. Sonrasında Hobbit adlı bir üçlemeyle toplamda 6 filmlik bir macera olan Yüzüklerin Efendisi’nin herkes tarafından bilinen hikayesi; ana karakter Frodo ve arkadaşı Sam’in yüzüğü yok etmek üzere düştükleri yoldaki maceralarıdır. Peki tam 3 film boyunca saatlerce süren bu yolculuk aslında ne kadarlık bir mesafeye denk geliyor hiç düşündünüz mü? Birileri düşündü…

Imgur sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarından ‘mattsawizard’, Yüzüklerin Efendisi’nin iki Hobbiti Frodo ve Sam’in Orta Dünya ’dan kurtulmak için yürüyerek ne kadar mesafe kat ettiğini belgelerle açıkladı. Ya işi yoktu ya da tam bir Yüzüklerin Efendisi hastasıydı… Bu mesafeyi ölçmek Yüzüklerin Efendisi kitaplarından ölçmek çok kolay bir şey değildi fakat bu mesafe mevzusu belirli bir perspektif içinde yer alıyordu. Ne bayırlar aştı o ayaklar haritalarla inceleyelim.

Hobbiton’dan Bree’ye

bre1

 

Bu yolculuğun önemi Frodo ve Aragorn’un tanışmasına vesile olması. Fakat biz konunun orasıyla değil, hiçbir araç kullanmadan Hobbiton’dan Bree’ye gitme konusuyla ilgileniyoruz. İki bölge arası yaklaşık 195 kilometre… Yaklaşık 40 saat yürüme mesafesi. Mattsawizard konuyu gerçek hayata uyarladığında Nottingham’dan Londra’ya yürümek gibi bir şey olduğunu söylüyor. Toynağa döner o ayaklar…

 

Bree’den Rivendell’a

 

rivende1

 

Bu mesafede Mattsawizard’ın hesaplarına göre 482 kilometre. Hobbit adımıyla bilemeyiz tabi ama bu da yaklaşık 90 saat yürüme mesafesi anlamına geliyor. Gerçek dünyadan bir hesapla Land’s End’den Londra’ya kadar bir uzaklık demek oluyor.

Rivendell’dan Moria’ya

 

moria1

 

Yine Mattaswizard’ın hesabına göre 480 kilometrelik bir mesafe. Ayağın erir yürümekten ayağın…

Amon Hen’den Siyah Kapı’ya

black-gate-1

 

Londra’dan Cardiff’e yürüsen aynı şey; 260 kilometreye yakın, yaklaşık 50 saat yürüme mesafesi…

Siyah Kapı’dan Minas Morgul’a

minas-morgul

Frodo ve Sam, Siyah Kapı’nın karşısındaki konuşmalarından sonra, Gollum önderliğinde Mordor’a girişin gizli yoluna doğru yürümeye başlarlar. Örümcek Shelob’la karşılaşma anına gelene kadar Frodo yaklaşık 180 kilometre yani başka bir değişle 35 saat yürüme kat edilmesi gerekiyor. Tabi hesaplar hep Mattaswizard’a göre…

Cirith Ungol’dan Mount Doom’a
doom1

 

Frodo ve Sam’in ork zırhlarına büründüğü bu yolculuk ise 112 kilometrelik bir uzuuuunluğa sahip. 25 saat yürüyünce bitti gitti…

 

Tüm Avrupa’ya yayılmış bir gezi

avrupa

 

Yine Mattaswizard’ın hesaplarına göre bu mesafe Sırbistan’dan Londra’ya kadarlık bir mesafeyi kapsıyor. 2.172 kilometrelik yol 415 ila 450 saat yürüme mesafesi demek oluyor. (Koşarsan 415)

 

Altın yüzük parmakta tunç olur, Diyarbakır’dan Sırbistan’a yol olur!

londra

 

Biz de Radikal olarak sizler için üşenmedik bu mesafeyi ülkemize uyarladık. Diyelim ki Hobbitlerin o güzelim köyü Diyarbakır’da olsun, Frodo ve Sam de yüzüğü yok etmek üzere yollara düşmüş olsun o mesafe nereye kadar gidiyor diye bir bakalım dedik. Sonuç son derece şaşırtıcı çıktı. Batıya doğru bir yolculukta o mesafe yine Sırbistan’da sonuçlandı! Yani bir bakıma Frodo ve Sam filmde kat ettikleri mesafeyle Diyarbakır’dan Sırbistan’a kadar yürümüşler. Boğazı vapurla mı, Marmaray’la mı yoksa Fatih Sultan Mehmet köprüsünden geçerek mi gitmişler bilinmez ancak küsuratsız bir şekilde bu mesafeyi yürümüşler. Bu güzargahta muhtemelen Aksaray Ağaçlı Tesisleri ve Bolu Dağı İsmail’in Yeri olmak üzere pek çok noktada mola da vermiştir Hobbit kardeşlerimiz… Hem helal olsun diyor, hem de Londra ile Sırbistan arasındaki yürüme mesafesinin Diyarbakır-Sırbistan arasındaki yürüme mesafesine olan şaşkınlığımızı da paylaşmadan edemiyoruz.

Bu yazı radikal.com.tr için yazılmıştır.
Continue Reading

Gündem

Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst Oluyorlar

Published

on

Yapılan bir araştırmaya göre küfür eden insanların daha dürüst ve ikna edici olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatta ‘sövmek’ veyahut bir savunma mekanizması olarak kullanmak nahoş bir alışkanlık olarak bilinir. Ancak yapılan araştırmalar daha ‘renkli’ bir dil kullanmanın bir takım yararlarının olduğunu ortaya koydu. Küfür etmek, yalnızca akıl ve fiziki sıhhatimize yardımcı olmuyor bu arada diğerleriyle konuşmalarımızı pozitif etkiliyor. Hem de ilmi çalışmalara göre bir zeka göstergesi de sayılan küfür, ağrıya dayanıklılığı dahi artırıyor.

 

CNN Türk’ün Huffingtonpost.com’dan derlediği habere göre, küfür etmek müdafaa ettiğiniz bir savın etkinliğini ve ikna ediciliğini  artırıyor. Bunun yanında küfür etmek bir konu ile ilgili nasıl hissettiğinizi ayrıntılı izahınızı veya fiziksel dövüşe girmeden anlatmanızı da sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre söven insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor.

 

 

Araştırmacılar yaptıkları araştırmada katılımcıların küfür kullanımını inceledi ve kişinin doğruluğunu belirlemek için kontrol sualleri soran bir grup değerlendirmeden oluşan bir yalan ölçeği yapmalarını sağladılar. Çalışma küfür edenlerle dürüstlük düzeyleri arasında direk ilişki tespit ettiler.

“Küfür etmek ağrıya olan dayanıklılığınızı artırır”

Parmağımızı çarptığımızda bir iki sayıp küfretme işe yarıyorsa, bunun bir sebebi var. 2011’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sövme ağrıya dayanabilme yeteneğinizi artırabilir. Time’ın yer verdiği yazıda araştırmacılar küfretmenin vücuttaki, morfin gibi ilaçların yatıştırma tesirine benzeyen, tabii, ağrı kesici kimyevilerin salgısını harekete geçirdiğini iddia etti.

“Küfür zeka göstergesidir”

Çalışmalar tabu kabul edilen kelimeleri akıcı kullanmanın genelden daha geniş bir söz dağarcığına işaret ettiğini gösterdi. Sövme üzerinde çalışan araştırmacılar alışkanlığın daha yüksek IQ düzeyine bağlı olabileceğini de ilave etti.

Continue Reading

Haber

Hey! Douglas ile Disko Ritimleri Babylon’da

Published

on

Türkiye müziğini disko ritimleriyle yeniden harmanlayan Hey! Douglas, 10 Kasım Cuma gecesi saat 23.00’da -S-World Bir Dünya Konser sponsorluğunda Babylon’da.

Son zamanların başarılı solo projelerinden Hey! Douglas’ın 70’li yılların psikedelik, funk ve soul şarkılarını yine 70’lerin disko ritimleri ile harmanlıyor.

BABYLON PROGRAMI

Tarih Etkinlik
10 Kasım 2017 Cuma Hey! Douglas -S-World Bir Dünya Konser
11 Kasım 2017 Cumartesi 27. Akbank Jazz Festivali: Kenan Doğulu ”İhtimaller”
12 Kasım 2017 Pazar 27. Akbank Jazz Festivali: Social Inclusion Band
13 Kasım 2017 Pazartesi 27. Akbank Jazz Festivali: Howe Gelb Piano Trio
14 Kasım 2017 Salı 27. Akbank Jazz Festivali: Quincy Jones Presents: Alfredo Rodriguez Trio
15 Kasım 2017 Çarşamba 27. Akbank Caz Festivali: Mark Guiliana Jazz Quartet
16 Kasım 2017 Perşembe 27. Akbank Jazz Festivali: ALA.NI
17 Kasım 2017 Cuma 27. Akbank Jazz Festivali: Ephemerals
17 Kasım 2017 Cuma 27. Akbank Jazz Festivali: Midnight Session: DJ Nomad (Africaine 808)
18 Kasım 2017 Cumartesi 27. Akbank Jazz Festivali: Mop Mop Feat. Anthony Joseph
18 Kasım 2017 Cumartesi 27. Akbank Jazz Festivali: Midnight Session: DJ Style-ist
22 Kasım 2017 Çarşamba Ağaçkakan
23 Kasım 2017 Perşembe XXF Very Very French Festival: Amadou & Mariam
24 Kasım 2017 Cuma XXF Very Very French Festival: Kartell
24 Kasım 2017 Cuma XXF Very Very French Festival: Cézaire
25 Kasım 2017 Cumartesi XXF Very Very French Festival: Erik Truffaz
28 Kasım 2017 Salı Nilipek.
29 Kasım 2017 Çarşamba Michelle Gurevich / Ön Grup: Twin Sons
30 Kasım 2017 Perşembe XXF Very Very French Festival: Vincent Peirani
1 Aralık 2017 Cuma Oldies But Goldies
2 Aralık 2017 Cumartesi XXF Very Very French Festival: Amine Edge & Dance
6 Aralık 2017 Çarşamba XXF Very Very French Festival: Aquaserge
6 Aralık 2017 Çarşamba XXF Very Very French Festival: Juniore
7 Aralık 2017 Perşembe Kardeş Türküler
8 Aralık 2017 Cuma DJ Hell – Midnight Session
9 Aralık 2017 Cumartesi GusGus (Live) -S-World Bir Dünya Konser
13 Aralık 2017 Çarşamba Vega
14 Aralık 2017 Perşembe Kalben -S-World Bir Dünya Konser
16 Aralık 2017 Cumartesi Omar Souleyman / Nusaibin – Midnight Session
20 Aralık 2017 Çarşamba Adamlar
22 Aralık 2017 Cuma Shantel – Midnight Session
12 Ocak 2018 Cuma Ezhel
22 Şubat 2018 Perşembe Ghostpoet
24 Şubat 2018 Cumartesi Weval
9 Mart 2018 Cuma Stavroz
10 Mart 2018 Cumartesi Stavroz

Biletler, Mobilet iOS ve Android uygulamaları ile mobilet.com üzerinden ve Babylon Gişe’den satın alınabiliyor.

Continue Reading

Haber

Efsanevi progresif rock grubu Camel İstanbul’da!

Published

on

Efsanevi progresif rock grubu Camel 23 Mayıs’ta Zorlu PSM’de sahne alacak!

Dünyanın her köşesinde saygı grupları tarafından şarkıları tekrar tekrar çalınan, Opeth ve Porcupine Tree grupları tarafından en büyük ilham kaynağı olarak gösterilen Camel, 23 Mayıs’ta unutulmaz bir performans için Zorlu PSM’de olacak. Konserin biletleri bugün itibariyle, zorlupsm.com, biletix.com ve Zorlu PSM ana gişesi üzerinden satışta!

https://www.youtube.com/watch?v=NmSzIuyWDxs

1971’de kurulan progresif rock grubu Camel, Andrew Latimer’in öncülüğünde, 14 stüdyo albümü, 14 single, çok sayıda derleme ve canlı albüm yayınladı. Caz, klasik müzik, barok müzik, blues ve elektronik müziği bir araya getiren topluluk, yıllar içinde kült seviyesine erişti ve kendine sadık bir hayran kitlesi yaratmayı başardı. Başlangıçta Andrew Latimer, davulcu Andy Ward ve basçı Doug Ferguson’dan oluşan ve The Brew adıyla kurulan grup, ilk olarak Phillip Goodhand-Tait’in arkasında çaldıkları “I Think I’ll Write a Song” albümünü çıkardı. Piyanist Peter Bardens’ın gruba katılmasıyla Camel adını alan dörtlünün kendi adını taşıyan ilk albümü 1972 yılında yayınlandı.

Mirage albümünden bugüne…

Camel 1974 yılında daha sonra onları gelmiş geçmiş en iyi progresif rock listelerinde üst sıralara taşıyacak olan Mirage albümünü yayınladı. Mirage’ın yayınlanmasının ardından Amerika’da 3 aylık bir turneye çıkan topluluk, üçüncü albümlerini Paul Gallico’nun romanından ilham alarak “The Snow Goose” adıyla 1974 yılında piyasaya sürdü. İngiltere müzik listelerinde ilk 30’a giren albüm, senfonik rock için bir başyapıt olarak kabul edildi ve müzik basınından büyük övgüler aldı.

1979’daki “I Can See Your House From Here” albümünün ardından 1981’de Nude, 1982’de The Single Factor ve 1984’te Stationery Traveler’ı yayınlayan Camel, Latimer’in Amerika taşınması ile 1991 yılına kadar müzik hayatına ara verdi. Kurulduğu günden bu yana grubun tek daimi üyesi olan Latimer, 1991 yılında Camel Productions’ı kurdu ve “Dust and Dreams”ı kendini özleyen hayranlarına armağan etti.

1996’da “Harbor of Tears”, 1999’da “Rajaz” ve 2002’de “A Nod and a Wink”ı çıkaran Latimer, derleme albümlerini “Rainbows End: An Anthology 1973-1985” ismiyle 2010’da yayınladı ve bunu takiben 2013’de “The Snow Goose” un yeni kaydı müzikseverler ile buluştu.

Anrew Latimer liderliğindeki efsanevi İngiliz progresif rock grubu Camel, hafızalardan kolay kolay silinmeyecek bir gece için 23 Mayıs Çarşamba akşamı Zorlu PSM’de olacak.

Tarih: 23 Mayıs, Çarşamba

Yer: Zorlu PSM, Ana Tiyatro

Bilet fiyatları: Ön satış: 1. Kategori 205 TL / 2. Kategori 185 TL / 3. Kategori 155 TL / 4. Kategori 120 TL / 5. Kategori 95 TL Genel satış: 1. Kategori 225 TL / 2. Kategori 205 TL / 3. Kategori 170 TL / 4. Kategori 135 TL / 5. Kategori 105 TL

Continue Reading

Trending