Connect with us

Gündem

3 Günlük Açlık Diyeti Bağışıklık Mekanizmasını Yeniliyor!

İnsanların hastalanınca neden iştahları kesilir hiç düşündünüz mü?

Published

on

İnsanların hastalanınca neden iştahları kesilir hiç düşündünüz mü?

Uzun müddetli açlık perhizinde su dışında hiçbir besin maddesi alınmaz. Yazar olarak ben bizzat 3 hafta süresince hiç yemek yememiş birini tanıyorum, kendisi 2 haftadan sonra hayatımda hiç görmediğim kadar sağlıklı bir şekilde karşıma geçmiş ve vücudundaki farklıkları anlatmıştı. Söylediğine göre bütün daha önceki yaraları bütünüyle yok olmuş, vücudu kendini onarmak için yaralardaki malzemeyi kullanmıştı. Ayrı olarak astımı ve gluten intoleransı da kaybolmuştu. Bana kendini yine doğmuş gibi hissettiğini söylüyordu.

Aşağıdaki yazıyı The Telegraph gazetesinde bulduk. Sıcağı sıcağına sizin karşınıza getiriyoruz:

3 günlük oruçtan sonra vücudun bağışıklık mekanizması yeni lökosit oluşumunu tetikleyerek vücudun bağışıklık sistemini tamamı ile yeniliyor. Çığır açan bir araştırmaya göre 3 günlük oruç yaşlılarda dahi vücudun bağışıklık mekanizmasını komple yenileyerek vücudun dinçleşmesini sağlıyor. Perhiz uzmanları tarafından oruç perhizleri sıkı bir şekilde tenkit edilse de, araştırmaya göre vücudu aç bırakmak kök hücreleri tetikleyerek yeni lökosit üretilmesine sebep oluyor. Güney Kaliforniya üniversitesindeki bilim insanları bu belirtinin bağışıklık sistemi zarar görmüş hastalarda söz gelimi kemoterapi gören kanser hastalarında çığır açabileceğini belirttiler. Ayriyeten bağışıklık sistemleri yaşlılık hasebiyle zayıflamış,ve kolay hastalıklara karşı dahi dirençsiz kalmış yaşlılarda da bu oruç yararlı oluyor. Açlık vücuttaki kök hücrelerindeki bir düğmeyi aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini gerçekleştiriyor. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki Biyolojik Bilimler Profesörü Walter Longo’ya göre oruç kök hücrelere ‘AKTİF OL’ buyruğu vererek onların bağışıklık sistemini yenilemesine kapı aralıyor. Ve işin güzel tarafı vücut bu bağışıklık sistemini yenilemek için gereksiz ve hasarlı parçaları yok ederek bunlardan ele geçirdiği malzemeyle yeni sistemi oluşturuyor.Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into TissueKemoterapi yada yaşlanma nedeniyle aşırı şekilde hasar görmüş bir sistemle başlasanız bile oruç döngüleri kelimenin tam manasıyla yeni bir bağışıklık sistemi oluşturulmasına kapı aralıyor. Uzun müddetli açlık, glikoz ve yağ depolarını kullanmak için vücudu zorlar fakat bu arada beyaz kan hücrelerinin de ehemmiyetli bir bölümünü yokeder. Beyaz kan hücrelerindeki bu azalma kök hücre bazlı rejenerasyonu tetikler ve bu da yeni bağışıklık sistemi hücrelerinin değişimini gerçekleştirir. Yapılan testlerde insanlardan altı ayı aşan müddetlerde 2 ile 4 gün arasında oruç tutmaları istendi. Uzun müddetli oruç esnasında yaşlanma ve kanser rizikonunu ve ur büyümesini artıran bir hormon olan enzim PKA da azalmış bulundu. Doktor Longo’ya göre, uzun müddetli açlık müddetince vücut hücreleri azalan enerjiyi savunmaya çalıştıkları için öncelikli olarak hasarlı ve çok randımanlı olmayan bağışıklık hücrelerini yok etti.

Hem insan hem hayvanlarda ölçümlerimize göre akyuvar sayısı kayda değer miktarda azaldı. Hemen peşinden kişi tekrar yemeye başlayınca tüm akyuvarlar tekrar yerine geldi. Biz acaba nereden ortaya çıktı, nereden üredi bu akyuvarlar diye merak ettik. Kök hücrelerinin aktifleşip bunları ürettiğini sonradan bulduk diye konuştu. 72 saat tutulan oruç aynı vakitte kemoterapi gören kanser hastalarına da yararlı oldu.Araştırmanın yazarlarından olan USC Norris Kanser merkezi asistan profesör Tanya Dorff’a göre Kemoterapi hayat kurtarmasına karşın vücudun bağışıklık sistemini ehemmiyetli miktarda çökertir. Bu araştırmanın neticelerine göre uzun müddetli açlık kemoterapinin zarar veren tesirlerini büyük miktarda azaltıyor. Daha fazla muayenehane test yapılmalı. Ve böyle bir perhiz netlikle doktor gözetiminde yapılmalı.

Profosör Longo ayriyeten belirtti ki, daha fazla muayenehane deneyler yapmaktalar ve yalnızca bağışıklık sistemi değil diğer uzuv ve sistemlerin de pozitif olarak etkilendiği bulunabilir. Ama burada belirtmekte yarar var ki bir takım İngiliz bilim insanları bu belirtilere şüpheyle yaklaştılar. Londra üniversite hastanesi profesörlerinden Doktor Graham Rook’a göre böyle bir şey kesinlikle olanaksız.

UCL’de yine oluşturma ilaçları Profösörü Chris Mason’a göre: Çok enteresan sonuçlar bulunmuş. Bu araştırmaya göre 72 saatlik bir açlık esnasında vücudun lökosit ve diğer bağışıklık hücresi sayısı hatırı sayılır miktarda azalıyor, hemen peşinden tekrar yemek yenildiğinde bu sefer hücre sayısı eskisinden de yüksek miktarda geri geliyor. Potansiyel olarak yararlı olabilir, zira 72 saat çok uzun bir müddet değil, kanser hastalarını geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verdirecek kadar bir müddet değil. Bence en doğru devam yolu bir şekilde ilaçlarla beraber oruç tutturmak hastalara. Ayrı olarak oruç ile ilgili net olarak emin olduğumu söyleyemem insanlar düzenli yemek yiyerek savaşıyorlar hep hastalıklarıyla.

Doktor Longo’ya göre oruç zarar vermiyor, tam tersine belirtilere göre yarar sağlıyor. Kanser hastalarından onlarca e-mail aldım. Onkolojistleri gözetiminde oruç tutuyorlar ve çoğunda ilerleyiş pozitif istikamette. Yalnızca az sayıda yan tesir görüldü bayılma ve karaciğer işaretleyici testlerinde kötü netice belirledi. Bunun dışında rastgele bir yan tesire rastlanmadı.

Kaynak:  SuPerileri

Continue Reading
Comments

Gündem

Küfür Eden İnsanlar Daha Dürüst Oluyorlar

Published

on

Yapılan bir araştırmaya göre küfür eden insanların daha dürüst ve ikna edici olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatta ‘sövmek’ veyahut bir savunma mekanizması olarak kullanmak nahoş bir alışkanlık olarak bilinir. Ancak yapılan araştırmalar daha ‘renkli’ bir dil kullanmanın bir takım yararlarının olduğunu ortaya koydu. Küfür etmek, yalnızca akıl ve fiziki sıhhatimize yardımcı olmuyor bu arada diğerleriyle konuşmalarımızı pozitif etkiliyor. Hem de ilmi çalışmalara göre bir zeka göstergesi de sayılan küfür, ağrıya dayanıklılığı dahi artırıyor.

 

CNN Türk’ün Huffingtonpost.com’dan derlediği habere göre, küfür etmek müdafaa ettiğiniz bir savın etkinliğini ve ikna ediciliğini  artırıyor. Bunun yanında küfür etmek bir konu ile ilgili nasıl hissettiğinizi ayrıntılı izahınızı veya fiziksel dövüşe girmeden anlatmanızı da sağlıyor.

Yapılan çalışmalara göre söven insanların sıklıkla daha az yalan söyleyen ve daha yüksek ahlaki standartlara sahip insanlar olduğunu gösteriyor.

 

 

Araştırmacılar yaptıkları araştırmada katılımcıların küfür kullanımını inceledi ve kişinin doğruluğunu belirlemek için kontrol sualleri soran bir grup değerlendirmeden oluşan bir yalan ölçeği yapmalarını sağladılar. Çalışma küfür edenlerle dürüstlük düzeyleri arasında direk ilişki tespit ettiler.

“Küfür etmek ağrıya olan dayanıklılığınızı artırır”

Parmağımızı çarptığımızda bir iki sayıp küfretme işe yarıyorsa, bunun bir sebebi var. 2011’de yayınlanan bir çalışmaya göre, sövme ağrıya dayanabilme yeteneğinizi artırabilir. Time’ın yer verdiği yazıda araştırmacılar küfretmenin vücuttaki, morfin gibi ilaçların yatıştırma tesirine benzeyen, tabii, ağrı kesici kimyevilerin salgısını harekete geçirdiğini iddia etti.

“Küfür zeka göstergesidir”

Çalışmalar tabu kabul edilen kelimeleri akıcı kullanmanın genelden daha geniş bir söz dağarcığına işaret ettiğini gösterdi. Sövme üzerinde çalışan araştırmacılar alışkanlığın daha yüksek IQ düzeyine bağlı olabileceğini de ilave etti.

Continue Reading

Drug

Sarhoşken, Danimarka’dan Grönland’i istedi

Published

on

Sarhoş bir Amerikalı genç, hayali olan Grönland’ı kendisine vermeleri için Danimarka devletine bir e-mail yollamış.

Aldığı yanıt ise genci oldukça şaşırtmış durumda.. 23 yaşında olan genç adam, sarhoş olunca, bir hayalini gerçekleştirmek için şart olan cesareti buldu ve harekete geçti. İstediği şey ise biraz büyüktü: “Grönland!”

GRÖNLAND’I İSTEMİŞ

Türkiye gazetesinin aktardığı habere göre, “Romu biraz fazla kaçırdığımda dünya ellerimin arasındaymış gibi hissediyorum” diyen Joe isimli kişi, Grönland’ın kendisinin olmasını arzuluyordu fakat satın almasının olanaksız olduğunu fark etti. “Arzuladığım o uçsuz bucaksız toprakları satın almak için on yıllar süresince para biriktirmem gerekirdi fakat ben bunun önümüzdeki birkaç saat içinde olmasını istiyordum” diyen gencin aklına gelen fikir ise oldukça garipti.

“GRÖNLAND’I KULLANIYOR MUSUNUZ?”

İçkiye devam ettikçe aklına gelen bu enteresan fikri uygulayacak kadar cesaretlenen Joe, Danimarka’nın egemenliğinde bulunan Grönland’a sahip olabilmek için Danimarka devletine bir mail atmaya karar verdi. Mailin konu bölümüne ise “Grönland’ı kullanıyor musunuz?” yazdı.

KİMİ OYUNLARINI VE MECMUALARINI ÖNERİ ETMİŞ

Joe mailinde, arkadaşıyla birlikte bir ülkeye sahip olmak istediklerini, böyle bir ölçekte idare deneyimleri olmasa da AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de kimi şirketleri denetlediğini, arkadaşıyla beraber Grönland’ı yönetebileceklerini söyledi. Danimarka halkını kaygı etmesi gereken bir şey olmadığını, aslında onlara iyilik yaptığını, şayet önerinini kabul etmezlerse onlara bazı Xbox oyunlarını ve Rolling Stone mecmualarını verebileceğini de ilave etti. 2,166,086 kilometrekare arazi için minnettar olacağını söyleyen Joe, “Benimle bağlantıya geçmek isterseniz bu adresten geri dönüş yapabilirsiniz” diyerek iletinini bitirdi.

Sabah kendine geldiğinde attığı maili tamamiyle unuttuğunu söyleyen 23 yaşında olan adam, karşı taraftan yanıt gelene kadar da yaptığı şeyi anımsamamış dahi. Kendisine Danimarka hükümetinin resmi bir hesabından yanıt geldiğini gördüğünde ise korkuya kapılmış. “Acaba mapusa girer miyim, yasalara ters bir şey mi yaptım?” kaygısı ile iletiye tıkladığını söyleyen Joe, yazılanları görünce hem çok şaşırmış hem de oldukça deşarj olmuş.

“SANA GRÖNLAND’I VERMEMİZ OLANAKSIZ FAKAT…”

Danimarka’ya ait resmi bir hesaptan gelen e-mail, “Sevgili Joe, mailin için teşekkürler” diye başlayıp şöyle devam ediyordu: “Büyük hayallerden hoşlanıyoruz. Bir gün düşlerinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini hiçbir zaman bilemezsin ancak sana Grönland’ı vermemiz olanaksız. Yeniden de sorduğun için teşekkürler. Belki de işe küçükten başlamalısın. İşte Grönland’da, talebelere İngilizce öğretecek bir adam arayan bir iş. Belki bu işi yapabilirsin.” İletilerine iş duyurusu içeren bir link de ilave eden Danimarka hükümeti iletinini, “Sana, kendin için uygun bir ülke bulmakta bol talihler. Saygılarımızla.” diyerek bitirmiş. Mailin nihayetinde ise Danimarka Dışişleri Bakanlığı imzası varmış.

Continue Reading

Gündem

YouTube fenomeni Cem Korkmaz intihar etti!

Published

on

YouTube’da yayınlanan videolar ile tanınan ve Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik 4 filminde de rol alan Cem Korkmaz, intihar etti.

Cem Korkmaz’ın ölüm haberi kısa sürede sosyal medyada yayılırken, Cem Yılmaz’ın ağabeyi Can Yılmaz tarafından da doğrulandı. Can Yılmaz, Twitter hesabı üzerinden yayınladığı mesajda “Sevgili Muhittin abimizin oğlu Cem Korkmaz’ın intihar haberi maalesef doğru. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına sabır diliyorum.” ifadesini kullandı.

 

CEM KORKMAZ KİMDİR?

1987 Bursa doğumlu Cem Korkmaz, ilk ve orta öğretimini Bursa’da tamamladıktan sonra Bursa Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro eğitimi aldı. Ünlü Youtuber, sunucu ve oyuncu kimliği  ile tanınan isim birçok filmde, dizide ve reklamda rol aldı.

Continue Reading

Trending