Bilim adamları, beyne uyguladıkları manyetik alan ile tanrı inancını zayıflatıyor!

Amerikan ve İngiliz bilim adamlarının ortak çalışması, beyne manyetik atımlar yaparak insan duygularını değiştirmeyi başardı.

“Social Cognitive and Affective Neuroscience” isimli bilim dergisinde yayınlanan bir makalede; Amerikan ve İngiliz bilim adamlarının bir çalışmayla, insan beynine gönderdikleri manyetik atımlar sonucunda bazı duygularda değişiklik yaratabildikleri ortaya çıktı. İnsanların beyninin belirli kısımlarına uyguladıkları manyetik alan neticesinde, ırkçılık ve tanrı inancı gibi bir çok fikri dahi değiştirebildikleri gözlemlendi.

York ve Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen deneyde, denekler üzerinde yeterli güçte manyetik alan oluşturularak, davranış üreten bölüm ayarlandı. Test öncesi ve sonrası denekler üzerinde uygulanan anketler neticesinde; kontrol grubu bireylerinin tanrı inançlarından %32,8 azalma, göçmenler tarafından yazılan olumsuz mektuba da %25,8 daha ılımlı bakıldığı gözlemlendi.

“Transkraniyal manyetik stimülasyon” adı verilen bu metodun; depresyon tedavisinde ve IQ’yu artırmaya yönelik dahi kullanılabileceği düşünülüyor.

Written by Alper Burak Çan

30’a yakın yaşlarda, 9-6 yolları beyaz yaka emekçisi, her daim müzisyen; sanat aşığı bir kedisever. Herkes gibi lisans diplomalı, herkeste olması gerektiği kadar mücadeleci. Eşitliğe ve özgürlüğe aşık, aydınlık umutlu, karanlıkla kavgalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Küçük Prens ve Felsefe” isimli kitap yayınlandı

Gevele Kalesi’nde Gizli Geçit