Far Cry 4 “Tanıdık Bir Güzergah”

Far Cry 4’de yeni videoları ve oyun içi görüntüleriyle bizlere çok şey vaat ediyor. Peki bizi ne gibi yenilikler ve sürprizler bekliyor. Sizler için oyun öncesi bunu biraz açıklayalım istedik.

Far Cry 4 son oyuna oldukça benziyor. Ekonomi aynı, avlanma aynı, hatta ve hatta hikaye bile biraz tanıdık geliyor. Ama bunlar sağa sola kaos saçmanın ne kadar keyifli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Birkaç yenilikle Far Cry 4 yılın en çok oynana oyunları arasına girer.
Hikaye Ajay Ghale’ın etrafında dönüyor. Annesinin anavatanı olan Kyrat’e onun küllerini uçurmak için geliyor. Vardığında eksantrik kötü adamımız Pagan Min tarafından ele geçiriliyor. Bu kötü adam da son oyundaki Vaas’ı hayli andırıyor. Formatta büyük bir değişiklik var ki o da şu; Golden Path’in değişik liderleriyle ittifak kurabiliyorsunuz. Amita ya da Sabal arasında seçim yapmak sizi ayrı ayrı yollara ve görevlere sürükleyecek.
Çok ilgi çekici bir hikaye olmasa varyasyonlar keyifli olmuş. Mesela Amita’yı seçtiğinizde Sabal deliriyor, karakterlerin sadece görev veren makinalar dışında, daha canlı tepkiler vermeleri etkileyici. Oyun boyunca karakterlerin çok özel kişilikleri var, ama son oyunlar karşılaştırdığınızda genel olarak tanıdık gelecektir.
Tabi bu oyunların bizi tavladığı nokta oynanabilirlik. Dış kampları ele geçirmek, yeni eşyalar yapmak için hayvanları avlamak ve puzzle oyunlarını andıran kulelere tırmanmak. Yeni tuzak sistemi sayesinde de yırtıcıları pusuya düşürebilirsiniz.

 

far-cry-oyun-ici
En büyük yeniliklerden biri; harita kurgulama imkanı olması. Yeni dış kamplar, avlanma görevleri vb tekli oyuncu alanlarının tadını çıkarabilirsiniz. Haritaları kategorize eden ve derecelendiren bir düzenleme sistemi getirilmiş ve cidden eğlenceli meşgaleler var.
Yeni konsollarda görseller harika. Yer yer manzaranın tadını çıkarmak için durmak isteyebilirsiniz. Ama keşfetmek için çok da ilginç bir dünya değil gibi. Çok büyük bir dünya, fakat çoğu çok tanıdık. Öne çıkan bölgeler var ama onlara da spesifik bir görev sayesinde ulaşabiliyorsunuz. Biz hala Far Cry takımının kafayı kırıp adaya dinazorlar eklemesini bekliyoruz. Dinazorların işgal ettiği bir adada hayatta kalma mücadelesi vermek nereden baksanız harika.
Far Cry 4 her ne kadar atasına benzese de, yeni özellikleri var elbette. Artık tırmanmaya yardımcı bir kanca tabancanız var, ama sadece önceden ayarlanmış, standart yerlerde işe yarar. Otomatik sürüş sayesinde gideceğiniz yeri ayarlayabilir ve seyir sırasında çarpma ya da yoldan sapma derdiniz olmadan sağa sola ateş edebilirsiniz. Yine de manuel sürüş kontrolleri kesinlikle dehşet verici.
Sıra geldi resmi olarak en ve en büyük yeniliğe; co-op imkanı. Hikaye görevlerini yapamasanız da, birlikte dış kampları ve kaleleri (büyük duvarları olan kalabalık kamplar) ele geçirebilirsiniz. Haritatı turlayabilir ve rastgele aksiyon başlatabilirsiniz. Adayı bir arkadaşınızla gezmek çok daha keyifli, fakat hikayede yeterince ilerlemezseniz bazı alanlara giremezsiniz.
Karşılaşmalı mod hala ve hala gereksiz. Far Cry 3’teki gereksizlik ile yarışıyor. Hala yapımcıların neden bunu her seriye eklemekte ısrar ettiklerini biz de anlamadık. Oyuncular Far Cry’ı bunun için tercih etmiyor.
Far Cry 4 muhteşem bir oyun ama umuyoruz ki bir sonraki oyunda bu aşinalık hissine tekrar kapılmayız. Dinazor fikrini bir gözden geçirsinler diyoruz.

Written by Alper Bayram

O şimdi asker!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2014’de Çekilen En Hipster 35 Fotoğraf

2015 SAG Awards Adayları Açıklandı