Jim Carrey’nin gelmiş geçmiş en iyi 10 filmi

Komedi dünyasının vazgeçilmez yüzü Jim Carrey bu güne kadar birbirinden eğlenceli filmlerle yüzümüzü güldürmeyi başardı.
Komedi kadar dram yanıda güçlü olan ve aldığı her rolün altından hakkıyla kalkan sanatçı Hayvan Dedektifi filmi ile popüleritesine arttırmış bizim hayatlarımıza ise Maske filmi ile girmişti. Gerçek adı Kames Eugene Carrey olan sanatçı aynı zamanda olağan üstü bir mimik sanatçısı ve pandomimcidir. Bu sayede filmlerde vücut hareketlerini harika kontrol eden sanatçı oynadığı karakter ile özdeşiyor ve sizleri de aynı zamanda karaktere bağlıyor. Konuyu çok ta uzatmadan sizleri Jim Carrey’nin birbirinden harika 10 filmi ile baş başa bırakıyoruz, umarız listemizi beğenirsiniz.

 

Gönüllerin Birincisi: Batman Forever

IMDB Puanı: 5,4
Yönetmen: Joel Schumacher
Yazar: Bob Kane, Lee Batchler

Jim Carrey’i Riddler rolünde gördüğümüz film aslında oyuncunun deli rollerine ne kadar uyumlu olduğunu bir kez daha göstermişti. Her ne kadar film IMDB’den beklentinin altında alsa da sadece Jim Carrey’in oyunculuğu düşünüldüğünde bile o puan biraz daha yükselmeliydi. Hemen size filmde Jim Carrey’nin sevilen sahnelerinden biriyle baş başa bırakalım.

https://www.youtube.com/watch?v=B2QVTiLGFVY

1-)Maske (The Mask)

IMDB Puanı: 6,8
Yönetmen: Chuck Russel
Yazar: Micheal Fallon

Jim Carrey’in sinemada başrol oynadığı ikinci harika filmi. Gişe rekorları kıran film aslında Jim Carrey’nin kariyerinde büyük öneme sahip olup asıl çıkışını yaptığı film de diyebiliriz. Maske ile büyük sükse yakalayan sanatçı bu saatden sonra durdurulamaz bir popülariteye sahip olmuştu. Bu duruma harika oyunculuğu da eklenen sanatçı geçmişten günümüze hız kesmeden ve kalitesini koruyarak gelmeyi başardı.

2-)Talihsiz Serüvenler Dizisi (Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events)
IMDB puanı: 7,2
Yapımcı: Mo Davoudian
Yazar: Daniel Handler

Kitap uyarlaması olan bu film yetim kalan 3 kardeşin başına gelen olayları anlatmaktadır. Filmde yetimlerin kötü kalpli amcasını canlandıran Jim Carrey’nin amacı ise kardeşleri öldürüp onların mirasına konmaktadır. IMDB üzerinden de ortalamadan yüksek puan alan film kitabın popülerliği ile birlikte iyi bir hasılat yapmış ve gerek yapımcıları gerekse Jim Carrey’i çok mutlu etmişti.

3-)Aman Tanrım (Bruce Almighty)

IMDB puanı: 6,7
Yönetmen: Steeve Koren
Yazar: Tom Shadyac, Mark O’keef

Bruce yerel bir televizyon kanalında çalışmaktadır ve kariyerinde zor zamanlar geçirmektedir. Bir çok olumsuzlukla karşılaşan Bruce surekli olarak şikayet eder. Tanrıya sürekli olarak isyan eder ve hayatında yaşamış olumsuzluklardan dolayı tanrıyı suçlar. Ta ki tanrıyla yapacağı küçük anlaşmaya kadar. Artık hayatında istediği herşeye sahiptir fakat işler pek de umduğu gibi gitmez.Jım Carrey’nin unutulmaz filmlerinden bir tanesi.Morgan Freeman ve Jım Carrey’in beraber rol alıdığı bu film ilginç senaryosu ile bir anda herkesin odağı olmayı başardı.Yayınlandığı zaman bir çok tepki alan film, Mısır ve Melezya’da yasaklanmıştır.

4-)Hayvan Detektifi (Ace Ventura)

IMDB puanı: 6,9
Yönetmen: Tom Shadyac
Yazar: Jack Bernstein, Courteney Cox,Sean Young

Hayvan dedektifi Jim carrey’nin 1994 yılında sinemada oynadığı ilk filmidir. Jım carrey bu filmle çok büyük bir hasılat elde etmiştir. filmi izleyenler bilir, neden bu kadar sevilip bu günlere kadar ününü hiç kaybetmeden geldiğini anlarsınız. Mimikleri hayvan taklitleri ifadeleri tamamen gerçek bir ustanın yapileceği derecede. Filmde hayvanları cok seven hayvan detektifini canlandırır. Aslında arkadaşları tarafından pek sevilmeyen bir dedektiftir. Bir gün futbol takımının kaybolan yunusunu bulmak için iş başına geçer ve macera dolu serüven başlar.

https://www.youtube.com/watch?v=QzxDlS6QY1s

5-)Yalancı Yalancı (Liar Liar)

IMDB puanı:6,8
Yönetmen: Tom Shadyac
Yazar: Paul Grey , Stephen Mazur

1997 yapımı film Jim Carrey ‘nin Maske’den sonra mimik ve jestlerinin yoğun olarak gözlemlendiği eğlenceli filmerinden bir tanesi. Filmde Jim Carrey işi gereği ve ya özel hayatında sürekli olarak yalan söyleyen bir avukatı canlandırır. Oğlunun doğum gününde tuttuğu bir dilek tüm hayatını değiştirir. Aslında Jim Carrey’nin oynadığı coğu filmde bu tarz eğlenceli açıklanamaz olaylara sıkça rastlıyoruz. İstese de artık yalan söyleyemez ve işinde ve özel hayatında eğlenceli çıkmazlara girer. Özellikle duruşmada kendini lavaboda dövme sahnesi Jim Carrey’nin mükemmel oyunculuğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

6-)Bay Evet (Yes Men)

IMDB puan: 6,8
Yönetmen: Peyton Reed
Yazar: Nichollas Stoller, Jarrad Paul

Herkese, her teklife ’evet’ dediğinizi düşünün hayatınız ne kadar garip olurdu. Gariplik varsa işin içinde Jim Carrey olmadan olmaz tabi ki. Hiç sosyal yaşantısı olmayan Carl’ın arkadaşının ısrarıyla bir terapiye katılması ile hayatının değişimini anlatan bu filmle birlikte Jim Carrey’nin Türkiye dahil çogu ülkede hayran kitlesi oluşturmuştur.

7-)Truman Show

IMDB puanı:8,1
Yönetmen: Peter Weir
Yazar: Andrew Niccol

Imdb puanı şimdiye kadar bahsettiğimiz filmlerine istinaden oldukça yüksek, ki benim Jim Carrey’nin en beğendiğim filmlerinden bir tanesi. Filmde bir show karakteri olarak karşımıza çıkar fakat kendisinin bu durumdan haberi yoktur. Doğduğundan itibaren yapay bir dünyada yaşayan Truman kendisi hariç herkesin oyuncu olduğu bu dünyada herşeyden habersiz yaşamaktadır. Yaşadığı şehir, ailesi, eşi, işi hepsi kurgudur ve 30 yaşına kadar reklamsız halde Truman’ın hayatı yayınlanmaktadır. Bir şeylerin ters gittiğini anlamaya başlayan Truman sorgulamaya ve bu düzeni çözmeye çalışır. Yaşadığı dünyayı çözmeye çalışırken eğlenceli ve bir okadar da duygusal sahneleri ile Jim Carrey’nin unutulmaz filmleri arasında yer almıştır.

8-)Sil Baştan (Eternal sunshine of the spotless mind)

IMDB puanı: 8,4
Yönetmen: Michel Gondry
Yazar: Charlie Kaufman , Micheş Gondry

Jim Carrey ve sevilen filmeleri demişken Eternal sunshine of the spotless mind’ı atlamak olmaz. Bu filme bambaşka bir insan olarak karşımızda Jim. Canlandırdığı karakter diğerlerinin aksine içine kapanık, pskolojik problemler yaşayan, duygusal bir insan. Kendi karakterine tamamen ters bir kızla sahilde tanışır ve birbirlerini severler. Ardından problemler başlar.

9-)Salak İle Avanak (Dumb And Dumber)

IMDB puanı: 7,3
Yönetmen: Peter Farrelli, Bobby Farrelli
Yazar: Bennet Yellin, Peter Farrelli

Jim Carrey’nin ilk dönem ve klasik olmuş filmlerinden olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca filmden sonra Jim’in filmin bayan karakteri ile aralarında uzun süreli bir ilişki olmuştur.1994 yapımı bu filmde, baş rolleri Jim Carrey ve Jeff Daniels paylaşmıştır.Jim bu filme pek de akıllı olmayan bir karakteri canlandırır. Havalanında tanıştığı bayandançok etkilenir ve çantasını unuttuğunu fark eder. Tıpkı kendisi gibi bir karakterde olan yakın arkadaşı Harry ile çantayı ulaştımak için bir yolculuğa çıkarlar. Yolculuk esnasında yaşadıkları komik olayları konu edinmiştir.

10-)23 Numara (Number 23)

IMDB puanı:6,4
Yönetmen: Joel Schumacher
Yazar: Farnley Philiphs

Bu film de Jim Carrey’nin genelde oynamış olduğu roller dışındadır. Filmlerin başarısına bakılırsa Jim Carrey’nin farklı rollerde de çok başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtlamıştır. Filmin konusu 23 numaraya takıntılı hale gelmiş Walter’ın zamanla yaşamış olduğu pskolojik çöküntüler ve bir süre sonra etrafındakileri etkileyecek boyutlarda bir saplantı haline gelmesidir.Walter elinden düşürmediği 23 numara adlı kitabın sürekli etkisi altında kalmıştır. 23 numaraya saplantılı hale gelir ve bir süre sonra bu saplantı Walter’ı kontrol etmeye başlar.