Connect with us

Sinema

Fight Club’ta Tyler Durden ve Marla Aynı Karaktermiydi?

Published

on

Şüphesiz ki Fight Club modern sinema tarihinde yeni bir akım yaratan mihenk taşlarından biri. Chuck Palahniuk’a ait bir roman olan Fight Club’ı filmleştiren kişi de David Fincher olunca ortaya içi aforizmalar , sırlar ve düğümler ile dolu bir yapıt çıkmış .

Tüm dünyadan hayranlarının fark ederek paylaştığı bazı teorileri sizler için derledik ve ortaya belkide ” aaa hiç farketmemiştim ” hatta ” OHA !! ”diyeceğiniz detayları paylaşmak istedik .

-Marla ve Jack’in kıyafetleri arasındaki bağlantı
Tyler’ın aslında Jack’in yarattığı bir hayal ürünü olduğunu filmin en sonunda net bir şekilde anlıyoruz ama Fincher neredeyse filmin en başından sonuna kadar Tyler’ı önce bizim yakalamamız için yapmadığını bırakmamış , en iyi örneklerden biriside Marla ile neredeyse aynı kıyafetleri giyiyor olması , hatta bu kare de simetrik olarak bile eşit.

-Marla ve Tyler’ın yansımaları yok
Tyler’ın Marla’yı kurtardığı bu sahne de koridar da bulunan ayna da herhangi bir yansıma göremiyoruz

-Marla’nın elindeki erkek jean’leri
Marla’nın giyim zevki her ne kadar tartışmaya açık olsa da filmin başından sonuna kadar gayet dişi bir imaj sergilediğini biliyoruz,peki bu durumda çamaşırhane de temizlemeye çalıştığı jean’ler de nesi ?

-Marla ve Testis Kanserliler Toplantısı
Bir kadının testis kanseri hastalarının rehabilite edildiği grupta olması veya oraya rahatca girebilmesi başı başına kafa karıştırıcı bir konu , Tyler ; Jack’in özgüven problemini gideren bir karakter ise Marla Jack’in cinsiyet algısından kopartacak karakteri olabilir mi ?

-Dildo
Bir önceki madde’de Jack’in cinsiyet algısından kurtulmak istediğine dair fikrimizi belirtmiştik , Jack’in seyahati esnasında bavulunda bulunan dildo’da kafa karıştırıcı.

-Mastürbasyon
Film’de Tyler’ın Jack’e bir çok kez ” git kendini becer ” dediğini ve otobüs sahnesinde ” vücut geliştirmek mastürbasyondur ” dediğini hatırlıyoruz . Peki Tyler ve Marla sevişirken Jack’in ” Kendini Geliştirmek ” diyerek defalarca sayıkladığını da hatırlıyormusunuz ?

Bob Tanrının kendisi mi ?
Anlatıcı Bob ile karşılaşınca şu cümleleri kuruyor ” çoğu batılı din tanrının kadın olduğuna inanmaz ” ve ” çoğu batılı din , erkek tanrıların memesi olduğuna inanmaz ” Bob filmde gördüğümüz en iri adamdı ve geçirdiği rahatsızlıktan dolayı artık Hermafrodit idi , TV’lerde izlediğimiz kas geliştirme programlarının mucidi olduğunu söyleyen Bob’un TV’deki görüntüsüne hiç dikkat ettiniz mi ?

Continue Reading
Comments

Haber

Thor: Ragnarok’un Biletleri Ön Satışa Çıktı

Published

on

Yaklaşmakta olan İskandinav kıyametine hazır olun! Taika Waititi’nin yönetmenliğini üstlendiği serinin üçüncü filmi Thor: Ragnarok, 27 Ekim Cuma günü vizyona giriyor.

Asgard medeniyetinin yıkılmasını önlemeye çalışan Thor, eski müttefiki ve Yenilmezler ekibinden arkadaşı Hulk’la da ölümcül bir mücadeleye giriyor. Biletleri tüm Cinecity Sinemaları’nda ve www.cinecity.com.tr’de ön satışa çıkan Thor: Ragnarok için yerinizi şimdiden ayırtın. Marvel Sinematik Evreni, Thor serisinin üçüncü filminde, Asgard’ı kurtarmak adına zorlu bir mücadeleye giren Thor’un macerasını anlatıyor. Thor, evrenin diğer tarafında, kudretli çekici olmadan hapis kalmıştır. Güçlü yeni tehdit, acımasız Hela’nın yol açacağı kıyameti (Ragnarok), kendi dünyasının yok oluşunu ve Asgard medeniyetinin yıkılmasını önlemek için Asgard’a dönmek üzere, kendini zamana karşı yarışırken bulur. Ama önce, eski müttefiki ve Yenilmezler ekibinden arkadaşı Hulk’la kendisini karşı karşıya getiren ölümcül bir yarışmadan sağ çıkmalıdır.

Yönetmen koltuğunda Taika Waititi’nin oturduğu filmde, Thor’u bir kez daha Chris Hemsworth canlandırıyor. Tom Hiddleston (Loki), Cate Blanchett (Hela), Idris Elba (Heimdall), Mark Ruffalo (Bruce Banner / Hulk) ve Anthony Hopkins (Odin)’in yer aldığı film güçlü kadrosuyla dikkat çekiyor.

 

Continue Reading

Haber

İstanbul’un Kedileri Belgesel Oldu!

Published

on

Ceyda Torun’un yönetmenliğini yaptığı, İstanbul’daki kedileri anlatan Kedi isimli belgesel 9 Haziran tarihinde izleyici ile buluşacak!

Dünyanın en kalabalık ve hareketli şehirlerinden biri olan İstanbul’da; “sıradan kedilerin, sıradışı hayatlarına” eğiliyor Kedi belgeseli. Ceyda Torun yönetmenliğindeki yapım, Başka Sinema etiketiyle dağıtıma girecek.

“Eleştirmenler ve seyirciler hemfikir, siz İstanbul’un kedilerine aşık olurken, bir aile filmi olan KEDİ de kalbinizde ve evinizde bir yer edinecek.” sözleriyle kendini anlatan bu eşsiz yapımın fragmanı ise şu şekilde:

Continue Reading

Haber

Ünlü Film Karakterlerinin Kıyafetleri Sıradan Birine Giydirilse Nasıl Olurdu?

Published

on

Kültleşmiş film kostümleri sıradan birine giydirilirse sizce neye benzerdi?

İtalyan sanatçı Daniel Cuello bu merakını bastırmak adına esprili bir o kadar da bizim büyük beğenimizi kazanan bir projeye dönüştürmüş. Yaşlı, göbekli ve kırmızı burunlu karakterimiz, Black Swan’dan Fight Club’a pek sevilen filmden kostümler giydirilerek karşımıza çıkıyor. Peki ya siz en çok hangi karakteri beğendiniz?

Back To The Future- Marty McFly

Breakfast At Tiffany’s- Holly Golightly

The Big Lebowski – Dude

The Silence of the Lambs – Hannibal

The Royal Tenenbaums – Chas Tenenbaum

Fight Club – Tyler Durden

Black Swan – Nina

Her – Theodore

Continue Reading

Trending