Connect with us

Sinema

Anadolu Break !f İstanbul’da seyirciyle buluştu!!

Published

on

Sokağın ruhunu toprağın gücüyle buluşturan bir dans ve keşif hikayesi olan Anadolu Break, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali kapsamında ilk gösterimini gerçekleştirdi. Anadolu’yu break dansla buluşturan yolculuğun öyküsü 16 Şubat Pazartesi günü gerçekleşen kapalı gişe gösterimde sinemaseverle buluştu. Anadolu Break Belgesel gösterimine Hatice Arslan, Begüm Berdan, Ege Çubukçu Sinan Çetin ve Arham Kayar gibi ünlüler de katıldı.

“Red Bull Anadolu Break” projesi kapsamında dünyanın en iyi break dansçıları geleneksel Anadolu danslarını öğrenmek üzere Eylül 2014 boyunca Anadolu kentlerinde kapsamlı bir yolculuğa çıktı. Bu yolculukta, sokağın ruhunu taşıyan break dans, Anadolu’nun kadim dansları ile yan yana geldi. Ortaya dansın ruhunu arayan sürükleyici “Anadolu Break” belgeseli çıktı. Belgesel, kent ile Anadolu’nun engin topraklarının, farklı kültürlerden doğan ritim ve müziklerin, modern ile gelenekselin dans etrafındaki etkileyici kavuşumuna sahne oluyor.

Anadolu’nun zengin manzaraları ve üç break dansçının arkadaşlıklarının eşlik ettiği Anadolu Break belgeseli, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde 16 Şubat Pazartesi günü saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş Salon 1’de gösterildi. Kapalı gişe gösterilen belgesel, 28 Şubat’ta Ankara ve İzmir’de de gösterilecek. Anadolu Break macerası 2015’in sonraki aylarında etkileyici bir sahne gösterisine de dönüşecek. Çalışmaları hızla ilerleyen “Red Bull Anadolu Break Dans Gösterisi” 10 Ekim 2015’te Zorlu Center’da ilk kez seyircilerle buluşacak.

!f İstanbul’da prömiyeri yapılan Anadolu Break belgeselinde Red Bull BC One All Stars ekibinde yer alan, dünyanın en yetenekli break dansçılarından Brezilyalı Neguin ve Amerikalı Roxrite; prestijli break dans ekibi Flying Steps’in kurucusu ve Fatih Akın’ın Altın Ayı ödüllü Duvara Karşı filminin opera uyarlamasının koreografı Amigo’ya (Kadir Memiş) bu yolculukta eşlik ediyor. Üçlünün Anadolu’yu ve özgün danslarını keşfettiği yolculuk, “Anadolu Break”e ilham veriyor.

Almanya’da yaşayan bir Türk olan Amigo, Anadolu Break’te projenin ev sahipliğini yapıyor. 20 yılı aşkın süredir Berlin’deki dünyanın en prestijli break dans ekiplerinden Flying Steps’in kurucusu olan Amigo, Fatih Akın’ın Altın Ayı ödüllü filmi Duvara Karşı’nın opera uyarlamasının koreografisini de üstlendi. Sanat yönetmeni ve koreograf olarak Berlin’de kendi projelerini yazıp sahnelemeyi sürdürüyor. Uzun yıllardır Batı dünyasının sokaklarında doğan break dansla Anadolu danslarını harmanlamayı kafasına koyan Amigo, Anadolu Break’te, dünyanın en iyi break dansçıları Neguin ve Roxrite ile birlikte Anadolu’nun çok çeşitli kültürlerini, yemeklerini, kokularını ve dokusunu keşfe çıkıyor.

Anadolu+Break+Ifistanbul+Gosterim+10

Neguin, B-Boy’luğun yanında Justin Timberlake ve Christina Aguilera gibi isimlerle dans etmiş bir profesyonel ve Madonna’nın da koreografları arasında. 14 yaşında sokaklarda dans etmeye başlayan Neguin, 1999’da hiphop kültürüyle tanıştı ve bu kültürden bir daha vazgeçemedi. 2003’ten beri pistlerde yer alan Neguin’in akışkan dans tekniği aynı zamanda bir capoeira eğitmeni olmasından ileri geliyor. Brezilyalı Neguin 2010’da Red Bull BC One’ın şampiyonu olarak 2004’ten beri topladığı birinciliklere en prestijli ödüllerden birini ekledi ve Red Bull BC One All Stars üyesi oldu.

B-Boy Roxrite ise aslen Meksika doğumlu bir Amerikalı. 2011 yılında Red Bull BC One şampiyonu olarak ismini duyuran B-Boy’un lakabı “doğru temsil” anlamına gelen hiphop teriminden geliyor. 12 yaşından beri dansla iç içe yaşayan Roxrite, son yıllarda büyük beğeni toplayan San Francisco’lu Renegades dans grubunun da bir üyesi. Temiz ve disiplinli dans üslubuyla tanınan Roxrite break dansı kitlelere yaymak konusunda adeta bir kültür elçisi gibi çalışıyor. Dansçı, 2004’ten 2014’te geçen 10 yılda tam 77 şampiyonada birincilik aldı.

Anadolu Break seyirciyi Berlin’den başlayıp İstanbul’a ve oradan da Anadolu’nun birbirinden farklı yörelerine uzanan, müzik ve dansın derinliklerine doğru benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor. İncir ağaçlarının gölgesinden başlayıp dağların eteklerindeki köylere giden bu seyahatte, gittikleri yerler ve tanıştıkları insanlar Amigo, Neguin ve Roxrite’a dansın iyileştirici ve birleştirici gücünü, kültürler arasındaki umulmadık ortaklıkları deneyimleme fırsatı veriyor. Farklı Anadolu danslarının tarihi ve heybeti ile break dansın gücünü zeminden alan dinamizmi ortaya coşkulu bir anlatı çıkarıyor.

Filmin ön hazırlık ve çekim sürecinde yönetmenliğini üstlenen Taylan Mutaf, break dans dünyasına çok yakın bir isim. Ceza gibi kendi alanında öncü sanatçılarla klip yönetmenliğine başlayan yönetmen, James Bond serisinden Skyfall filminin asistanlığını üstlenerek deneyimini pekiştirdi. Belgesel fotoğrafçılığında National Geographic ve Time gibi yayınlar için fotoğraf çeken Uluç Keçik ise filmin post prodüksiyon sürecini yönetti. 2011’den beri sinemaya ağırlık veren Keçik, reklam ve belgesel alanında hem yapımcılık hem de yönetmenlik yapıyor.

Anadolu Break’in hikayesini Deniz Gül kaleme aldı. Filmin görüntü yönetmenliğini Arthur Mulhern, kurgusunu Mehmet Abanoz ve Babtiste Gacoin üstlendi. Da Poet ve Headroom İstanbul, hiphop ile Anadolu ezgilerini harmanlayan filmin kendine has müziklerini yaptılar. Yapımcılık koltuğunda Hakan Yıldız’ın oturduğu Anadolu Break Red Bull Media House ve Autobahn Productions işbirliğinde hayata geçirildi. Filmin dağıtımını Red Bull Media House üstleniyor.

Ankara

Gösterim tarihi: 28 Şubat 2015, 15:30

Salon: Armada 4

İzmir

Gösterim tarihi: 28 Şubat 2015, 15:00

Salon: Fransız Kültür Enstitüsü (Ücretsiz Gösterim)

 

Continue Reading
Comments

Haber

Thor: Ragnarok’un Biletleri Ön Satışa Çıktı

Published

on

Yaklaşmakta olan İskandinav kıyametine hazır olun! Taika Waititi’nin yönetmenliğini üstlendiği serinin üçüncü filmi Thor: Ragnarok, 27 Ekim Cuma günü vizyona giriyor.

Asgard medeniyetinin yıkılmasını önlemeye çalışan Thor, eski müttefiki ve Yenilmezler ekibinden arkadaşı Hulk’la da ölümcül bir mücadeleye giriyor. Biletleri tüm Cinecity Sinemaları’nda ve www.cinecity.com.tr’de ön satışa çıkan Thor: Ragnarok için yerinizi şimdiden ayırtın. Marvel Sinematik Evreni, Thor serisinin üçüncü filminde, Asgard’ı kurtarmak adına zorlu bir mücadeleye giren Thor’un macerasını anlatıyor. Thor, evrenin diğer tarafında, kudretli çekici olmadan hapis kalmıştır. Güçlü yeni tehdit, acımasız Hela’nın yol açacağı kıyameti (Ragnarok), kendi dünyasının yok oluşunu ve Asgard medeniyetinin yıkılmasını önlemek için Asgard’a dönmek üzere, kendini zamana karşı yarışırken bulur. Ama önce, eski müttefiki ve Yenilmezler ekibinden arkadaşı Hulk’la kendisini karşı karşıya getiren ölümcül bir yarışmadan sağ çıkmalıdır.

Yönetmen koltuğunda Taika Waititi’nin oturduğu filmde, Thor’u bir kez daha Chris Hemsworth canlandırıyor. Tom Hiddleston (Loki), Cate Blanchett (Hela), Idris Elba (Heimdall), Mark Ruffalo (Bruce Banner / Hulk) ve Anthony Hopkins (Odin)’in yer aldığı film güçlü kadrosuyla dikkat çekiyor.

 

Continue Reading

Haber

İstanbul’un Kedileri Belgesel Oldu!

Published

on

Ceyda Torun’un yönetmenliğini yaptığı, İstanbul’daki kedileri anlatan Kedi isimli belgesel 9 Haziran tarihinde izleyici ile buluşacak!

Dünyanın en kalabalık ve hareketli şehirlerinden biri olan İstanbul’da; “sıradan kedilerin, sıradışı hayatlarına” eğiliyor Kedi belgeseli. Ceyda Torun yönetmenliğindeki yapım, Başka Sinema etiketiyle dağıtıma girecek.

“Eleştirmenler ve seyirciler hemfikir, siz İstanbul’un kedilerine aşık olurken, bir aile filmi olan KEDİ de kalbinizde ve evinizde bir yer edinecek.” sözleriyle kendini anlatan bu eşsiz yapımın fragmanı ise şu şekilde:

Continue Reading

Haber

Ünlü Film Karakterlerinin Kıyafetleri Sıradan Birine Giydirilse Nasıl Olurdu?

Published

on

Kültleşmiş film kostümleri sıradan birine giydirilirse sizce neye benzerdi?

İtalyan sanatçı Daniel Cuello bu merakını bastırmak adına esprili bir o kadar da bizim büyük beğenimizi kazanan bir projeye dönüştürmüş. Yaşlı, göbekli ve kırmızı burunlu karakterimiz, Black Swan’dan Fight Club’a pek sevilen filmden kostümler giydirilerek karşımıza çıkıyor. Peki ya siz en çok hangi karakteri beğendiniz?

Back To The Future- Marty McFly

Breakfast At Tiffany’s- Holly Golightly

The Big Lebowski – Dude

The Silence of the Lambs – Hannibal

The Royal Tenenbaums – Chas Tenenbaum

Fight Club – Tyler Durden

Black Swan – Nina

Her – Theodore

Continue Reading

Trending