Game of Thrones’un Son Bölümünden 5 Sahnede, Yüzüklerin Efendisi Benzeşmesi!

Game of Thrones’un efsane seri The Lord of The Rings’e benzerliğinin yoğun bir şekilde tartışılırken; dizinin, televizyon tarihine geçen 6. sezon 9. bölümünden; bu benzerliği kanıtlayan 5 sahneyi derledik.

Fantastik türünün örnekleri ve o örnekleri yaratan yazarların birbirlerinden etkilenmeleri yeni bir olgu değil. Yazarların arasındaki etkileşimin yanı sıra günümüze dek yazım tarihinde kullanılmış fantastik öğelerin sınırlılığı kuşkusuz ki bir çok yapımı birbirleri ile andırıyor.

Game of Thrones yazarı George R.R. Martin’in, The Lord of The Rings yazarı J.R.R. Tolkien’den etkilendiği gerçeği yazarın kendi ağzından açıklamasına bile yansımıştı. Dünya televizyon tarihindeki yerini efsaneler arasında ayırtmış olan Game of Thrones’un, The Lord of The Rings serisi ile benzerlik dedikodularına konu bir çok sahne örneklendirilmişti.

“Televizyon tarihinin en iyi savaş sahneleri” olarak geçtiğimiz Pazar gününden bu yana tartışılan ve büyük ilgi yaratan, Game of Thrones’un son bölümü, bugüne kadar ki The Lord of The Rings benzerliği tartışmasına 5 yeni örnek sundu. O sahnelere aşağıda göz atalım:

1. haberic1Ejderha miti bir fantastik serinin olmazsa olmazı olmaktan çıkamıyor.

 

2.haberic2Aragorn’un cesaret ve taktik dolu sahnesinin yanında Jon’un şaşkın ve plansız duruşu uyuşmasa da, sahne görseli olarak en bariz örneğin olduğu aşikar.

 

3.haberic3Kaybedilmeye ramak kalmış savaşın, geç gelen destek birlikleri ile kazanılması her iki serinin de ortak noktalarından.

 

4.haberic4Eski düşmanların, vücutlarına saplanmış oklar ile cesur ve mertçe ölümleri bir başka ortak nokta.

 

5.haberic5The Lord of The Rings’in sonu ile GoT’un en azından bölüm bazındaki sonu ise “mutlu son” ortaklığını oluşturuyor.

 

Written by Alper Burak Çan

30’a yakın yaşlarda, 9-6 yolları beyaz yaka emekçisi, her daim müzisyen; sanat aşığı bir kedisever. Herkes gibi lisans diplomalı, herkeste olması gerektiği kadar mücadeleci. Eşitliğe ve özgürlüğe aşık, aydınlık umutlu, karanlıkla kavgalı.

One Comment

Leave a Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Norveç, Benzinli Araçları Yasaklayacak!

Canlı Bomba Yakalandı: Hedef, Onur Yürüyüşüydü!